در 11 ژوئن 1963 رهبر بودائى Thich Quang Duc چهار زانو در خیابان شلوغی در Saigon نشست,سطل بنزینی را روی خودش ریخت,آتش را روشن کرد,و خیلی سریع در شعله های آتش محو شد...

 

نهایت فداکاری
بعضی اوقات یک عکس قدرت این را دارد که دنیا را عوض کند.در 11 ژوئن 1963 رهبر بودائى Thich Quang Duc چهار زانو در خیابان شلوغی در Saigon نشست,سطل بنزینی را روی خودش ریخت,آتش را روشن کرد,و خیلی سریع در شعله های آتش محو شد.دلیل این کار وی اعتراض به آزار و اذیت آمریکایی های مستقردر ویتنام جنوبی بر علیه بودایی ها بود.این روش اعتراض توسط بودایی های دیگر هم انجام شد و رئیس جمهور Ngo Dinh Diem را از محبوبیت به پایین کشید و طولی نکشید که در نوامبر 1963 او از قدرت توسط کودتا کنار کشید شد و به دار اعدام آویخته شد.

 
سقوط صدام
در هنگامی که آمریکا در حال جنگ با عراق بود,در میان مردم حرف برکناری بدنامترین دیکتاتور دنیا بحثی بود که شادمانی را بر روی عراقی ها می‌آورد.در 9 آوریل 2003 وقتی ارتش آمریکا به بغداد رسید,مردم عراق دور مجسمه ی صدام حسین در میدان Firdos جمع شدند و با کمک یگان کوچکی از آمریکایی ها با ماشین مجسمه را به زمین انداختند.


 4 مرده در  Ohio
 در 4 می 1970,یک دعوای ناخوشایند ویتنامی در دانشگاه Kent رخ داد. وقتی دانشجو ها پراکنده شدند,سرابازان گارد Ohio رو به جمعیت آتش کشیدند,که 4 نفر کشته و 9 نفر زخمی به جا گذاشت.این کشتار باعث شد صدها دانشجو و دانشکده به نشانه ی اعتراض تعطیل کنند و به سمبلی از اعتراض به آتش گشودند و سیاست های تند تبدیل شود.به غیر از تمامی عکس هایی که گرفته شد عکس پسر 14 ساله بنام Miller Jeffrey توسط John Filo انداخته شد و فردای آنروز در صدها روزنامه  چاپ شد و جایزه ی  Pulitzer Prize را برد.
 

 کنسرتی در تفرجگاه
Marian Anderson  اولین خواننده ی آمریکایی - آفریقایی بود که در اوج نژاد پرستی توانست با سختی های فراوان به شهرت برسد و در کاخ سفید اجرایی داشته باشد.اولین آهنگ وی که در رادیو با 75,000 شنونده پخش شد "کشور من" بود که این آهنگ نشانه ی حقوق بشر بود و سمبلی برای آغاز آزادی شد.


 رای دادن با لنگه کفش
"این بوسه ی خداحافظی تو,ای سگ!" حرفی بود که خبرنگار عراقی Muntazer al-Zaidi با پرتاب لنگه کفش به George W. Bush  در کنفرانس خبری Dec. 14, 2008 زد.این تصویر پس از پخش در دنیا خبرنگار را به یک چهره ی قهرمان تبدیل کرد.

 
متلاشی کردن دیوار
وقتی در سال 1961 دیوار برلین بین برلین غربی و شرقی ساخته شد,این کار سمبل جنگ بین دو طرف بود جنگ سرد.در نوامبر 1989 لحظه ای تاریخی اروپا را عوض کرد.آلمان شرقی اعلام کرد که تمایل دارد دیوار های ما بین را بردارد که باعث شد 10 ها هزار نفر به خیابان بیایند و خوشحالی کنند.بعد از 28 سال دیوار فرو ریخته شد و آلمان متحد رقم خورد.
 
 
ایستادن بوسیله ی نشستن
آفریقایی- آمریکایی های Montgomery  هفتاد درصد مسافران اتوبوس را تشکیل می‌دادند,ولی Rosa Parks هنوز در سال 1955 مشکل برای نشستن بر روی صندلی داشت.این قانونی بود که به او می‌گفت باید جایت را به مرد سفید پوست بدهی.و این دلیل بازداشت وی در اتوبوس Montgomery Bus Boycott بود.1 سال بعد این قانون حذف شد و این بانو بعنوان مادرحرکت حقوق مساوی انسانی شناخته شد.


 مشت ها در آسمان
دوندگان آفریقایی آمریکایی المپیک مکزیک 1968 Tommie Smith رتبه ی اول و John Carlos رتبه ی سوم پس از قهرمانی دستان خود را بعنوان اعتراض به نژاد پرستی در آمریکا مشت شده به آسمان بردند .رتبه ی دوم این مسابقه Peter Norman استرلیایی نشان حقوق بشر را بر روی گرمکن خود زد.کار او از وی قهرمانی فراموش نشدنی ساخت.هر دو سیاه پوست بخاطر حرکاتشان از مسابقات حذف شدند و آن ها هیچ وقت کاری که کرده بودند را تکذیب نکردند.


 شورشی نا شناخته
بعد از مرگ رهبر دموکراسی Hu Yaobang در اواسط 1989,دانشجویان درمیدان Tiananmen پکن دور هم جمع شدن که مرگ وی را عزاداری کنند.بعد از 7 هفته از مرگ وی مردم به خیابان ها می‌آمدند برای تحقق آزادی خود.دولت چین برای پخش جمعیت معترض تانک های نطامی خود را وارد خیابان ها کرد و بطور تصادفی شلیک هایی می کرد که جمعیت پخش شوند ,بالای 200 نفر کشته شدند.در این شلوغی مردی دقیقا رخ به رخ تانک ها ایستاد که جلوی کشته شدن مردم با بگیرد.و این مرد ناشناخته تاریخ ساز شد.بعضی ها می‌گویند وی کشته شد بعضی ها هم می‌گویند در تایوان مخفی شده است.

 
صحنه ای که در دنیا پخش شد
بیشتر اتفاقات بعد از انتخابات ایران توسط دوربین های معمولی عکس برداری شد و از طریق ایمیل و اس ام اس وقایع به گوش هم رسید ,شاید ندا آقا سلطان 26 ساله هیچ موقع فکر نمی‌کرد لحظات آخر زندگی اش اینگونه به دور دنیا سفر کند.این کلیپ 40 ثانیه ای که صحنه ای را نشان می‌دهد که وی تیر خورده است و با چشم هایش به دوربین نگاه می‌کند خیلی ها را ناراحت و به گریه انداخته است.ندا به زبان فارسی یعنی صدا یا صدا کردن,پس از پخش بین المللی این کلیپ ندا به سمبل اعتراظات مخالفان تبدیل شد.

گردآوری: گروه سرگرمی سیمرغ
www.seemorgh.com/Entertainmnet
منبع: pctools.ir
 
مطالب جالب دیگر:
ویکتوریا بکهام چه مقدار پول خرج زیبایی خود کرده است؟ (+عکس)
تصاویر دیدنی، کودکی و جوانی ستاره‌های بالیوود! (1)
شکایت یک كشاورز از گوسفندانش!
یک پدیده علمی نادر: بارداری کودک یک ساله! (+عکس)
روش عجیب آنجلينا جولی برای مسئوليت پذير کردن بچه‌هایش!!
 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 
X