بهترین سن برای درمان انحراف ستون فقرات
 ستون فقرات ما ممکن است انحرافاتی داشته باشد که اگر در زمانی مناسب به درمان آن بپردازیم راحت درمان میشود

 سنی طلایی برای درمان ستون فقرات

انحراف جانبی ستون فقرات عارضه‌ای است که با توجه به موقع، رفع خواهد شد.

انحراف جانبی ستون فقرات به دو نوع ساختاری و عملکردی تقسیم بندی می‌شود. افرادی که با تغییر وضعیت، انحراف ستون فقرات آنها تغییر نمی‌کند و اصلاح نمی‌شود به نوع ساختاری و اشخاصی که با خم شدن به جلو، انحراف آنها قابل اصلاح است، به نوع عملکردی دچار هستند.

انحراف ستون فقرات تا پیش از سن بلوغ به کمک فیزیوتراپی و حرکت درمانی رفع می‌شود اما پس از سن بلوغ، فیزیوتراپی و حرکت درمانی تنها عضلات ستون فقرات را تقویت و از پیشرفت این عارضه جلوگیری می‌کند.


تمرین چهار دست و پا برای رفع انحراف جانبی ستون فقرات 

در فیزیوتراپی با بررسی اینکه انحراف در کدام یک از صفحات حرکتی وجود دارد، تمرین‌های مناسب طراحی و آموزش داده می‌شود. از جمله تمرین‌های مناسب برای درمان انحراف ستون فقرات می‌توان به تمرین در وضعیت چهار دست و پا اشاره کرد.

برای رفع انحراف جانبی ستون فقرات به کمک حرکت چهار دست و پا باید دست و پای مخالف را به سمت بالا بیاوریم سپس به مدت ۶ ثانیه آنها را نگه داریم و این حرکت را برای دست و پای دیگر تکرار کنیم همچنین در این وضعیت از فرد درخواست می‌کنیم که قسمت نشیمنگاه را به پاشنه‌ پاهایش بچسباند؛ به طوری که سر بین دست‌ها قرار بگیرد و دست‌ها از جلو کشیده شده باشد، برای ۱۰ شماره دست‌ها را در حالت کشیده نگه دارید سپس به حالت چهار دست و پا و اولیه برگردید.

در تمرینی دیگر از بیمار درخواست می‌کنیم که بالشی را زیر شکم خود قرار دهد و روی شکم دراز بکشد، در این حالت هر دو دست خود را از بالای سرش بالا بیاورد به مدت ۶ ثانیه آنها را نگه دارد، سپس به وضعیت اولیه برگردد. همچنین در وضعیت خوابیده روی شکم از فرد درخواست می‌کنیم که هر کدام از پاهایش را با سفت کردن عضلات نشیمن‌گاه بالا بیاورد و هر کدام از پا‌ها را ۶ ثانیه نگه دارد و این حرکت را برای پای دیگر تکرار کند.

بر اساس اینکه تحدب قوس انحرافی ستون فقرات در کدام یک از نواحی گردن، پشت، کمر و به سمت راست یا چپ باشد، فیزیوتراپیست می‌تواند تمرین‌های درمانی تخصصی‌تر را برای بیمار آموزش بدهد.


بیشتر بدانید : نکات طلایی برای رهایی از درد ستون فقرات

بیشتر بدانید : شایع ترین مشکلات ستون فقرات + چگونگی مراقبت از ستون فقرات

بیشتر بدانید : روماتیسم ستون فقرات, علائم و عوارض و تفاوتش با دیسک کمر


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:yjc.ir