آلرژی یا حساسیت به نور آفتاب که با اصطلاح پزشکی ِ لوسیت تابستانی از آن یاد می‌شود، بیماری است که در حال گسترش روز افزون است.

 

 هر سال، تابستان 10% از فرانسوی ها به ویژه زنان، دچار این عارضه می‌شوند. اولین نشانه های لوسیت تابستانی کدامند؟ چگونه می‌توان از این آلرژی خورشیدی پیشگیری کرد؟

آلرژی تابستانی چگونه ظاهر می‌شود؟
لوسیت تابستانی بیشتر در بین زنان 15 تا 35 سال (از هر 10 نفر مبتلا 9 نفر زن هستند) دیده می‌شود. اولین حملۀ آلرژیک ممکن است بعد از اولین قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید و طولانی مدت یا بعد از چندین بار قرار گرفتن در معرض نور خورشید، رخ دهد. اغلب این طور بوده است که از روز دوم یا سوم تعطیلات، جوش های کوچک پیدایشان می‌شود، جوش هایی که خارش روی سر و سینه را با خود به همراه دارند. این جوش های ریز تمایل دارند که تا روی شانه ها، ساعد، بازوها و حتی پاها امتداد پیدا کنند. بیرون زدن جوش ها 5 تا 6 روز طول می‌کشد، سپس جوش ها خود به خود محو می‌شوند به شرطی که این بار دیگر در سایه بمانید! 

آلرژی به آفتاب: احتمال بازگشت مجدد
دردسر لوسیت تابستانی تازه بعد از اولین حمله شروع می‌شود، این احتمال وجود دارد که در هر تعطیلات تابستانی این بیماری عود کند. وانگهی، در هر حمله، آلرژی رو به شدید شدن می‌رود: مناطق مبتلا و طول مدت آن گسترش می‌یابند. در واقع، زمان و دفعات قرار گرفتن در معرض نور آفتاب، حساسیت را افزایش می‌دهند. تا آنجا که حتی ممکن است، لوسیت تابستانی در یک آخر هفتۀ معمولی آفتابی یا وسط ماه می هم اتفاق بیافتد.

چرا تعداد مبتلایان به لوسیت تابستانی در حال افزایش است؟
این روزها برنزه شدن مد شده است، برای برنزه شدن هم فرد باید مدت زیادی در معرض نور شدید آفتاب بماند، این موضوع توجیه کنندۀ افزایش لوسیت تابستانی به ویژه در میان خانم هاست. در این میان کرم های ضد آفتاب می‌توانند دو نقش ویژه و اصلی داشته باشند:

1) استفاده از کرم های ضد آفتاب ممکن است باعث شود که برخی افراد مدت طولانی تری در معرض نور خورشید بمانند.

2) تعدادی از کرم های ضد آفتاب فقط اشعۀ UVB را که عامل آفتاب سوختگی است فیلتر می‌کنند در حالی که اشعۀ UVA باعث بروز لوسیت تابستانی می‌شود. بنابراین، برای محافظت پوست تان الزاماً باید از کرم هایی استفاده کنید که هم UVA و هم UVB را فیلتر می‌کنند.

چگونه می‌توان از این آلرژی خورشیدی پیشگیری کرد؟
برای پیشگیری از بروز هر مشکلی، کرم های ضد آفتاب آنتی UVA و آنتی UVB را به میزان زیاد بر روی پوست تان بمالید. به طور مرتب و دقیق، بعد از هر بار آب تنی کردن، کرم ضد آفتاب تان را تجدید کنید. کمتر در معرض آفتاب قرار بگیرید، از ماندن زیر نور آفتاب در ساعت های بسیار گرم یعنی بین ساعات 12 تا 16، اجتناب کنید. روزهای اول به تدریج  و حدود 20 تا 30 دقیقه، آن هم در ساعات خنک تر روز،  در معرض نور آفتاب قرار بگیرید. به محض اینکه آثار لوسیت تابستانی را مشاهده کردید، دیگر بدن تان را در معرض آفتاب قرار ندهید ولی ماندن در سایه ایرادی ندارد. و در نهایت دستورات درمانی و پیشگیرانه ای را که پزشک تان تجویز کرده به دقت پیگیری کنید.

تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
اختصاصی سلامت
 
مطالب پیشنهادی :
آلرژی یا حساسیت چیست؟
درمان آلرژی و سرماخوردگی
مصرف این خوراکی در دوران بارداری باعث آلرژی کودک در بزرگسالی می شود!
9 توصیه برای کم کردن علائم آلرژی
هشت عارضه عجیب داروهای ضد آلرژی !!