نرم افزارهای متعدد و فراوانی برای تلفنهای آی-فن طراحی و ارائه می‌شوند اما تعداد محدودی از آنها کاربرد خود را به حفظ و بقای محیط زیست و سبزتر کردن...

نرم افزارهای متعدد و فراوانی برای تلفنهای آی-فن طراحی و ارائه می‌شوند اما تعداد محدودی از آنها کاربرد خود را به حفظ و بقای محیط زیست و سبزتر کردن زیستگاههای انسانها و حیوانات محدود کرده اند تا به این شکل اثری هر چند جزئی در نجات سیاره زمین داشته باشند.
بسیاری از نرم افزارهای آی-فن شرکت اپل وجود دارند که می‌توانند شیوه زندگی کاربران را به زندگی پاک و دوستدار محیط زیست تغییر دهند اما تنها چند نمونه از آنها وجود دارند که قادرند قدمهای آنها را در این مسیر مستحکم تر و سبزتر کنند. در ادامه با هفت نمونه ای این نرم افزارهای سبز آشنا خواهید شد
:

گزارش محیطهای آلوده به نفت: محافظان و ناجیان حیات وحش در خلیج مکزیک تمامی‌نیروی خود برای نجات جان حیواناتی که در محاصره نفتهای نشتی از چاه نفت شرکت BP قرار گرفته اند را به کار بسته اند اما تعداد آنها به اندازه ای نیست که بتوانند هر سانتیمتر از سواحل آمریکا را تحت نظر داشته باشند. در این جا است که نرم افزار MoGo وارد میدان می‌شود. این نرم افزار رایگان توسط محققان دانشگاه ماساچوست و با امید گسترش دادن شبکه احیا و نجات حیات وحش ساخته شده است و کاربران با استفاده از آن به راحتی تصویری از حیات وحش به نفت آلوده را به ثبت می‌رسانند. GPS داخلی آی-فن جزئیات مربوط به تصویر را تعیین کرده و پس از قرار گرفتن عکس بر روی اینترنت، نرم افزار کاربر را با مرکز WildLife Hotline اتصال می‌دهد تا گزارش وی از آنچه دیده است را دریافت کند. کاربران این نرم افزار علاوه بر کمک به نجات جان حیوانات در واقع پایگاه اطلاعاتی حیات وحش را به وجود می‌آورند که پس از خاتمه این فاجعه زیست محیطی می‌توان از آن در بازسازی و احیای حیات وحش منطقه استفاده کرد.

ردیابی مسیر نشت نفت در خلیج: نرم افزار "گزارشگر نشت نفت خلیج" فرایند ردیابی و پیگیری نشت نفت در اعماق دریا در خلیج مکزیک را آسانتر می‌کند. این نرم افزار رایگان که توسط سازمان خیریه و فعال محیط زیست ارائه شده است امکان جستجوی گزارشهای مربوط به نشت نفت، مناطق آلوده به نفت و یا وجود بوی نفت در یک منطقه را برای کاربر به وجود آورده و کاربران می‌توانند در صورت مواجهه با چنین شرایطی عکسها و گزارشهای خود را در اینترنت و به سایت این سازمان ارسال کنند.

ماهیگیری بیش از اندازه را متوقف کنید: این نرم افزار با رتبه بندی غذاهای دریایی از جنبه های پایدار بودن منابع آنها و میزان سالم بودن این مواد غذایی، به گونه ای بر میزان مصرف این جانداران کنترل و نظارت خواهد داشت.

درختی بکارید: با پرداخت تقریبا یک دلار برای خریداری نرم افزار "یک درخت واقعی" می‌توانید درختی مجازی با شکوفه و پرنده های آوازه خوان بر روی شاخه هایش داشته باشید اما ارزش واقعی این نرم افزار در جهان واقعی کاشته شدن یک درخت واقعی در مناطق جنگل زدایی شده گرمسیری توسط یاران سازمان ملل در ازای هر بار خریداری این نرم افزار است. تا کنون با کمک این نرم افزار بیش از دو هزار درخت در برزیل، هندوراس، نیکاراگوئه، پاناما، کامرون، اتیوپی، بروندی، سنگال، زامبیا، هند، فیلیپین و هائیتی کاشته شده اند.

با گرمای جهانی بجنگید: نرم افزار "سبز سنج" با استفاده از شتاب سنجهای آی-فن و یا آی-پاد لمسی میزان کارایی رانندگی کاربران خود را ارزیابی کرده، میزان مصرف سوخت، هزینه و انتشار دی اکسید کربن خودروهای آنان را در زمان حقیقی و در هنگام رانندگی محاسبه کرده و به اطلاع کاربر می‌رساند تا کاربران با استفاده از این اطلاعات و با مدیریت بر روی مصرف سوخت از میزان انتشار کربن در هوا بکاهند. عرضه کننده این نرم افزار پیش بینی می‌کند در دوره ای دو ساله این نرم افزار 6 دلاری توانسته است دو میلیون گالن سوخت را ذخیره کرده و از انتشار 47 هزار تن دی اکسید کربن در هوا جلوگیری کند.

انرژی را حفظ کنید: نرم افزار یک دلاری MeterReading به کاربر امکان کنترل میزان مصرف آب، برق و گاز و هزینه های ناشی از آن را خواهد داد. کاربران با خواندن اطلاعات به دست امده از این نرم افزار در قالب نمودار و آمار روزانه، هفتگی یا ماهانه و حتی سالانه می‌توانند به تدریج از هزینه قبضهای بعدی خود کاسته و به کاستن مصرف انرژی ها کمک کنند.

هوشمندانه سفر کنید: "چرخ کپنهاک" چرخ دوچرخه ای هوشمند است که می‌تواند هر دوچرخه ساده ای را به دوچرخه ای الکتریکی تبدیل کند. این چرخ با استفاده از بلوتوث به نرم افزار "پروژه چرخ کپنهاک" آی-فن اتصال یافته و اطلاعاتی درباره شدت پدال زدن کاربر، وضعیت جاده و ترافیک و میزان مونواکسید کربن موجود در هوا ارائه می‌کند. با وجود اینکه تولید انبوه این چرخها تا پایان سال جاری عملی نخواهد شد اما فرماندار کپنهاک تا کنون تعدادی از آنها را برای کارگران شهر سفارش داده است.MIT که ساخت این نرم افزار را به عهده داشته امیدوار است دوچرخه سواران با استفاده از این نرم افزار و ارسال اطلاعات آن بر روی شبکه های اجتماعی به دیگر دوچرخه سواران در انتخاب مسیر مناسب و خلوت کمک کرده و نقشه به دست آمده از اطلاعات کاربران بتواند در سبزتر کردن شهرها موثر باشد.
 
گردآوری:گروه سرگرمی سیمرغ
www.seemorgh.com/entertainment
منبع: mehrnews.com
 
مطالب جالب دیگر:
عکس‌های نادیده از داخل خانه مایکل جکسون!
زنی که رکوردی جالب دارد: زنی با 6متر مو!! (+عکس)
نگاهی كوتاه به 10 اتومبیل سریع پلیس در جهان! (+عکس)
عکس‌های دختران معروف‌ترین مردان هالیوودی!
عکس: سیرتکامل مقنعه بین دختران ایرانی!
اگه یک سبد میوه ببینی اول چی بر می‌داری؟؟
دردسر مادرها حتی در دنیای وحش! (+عکس)
 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X