ردپای کلسترول بالا در چشم ها
کلسترول بالا می تواند خطرات زیادی برای سلامت شما داشته باشد و روی تمام اعضای بدن از جمله چشم ها تاثیر می گذارد

کلسترول بالا را با توجه به چشم ها تشخیص دهید

کلسترول بالا منجر به انسداد یا آسیب به شریان ها می شود و می تواند حمله قلبی و سکته را به دنبال داشته باشد، علایم اولیه کلسترول بالا را می توانید در چشم خود مشاهده کنید.

کلسترول به طور طبیعی در بدن تولید می شود. رژیم غذایی غنی از چربی های اشباع شده و قند می تواند منجر به سطوح بالایی از آن در خون شود.آسیب عروقی می تواند در بسیاری از قسمت های بدن مانند چشم، پوست یا صورت شما منعکس شود. بنابراین علایم اولیه کلسترول بالا را می‌توانید به راحتی در چشم ها مشاهده کنید.

برخی از بیماری‌های چشم مرتبط با کلسترول بالا عبارتند از:

1- زانتلاسما 

 زانتلاسما یک ناحیه برجسته یا صاف مایل به زرد است که در اطراف چشم ها یا نزدیک بینی ایجاد می شود. تجمع کلسترول در زیر پوست باعث ایجاد رسوب می شود. با این حال، این وضعیت بینایی را تحت تاثیر قرار نمی دهد. تقریباً 50 درصد از افراد مبتلا به زانتلاسما کلسترول بالا دارند.

2- انسداد ورید شبکیه

 هنگامی که چربی می شکند و ورید را مسدود می کند، این وضعیت به عنوان انسداد ورید شبکیه شناخته می شود. علایم در این شرایط عبارتند از: تغییر یا تاری در دید یک چشم،‌ خطوط یا نقطه های سیاه در دید، درد در چشم آسیب دیده.این عارضه در افراد بالای 50 سال شایع تر است.

3- آرکوس سنلیس

 در این حالت حلقه ای سفید، آبی یا خاکستری در اطراف قرنیه تشکیل می شود زیرا کلسترول بیشتری در قرنیه رسوب می‌کند. حلقه در اطراف قسمت رنگی چشم یا عنبیه ظاهر می شود. این عارضه بیشتر در افراد میان سال رخ می دهد.

بیشتر بدانید : کلسترول خون را به سادگی می توان کاهش داد

بیشتر بدانید : کلسترول بالا بدتر است یا تری گلیسرید بالا؟

بیشتر بدانید : کلسترول بالا چه مشکلاتی به وجود می آورد؟

بیشتر بدانید : پرهیز غذایی برای درمان کلسترول

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع :khorasannews.com