بسیاری از افرادی كه فشار خون طبیعی یا فشار خون بالا دارند، ممكن است برخی اوقات هنگامی‌كه سریع از جا بر می‌خیزند دچار افت..... 
فشار خون طبیعی معمولا در حدود 80/120 است. به فشار خون كمتر از 60/100 فشار خون پایین گفته می‌شود. فشار خون پایین به ندرت یك مشكل جدی است و در اكثر موارد سودمند هم هست. مطالعات نشان می‌دهند كه هر چه فشار خون پایین‌تر باشد، خطر بیماریهای قلبی عروقی كمتر می‌شود.
در چنین نوعی از فشار خون پایین ورزش كردن برای فرد مشكلی ایجاد نمی‌كند. فشار خون پایین وقتی موجب نگرانی می‌شود كه علائمی ‌مانند گیجی، ضعف، خستگی و یا تپش قلب ایجاد كند.
بسیاری از افرادی كه فشار خون طبیعی یا فشار خون بالا دارند، ممكن است برخی اوقات هنگامی‌كه سریع از جا بر می‌خیزند دچار افت ناگهانی فشار خون شوند. به این حالت، كاهش فشار ارتواستاتیك گفته می‌شود. این كاهش فشار خون ممكن است موجب شود كه فرد دچار بی‌حالی و یا  احساس سبكی در سر شود. اما این حالت گذراست و سریع برطرف می‌شود.
اگر شما مكررا دچار چنین حالتی می‌شوید باید مراقب باشید تا زمین نخورید. برای مثال هنگام برخاستن آهسته بلند شوید و به چیزی تكیه كنید. و یا اگر در حالت خوابیده هستید ابتدا مدتی بنشینید و سپس به آهستگی برخیزید.
فشار خون پایین ممكن است در اثر مصرف برخی داروها یا در اثر برخی بیماریها ایجاد شده باشد.
در صورتی كه علائم فشار خون پایین را دارید بهتر است با پزشك خود مشورت كنید تا علت آن مشخص شود.
علائم فشار خون پایین شامل این موارد است:
احساس سرگیجه
احساس ضعف و بی‌حالی
خستگی

تهیه و ترجمه :گروه سلامت سیمرغ ـ دكتر حانیه تركمان
اختصاصی سیمرغ     www.seemorgh.com/health
 
مطالب مرتبط:
ورزش در فشار خون بالا
 
مطالب پیشنهادی:
ورزش و پاركینسون
ورزش برای بیماران قلبی
ورزش و میگرن
ورزش و سکته ‌مغزی