سرماخوردگی معمولی سیستم ایمنی را در مقابل کرونا تقویت می کند؟
 سرماخوردگی سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند، به همین دلیل برخی دانشمندان معتقدند سرماخوردگی معمولی می تواند شما را تا حدی در مقابل کرونا مصون کند

تقویت سیستم ایمنی بر اثر سرماخوردگی

متخصصان در بررسی خود دریافتند سرماخوردگی معمولی می‌تواند به مصونیت در برابر بیماری کووید-۱۹ حتی در افرادی که به کروناویروس جدید آلوده نشده‌اند، کمک کند.

به گفته محققان این واکنش ایمنی حاصل پدیده ای موسوم به "حافظه سلول T" است. حافظه سلول می‌تواند توجیه کند که چرا برخی افراد به اندازه سایر بیماران کووید-۱۹ دچار علائم شدید بیماری نمی‌شوند.

در این مطالعه، به شواهد قاطعی دست پیدا کرده ایم که نشان می دهد حافظه ایمنی موجود از قبل می‌تواند از قرار گرفتن در معرض سایر انواع کروناویروس که عامل سرماخوردگی معمولی هستند، ناشی شود.

واکنش‌های سلول T مختص به بیماری کووید-۱۹ در بیش از ۵۰ درصد افرادی که در معرض آن قرار نداشته اند مشاهده شده که می‌تواند به دلیل ابتلای آنان به سرماخوردگی معمولی در گذشته باشد.

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، سیستم ایمنی سلول‌های تی یا گلبول‌های سفید خون را برای مقابله با عفونت به کار می‌گیرد. همچنین این باور وجود دارد این دسته از سلول‌ها اطلاعات مربوط به پاتوژن‌ها همچون سرماخوردگی معمولی را که در گذشته به بدن حمله کرده‌اند از طریق فرایندی موسوم به حافظه سلول تی در خود حفظ می‌کنند.

بیشتر بدانید : عوارض ویروس کرونا حتی بعد از اینکه کاملا خوب می شوید!

بیشتر بدانید : مهم ترین و مطمئن ترین نشانه کرونا چیست؟

بیشتر بدانید : انتقال کرونا از راه هایی که فکرش را نمی کنید، از موی سر تا کولر

بیشتر بدانید : ویتامین های مهمی که با ویروس کرونا مقابله می کنند!

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: isna.ir