علائم بیماری ایدز در مردان
علائم بیماری ایدز در بین مردان گاهی با برخی بیماری های دیگر اشتباه گرفته می شود و این امر باعث می شود مردان در مراجعه به پزشک کوتاهی کنند. در این مطلب با علائم بیماری ایدز در مردان آشنا خواهید شد.

علائم ایدز و HIV

ویروس HIV به سیستم ایمنی بدن آسیب زده و نوعی از سلول‌ها را از بین می‌برد که به بدن در مقابله با بیماری‌ها و عفونت‌ها کمک می‌کنند. مطالعات نشان داده که این ویروس در مردان شایع‌تر از زنان است. همچنین با کمک داروهای آنتی رتروویرال antiretroviral ، افراد آلوده به ویروس HIV می‌توانند بدون اینکه ویروس را به دیگران منتقل کنند به زندگی ادامه دهند.

* داروهای آنتی رتروویرال یا ضد رتروویروسی antiretroviral : داروهایی هستند که برای درمان عفونت با گروه رتروویروس‌ها retroviruses - عمدتا برای درمان عفونت ویروس نقص ایمنی اکتسابی یا ویروس ایدز (HIV)- به کار می‌روند.

علائم آلودگی به ویروس HIV در مردان

علائم ابتدایی این ویروس در مردان به طور معمول نامشخص است. همچنین نشانه‌های اولیه آن قابل تحمل است و اغلب با آنفلوآنزا یا دیگر بیماری‌های خفیف اشتباه گرفته می‌شود. در عین حال مردان این علائم را جدی نمی‌گیرند و مراجعه به پزشک را به زمان پیشرفت بیماری موکول می‌کنند.

ویروس HIV علاوه بر آنکه با علائم شبه آنفلوآنزا در مردان بروز می‌کند می‌تواند با زوال عقل، کاهش وزن و خستگی ظاهر شود. در موارد نادر، این امکان وجود دارد که ویروس به سرعت به مرحله بیماری ایدز پیشرفت کند.


علائم اولیه در افراد آلوده به HIV

علائم اولیه ویروس HIV به طور کلی در مردان نامحسوس است. افراد به راحتی این علائم را نادیده گرفته یا آنها را با بیماری‌های جزئی دیگر اشتباه می‌گیرد.

در مدت چند روز تا چند هفته پس از آلوده شدن به ویروس علائم زیر در مردان ظاهر می‌شوند:

  • تب
  • جوش‌های پوستی
  • سردرد
  • گلودرد
  • خستگی

ویروس HIV به چه میزان در میان مردان و زنان شایع است؟

علائم بیماری ایدز در مردان

اگرچه محققان در پیشگیری و درمان ویروس HIV طی دهه‌های اخیر به پیشرفت‌های قابل توجهی دست پیدا کرده‌اند با این حال هنوز این ویروس در بسیاری از کشورهای جهان مشکل جدی به حساب می‌آید.

طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از امراض آمریکا در سال ۲۰۱۶ میلادی حدود ۳۹ هزار و ۷۸۲ فرد آلوده به این ویروس در این کشور زندگی می‌کرده‌اند. همچنین تعداد مردان آلوده به ویروس HIV از زنان بیشتر است به طوری که تا پایان سال ۲۰۱۰ میلادی ۷۶ درصد از تمامی مبتلایان به این ویروس در آمریکا مرد بوده‌اند.


تشخیص موارد ابتلا به HIV

پزشکان ویروس HIV را در مردان و زنان از طریق آزمایش روی نمونه خون یا بزاق تشخیص می‌دهند اگرچه از طریق آزمایش ادرار هم امکان پذیر است. در این آزمایش آنتی بادی‌های تولید شده در بدن برای مقابله با ویروس مورد بررسی قرار می‌گیرد. معمولا حدود سه تا ۱۲ هفته تشخیص این آنتی بادی‌ها طول می‌کشد.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، همچنین در تست دیگر آنتی ژن‌های HIV مورد بررسی قرار می‌گیرد. این آنتی ژن‌ها موجب فعال شدن سیستم ایمنی می‌شوند.


بیشتر بدانید : چه زمانی آزمایش ایدز لازم است؟

بیشتر بدانید : پیشگیری اورژانسی از اچ آی وی ( ایدز )

بیشتر بدانید : پرسش و پاسخ های محرمانه درباره ایدز

بیشتر بدانید : علائم ایدز بعد از روابط جنسی پر خطر و پاسخ به سوالات کاربران

اگر می خواهید بیشتر بدانید : ایدز چیست؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : HIV مثبت زنان متاهل و رفتارهای پرخطر جنسی با تمرکز بر تن فروشی!!

اگر می خواهید بیشتر بدانید : چطور با وجود ابتلا به ویروس HIV زندگی سالمی داشته باشم؟گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : isna.ir