برای آنکه دهان و دندان سالمی داشته باشید روی آنچه که می‌خورید حساب کنید.
 
 هنگامی که مسواک در دسترس شما نیست یا امکان استفاده از آن را ندارید می‌توانید به کمک برخی مواد غذایی دهان و دندان خود را پاک کنید. برخی مواد غذایی چسبناک یا قندی به باکتری‌های موجود در دهان کمک می‌کنند تا اسید درست کرده و سبب پوسیدگی دندان‌ها شوند. در عوض برخی مواد غذایی می‌توانند مانع این موضوع شوند.
 نباید فراموش کنیم که هیچ چیز بهتر از مسواک زدن و نخ کشیدن 20 دقیقه بعد از صرف غذا نیست اما اگر نتوانستید می‌توانید به مواد غذایی زیر برای پاکیزه کردن دهانتان تکیه کنید.

1.سیب، هویج و کرفس
 لازم است بدانید برخی سبزیجات مانند سبزیجات نام برده به دلیل آنکه نیاز به جویدن زیاد دارند سبب ترشح بزاق شده و دهان را تمیز می‌کنند.

شما می‌توانید از انواع سبزیجات برای پاکیزه کردن دهانتان کمک بگیرید البته توجه داشته باشید میوه‌های اسیدی را انتخاب نکنید زیرا مصرف آنها بین دو وعده می‌تواند به مینای دندان‌ها آسیب وارد کند.

2.پنیر یا شیر
اسید موجود در مواد غذایی می‌تواند به مینای دندان‌ها آسیب برساند. این درحالی است که بسیاری از مواد لبنی اسیدی بودن محیط دهان را خنثی می‌کنند. نوشیدن یک لیوان شیر یا خوردن یک تکه پنیر نه تنها گرسنگی را رفع می‌کند بلکه قند موجود در آنها سبب پوسیدگی دندان‌ها هم نمی‌شود.

3.پیاز خام
می‌توانید همراه با غذای خود یک تکه پیاز هم بخورید. تحقیقات انجام شده توسط پژوهشگران دانشگاه کره نشان داده است پیاز خام ترکیبات آنتی‌باکتریال قوی دارد و می‌تواند 4 نوع از باکتری‌های مسبب بروز پوسیدگی‌های دندانی و بیماری‌های لثه را نابود کند.

 4.آب
شستن دهان با آب خود می‌تواند سبب پاکیزگی دهان شود. زمانی که شما در دهان خود آب می‌گردانید در واقع باکتری‌ها را شسته و به بیرون می‌ریزید. اگر می‌خواهید وزن کم کنید نیز نوشیدن آب راه‌حل خوبی است. توصیه می‌کنیم بین وعده‌های غذایی یک یا دو لیوان آب بنوشید تا هم دهانتان پاکیزه شود و هم معده‌تان پر شود.
 
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : hamshahrionline.ir
مطالب پیشنهادی :
جلوگیری از پوسیدگی دندان
مهمترین محلهای مستعد پوسیدگی در دندان
خوراکی هایی که دندان را کوتاه می کنند؟!
چرا با وجود مسواک زدن دندان هایم می پوسند و خراب می شوند؟
عکس گرفتن از دندان خطرناک است!!