آیا هپاتیت به کبد آسیب می زند؟
 هپاتیت به چهار شکل هپاتیت A، B، C و D مشاهده می شود که هر کدام دارای علائم خاص خود هستند، اما آیا هپاتیت به کبد آسیب می زند، در این مطلب یک فوق تخصص گوارش و کبد به این سوال پاسخ می دهد

تاثیر هپاتیت بر کبد چیست؟

کبد به عنوان یکی از عضوهای حیاتی بدن، نقش مهمی در تامین سلامت انسان دارد.

اختلال در عملکرد کبد ممکن است در اثر عوامل مختلفی همچون ویروس ها، داروها، مصرف الکل، سموم و فعال شدن غیرطبیعی سیستم ایمنی بدن ایجاد شود.

سید موید علویان فوق تخصص گوارش و کبد، در این باره می گوید: در ۸۰ تا ۹۰ درصد افرادی که دچار چاقی مفرط هستند، کبد چرب مشاهده می شود.

مشکل عمده در کاهش وزن و کنترل چاقی، حفظ وزن است که فقط معدودی از بیماران چاق می توانند به طور دائم وزن خود را کنترل کنند.

شایع ترین نوع اختلال در کبد توسط ویروس های هپاتیت نوع A ،B ، C و D ایجاد می شود.

این بیماری از طریق تزریق مواد مخدر، انتقال خون، روابط جنسی پرخطر، مادر به فرزند و روش های درمانی ناامن منتقل می شود.

افراد دارای همسر آلوده یا عضو خانواده آلوده، مبتلایان به اعتیاد تزریقی، کسانی که رفتار جنسی پرخطر دارند، مبتلایان به بیماری های مزمن کبدی و کلیوی، مبتلایان به ایدز، بیماران مبتلا به اختلالات انعقاد خون مانند هموفیلی و کسانی که در زندانها و مراکز نگهداری از افراد ناتوان و عقب مانده کار می کنند، نسبت به سایر بزرگسالان بیشتر احتمال ابتلا به عفونت هپاتیت دارند.

از مهم ترین علائم و نشانه های هپاتیت حاد می توان به تغییر رنگ پوست و چشم‌ها به زردی، پر رنگی ادرار، بی رنگ شدن مدفوع،تهوع، استفراغ، بی اشتهایی، خارش بدن، خستگی، بی‌حالی و کاهش توانایی در انجام فعالیت‌های روزانه اشاره کرد.

بیشتر بدانید : هپاتیت حاد چیست و چه علائمی دارد؟


آمارها و گزارش ها نشان می دهد که ۱۰ تا ۱۵مبتلایان به هپاتیت B ممکن است دچار عوارضی همچون سیروز کبدی، نارسایی کبد و سرطان کبد شوند.

مصرف میوه ها و سبزیجات و محدود کردن مصرف قند و چربی مفید برای مبتلایان به این بیماری توصیه می شود.

خوشبختانه پیشگیری از این بیماری با واکسن امکانپذیر است، این واکسن در سه مرحله تزریق می شود و حتی در دوران بارداری و شیردهی نیز قابل تزریق است. این واکسن به مدت ۱۵ سال بدون نیاز به آزمایش قادر به ایجاد ایمنی است.

 مصرف برخی داروها، چاقی و اضافه وزن، کم تحرکی و مصرف مشروبات الکلی، می‌تواند منجر به بروز کبد چرب شود.

شکل غیر الکلی کبد چرب به دلیل تغییر در شیوه زندگی، کم تحرکی و تغذیه نامناسب که در حال افزایش است، کبد  بیماری خاموشی است که در بسیاری از موارد در مراحل ابتدایی علائم خاصی ندارد.

 کبد چرب نشان دهنده وجود یک نقص متابولیک در بدن است و خطر بروز بیماری دیابت و سکته‌های قلبی و مغزی در آینده بیشتر خواهد بود.


بیشتر بدانید : راههای انتقال هپاتیت C: از طریق رابطه جنسی هپاتیت C منتقل می شود؟

بیشتر بدانید : علت هپاتیت B چیست؟

بیشتر بدانید : آشنایی با انواع هپاتیت A ، B و C و روش های انتقال آن ها

بیشتر بدانید : علایم هپاتیت چیست؟


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/hhealth
منبع: mehrnews.com