روش درمانی که می تواند قطار مرگ سرطان را متوقف کند
تشخیص زودهنگام سرطان می تواند به درمان سریع تر آن و کاهش خطر مرگ کمک کند

خطر مرگ سرطان را کاهش دهید

 بر اساس پیش بینی سازمان بهداشت جهانی، شیوع سرطان در کشورهای توسعه یافته تا سال 2025 ، 45 درصد افزایش خواهد یافت. این موضوع تمام تحقیقات را در خدمت تشخیص زودرس سرطان درآورده  است، از جمله آزمایش‌ روی دستگاه تنفس و بهره وری از هوش مصنوعی برای تسریع روند درمان ! در این میان پژوهش ها درباره روشی برای تشخیص سریع تر انواع سرطان و درمان آن به مراحل پایانی خود نزدیک شده که می تواند تحولی بزرگ در عرصه مقابله با این بیماری مهلک باشد . ادامه مطلب را در این زمینه مطالعه کنید:

 تحقیقات در حال انجام

به گفته متخصصان آزمایش خون می تواند به کشف سریع و آسان انواع سرطان منجر شود . تیم محققان می گوید که بیش از ۹۹ درصد نتایج مثبت این آزمایش دقیق بوده، اما آن ها باید مطمئن شوند که آزمایش هیچ موردی را جا نمی گذارد تا باعث اطمینان خاطر کاذب نشود.

نتایج این مطالعه در ماهنامه «تاریخچه تومورشناسی»  (Annals of Oncology) دانشگاه آکسفورد چاپ شده است.در لندن، سالانه بیش از 166 هزار نفر براثر ابتلا به سرطان جان خود را از دست می‌دهند. بر اساس گزارش NHS ، بیمارانی که سرطان آن‌ها در مراحل اولیه تشخیص داده می شود ، معمولاً بین 5 تا 10 برابر بیشتر از دیگران، شانس زنده ماندن دارند.

در بریتانیا آزمایش خون  برای کشف علایم سرطان‌هایی که در مراحل اولیه قابل تشخیص نیستند در حال اجراست. این آزمایش می‌تواند موفقیت مهمی در تشخیص سرطان باشد و دانشمندان معتقدند می‌تواند احتمال زنده ماندن بیماران مبتلا به سرطان را به شدت افزایش و هزینه درمان را کاهش دهد. «آماندا پریچارد» ، مدیر اجرایی NHS ، در بیانیه ای ،این آزمایش خون را روشی سریع و ساده برای آغاز  تحول بزرگ در تشخیص و درمان سرطان در سراسر جهان می‌داند.

 تشخیص علائم اولیه سرطان

 برای افرادی که خود یا نزدیکانشان با این بیماری دست و پنجه نرم کرده‌اند این که یک آزمایش خون ساده بتواند اولین علایم سرطان را تشخیص دهد رویایی است که به واقعیت بدل شده . در همین باره با رئیس یکی از بزرگ‌ترین انجمن‌های انکولوژی گفت و گو کردیم تا ما را در جریان جدیدترین روش‌های درمانی سرطان قرار دهد:

سرطان رشد بی‌رویه‌ سلول‌هاست که می‌تواند در هر قسمتی از بدن رخ دهد، در همان محل ایجاد بیماری ‌کند یا با دست اندازی به بافت‌های مجاور یا دوردست (که به اصطلاح به آن متاستاز می‌گوییم) به سمت سایر نقاط بدن حرکت کند.»  این متخصص در ادامه می‌گوید: « مبهم بودن علایم سرطان از دیرباز سنگی بر سر راه درمانش بوده علاوه برآن مجموعه‌ای از عوامل دربروز این بیماری نقش دارند که گاه شناخته شده نیستند و ممکن است فرد مدت‎ها بدون علایم با این بیماری درگیر باشد.»

داشتن امید به روش‌های درمانی پیشرفته

 تشخیص زودرس سرطان به روند درمان سرعت می‌بخشد و شانس درمان را افزایش می‌دهد، هم اکنون برای برخی از سرطان‌ها تست‌های غربالگری داریم که  ارزان، در دسترس و دارای قدرت تشخیص بالا هستند ازجمله آن‌ها می‌‍ توان به «تست مامو گرافی» اشاره کرد که احتمال ابتلا به سرطان سینه را تخمین می‌زند.

این تست در جوامع غربی برای زنان بالای 50 سال و در ایران به‌علت پایین بودن سن ابتلا از 40 سالگی به صورت سالانه انجام می‌شود و در آن امکان مشاهده توده‌های غیرقابل لمس به صورت دقیق وجود دارد.

نداشتن چنین تستی با دقت بالا برای سایر انواع سرطان‌ها محققان را به کشف روش‌هایی جدید وا داشته است. یکی از این روش‌ها بررسی سلول‌های آزاد در خون است (سلول‌های سرطانی امکان ورود و شناور شدن در خون‌را دارند) که در آن تغییرات ژنتیکی یا اپی ژنتیکی با تکنیک‌های خاص و تخصصی شناسایی و بررسی‌ می‌شود. 

مقالات و تحقیقات نوین حول محور تشخیص زودرس سرطان می‌چرخد و حتی قادر است امکان ابتلا به این بیماری را در آینده برای فرد پیش‌بینی کند یا قبل از بروز هرگونه علامتی نشان دهد فرد چقدرمستعد ابتلاست.

داروهایی که برای درمان سرطان تجویز می کنیم  روی مجموع سلول های نرمال و سرطانی فرد تاثیر می‌گذارد که عوارضی را برای فرد به دنبال دارد.  امروزه شیوه‌های درمانی به طور انتخابی(تارگت تراپی)  عمل می‌کنند طوری که تنها  سلول سرطانی مد نظر راشناسایی و منهدم می‌کنند.

ایمونو‌تراپی یکی دیگر از روش‌هاست که در آن سیستم ایمنی به منظور بالابردن کارایی تقویت می‌شود. تجویز رژیم غذایی مشابه در افراد مختلف وابسته به ژنتیک آن‌هاست و پاسخ مثبت ویکسانی ندارد ‌، به طور کلی روش‌های درمانی جدید مبتنی بر فرد و با بررسی ژنوتایپینگ ( فرایند تعیین تفاوت‌های ژنوتیپی) تعریف می‌شود. این‌که بدن فرد به کدام دسته‌ از داروها مقاوم است و به کدام داروها واکنش نشان می‌دهد می‌تواند پروتکل درمانی منحصر به فرد هر شخص را برایمان آشکار کند.

 دومین علت مرگ و میر

حدود ۷۰ درصد کل موارد سرطان در جهان، در کشورهای در حال توسعه اتفاق می‌ افتد. بر اساس گزارش مرجع جهانی «ثبت سرطان در پنج قاره جهان»،  182 در هر 100 هزار نفر است. این درحالی است که نرخ بروز سرطان در ایران بیش از 149 در هر 100 هزار نفر است.

میزان بروز و موارد جدید ابتلا در ایران نسبت به سایر کشورها تفاوت چشمگیری ندارد به طور کلی نمودارسرطان در جهان میل به صعود دارد و ما هم مستثنا از کشورهای دیگر نیستیم اما مشکل اصلی ما شیب صعودی است که سرطان در کشورمان پیش گرفته و همان طور که اشاره شد بروز سرطان‌ها در کشورما در سنین جوان تر رخ می‌دهد.

رابطه میان سرطان و کرونا

پیک های پی در پی کرونا منجر به افزایش تعداد مراجعان و کاهش تمرکز مراکز درمانی روی مبتلایان به سرطان شده که محرومیت و کاهش دسترسی این افراد به امکانات و تاخیر در اقدامات درمانی می‌تواند ریسک خطر را برایشان بالا ببرد. برای افرادی که همزمان با سرطان به کرونا مبتلا می‌شوند شیمی درمانی قطع و بعد از درمان کرونا از سرگرفته می‌شود.

بیشتر بدانید : با این روش جدید می‌توانید از عود مجدد سرطان پیشگیری کنید

بیشتر بدانید :  کشتن سلول های سرطانی بدون شیمی درمانی

بیشتر بدانید : 4 سال زودتر سرطان را تشخیص دهید

بیشتر بدانید :  درمان سرطان معده به چند روش امکانپذیر است؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
eemorgh.com/health
مبع:khorasannews.com