مشکلات چشمی خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می دهند
محققان دریافتند در کسانی که دچار اختلالات بینایی هستند خطر ایتلا به زوال عقل درصد قابل توجهی افزایش پیدا می کند

افزایش خطر ابتلا به زوال عقل با مشکلات چشمی

نتایج یک مطالعه نشان می دهد مشکلات و بیماری های چشم خطر ابتلا به زوال عقل را به طور قابل توجهی افزایش می دهد. محققان می گویند، بیماران مبتلا به اختلالات بینایی با اختلال در به خاطر سپردن، فکر کردن یا تصمیم گیری مواجه می شوند.

محققان آکادمی علوم پزشکی «گوانگدونگ» در چین در این مطالعه با تجزیه و تحلیل داده های ۱۲ هزار و ۳۶۴ بزرگ سال ۵۵ تا ۷۳ ساله متوجه شدند که خطر زوال عقل در افراد مبتلا به «دژنراسیون ماکولا» وابسته به سن ۲۶ درصد بیشتر است. دژنراسیون ماکولا وابسته به سن یا تخریب لکه زرد چشم، شایع‌ترین علت نابینایی در افراد مسن است. در این بیماری ماکولا یا لکه زرد تخریب می‌شود. ماکولا قسمت حساس به نور شبکیه و مسئول دید مستقیم و واضح است که برای کارهای دقیق مثل خواندن و رانندگی لازم است.

این مطالعه همچنین نشان داد که خطر ابتلا به زوال عقل در مبتلایان به آب مروارید ۱۱ درصد و در افراد مبتلا به بیماری چشمی مرتبط با دیابت ۶۱ درصد بود.نتایج این مطالعه همچنین نشان داد افراد مبتلا به دیابت، بیماری های قلبی، سکته مغزی و افسردگی - که به بیماری های سیستمیک معروف هستند - در معرض خطر زوال عقل هم قرار دارند.

این خطر حتی در صورتی که افراد مشکلاتی در چشم های خود داشته باشند که به عنوان یک بیماری چشمی هم شناخته می‌شود  بیشتر بود. محققان گفتند: دژنراسیون ماکولا وابسته به سن، آب مروارید و بیماری چشمی مرتبط با دیابت  اما نه گلوکوم با افزایش خطر زوال عقل مرتبط است.آن ها افزودند: افرادی که مبتلا به بیماری های چشمی و سیستمیک هستند، در مقایسه با کسانی که فقط به بیماری چشمی یا سیستمیک دچار هستند ، بیشتر در معرض خطر ابتلا به زوال عقل قرار دارند.

با این حال نویسندگان این مطالعه اظهار می کنند که مطالعه آن ها مشاهده ای بوده است و نمی توانند دلایلی را مشخص کنند که چرا بیماری چشمی با افزایش خطر ابتلا به زوال عقل مرتبط است. مشروح این مطالعه در مجله  Ophthalmology منتشر شده است.

بیشتر بدانید : ارتباط از بین رفتن حس بویایی و زوال عقل چیست؟

بیشتر بدانید :  شنا کردن در آب سرد خطر زوال عقل را کاهش می دهد

بیشتر بدانید :  پیشگیری از زوال عقل با چند روش علمی

بیشتر بدانید :  اگر این غذاها را بخورید حتما زوال عقل می گیرید!

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:khorasannews.com