هر چند عهد بستن در زندگی انسان‌ها فراگیر است، با این حال درباره مكانیسم‌های فیزیولوژیك مغز در این زمینه اطلاعات بسیار اندكی موجود است، اما در پژوهشی جدید محققان نشان دادند كه...
 
دانشمند‌ان دانشگاه زوریخ مكانیسم‌های فیزیولوژیكی را در مغز كشف كرده‌اند كه علت اصلی عهد شكنی‌ها هستند.
محققان می‌گویند: الگوهای فعالیت مغزی حتی قادر هستند پیش‌بینی كنند كه آیا فردی در آینده عهده و پیمان خود را خواهد شكست؟
نتایج تحقیقات دكتر توماس بائوم گارتنر و پروفسور ارسنت فهر از دانشگاه زوریخ و اورس فیشبچر، استاد دانشگاه كنستانز در این زمینه در نشریه نورون منتشر شده است.
عهد بستن یكی از قدیمی‌ترین رفتارهای خاص انسانی در جهت ارتقاء و پیشبرد همكاری، اطمینان و همیاری بین انسان‌ها است. هر چند عهد و پیمان و تعهدات عموما به شكل قانونی و رسمی بسته نمی‌شوند، اما اساس بسیاری از موقعیت‌های اجتماعی و اقتصادی روزانه را در جوامع انسانی تشكیل می‌دهند، با این حال تعهدات هم همیشه باقی نمی‌مانند و شكسته می‌شوند.
هر چند عهد بستن در زندگی انسان‌ها فراگیر است، با این حال درباره مكانیسم‌های فیزیولوژیك مغز در این زمینه اطلاعات بسیار اندكی موجود است، اما در پژوهشی جدید محققان نشان دادند كه افزایش فعالیت در نواحی‌ای از مغز نقش مهمی در پردازش احساس و كنترل همراه با زیر پا گذاشتن عهد و نقض پیمان ایفا می‌كند.
این الگو از فعالیت مغزی نشان می‌دهد كه عهدشكنی باعث ایجاد یك درگیری احساسی در فرد عهد شكن به دلیل سركوب كردن واكنش صادقانه می‌شود. مهمتر این كه محققان با استفاده از این الگوها می‌توانند پیش‌بینی كنند كه آیا در آینده چنین رفتاری از فردی سر خواهد زد یا نه.
 
گردآوری:گروه سرگرمی سیمرغ
www.seemorgh.com/Entertainment
منبع: parsine.com
 
مطالب جالب دیگر:
دختر 15ساله همسلولی 34مرد و اتفاقاتی که برای او پیش آمد!!
فشار كاخ سفيد برای حذف عكس فتوشاپی ميشل اوباما!! (+عكس)
رایج‌ترین کابوس‌های شبانه! (+تعابیر آنها)
فکر میکنید چند درصد مردان و چند درصد زنان پس از دستشوئی دستان خود را با “صابون” می‌شویند؟
عکس‌های مهناز افشار، بهرام رادان و حامد بهداد در جشنواره‌ای در كانادا!
نوزاد مرده‌ای که در تابوت زنده شد!!
فرشته نگهبانی که روی پل خودکشی مراقب افراد است!! (+عکس)