با 7 تمرین هدفمند یوگا جلوی بالا رفتن شیب سنتان را بگیرید!
با بالا رفتن سن توده عضلانی تان را از دست می دهید –اگر فعالیت نداشته باشید این کاهش عضله 15 درصد در هر دهه خواهد بود. " ولی یوگا جلوی این کاهش را می گیرد به طوری که یک فرد 60 ساله به اندازه یک فرد 40 ساله توده عضلانی داشته باشد.یعنی 20 سال جوان تر شدن

یوگا چگونه به شما کمک می کند تا جوان تر از سن تان به نظر برسید؟

برای این که با گذشت هر سال بدن و احساستان را در بهترین سطح نگه دارید طوری که همه تعجب کنند، تمرینات یوگا را شروع کنید. مطالعات نشان داده اند که انجام یوگا یکی از بهترین راه ها برای کند کردن گذر زمان است. این تاثیر فقط به خاطر سرحال ماندن عضلات تان نیست بلکه تمرین منظم یوگا سطح هورمون های جوانی که روند پیری را کند می کنند را بالا می برد.

به گفته دکتر وندا رایت Vonda Wright جراح ارتوپد و نویسنده کتاب "تناسب اندام بعد از 40 سالگی " با بالا رفتن سن توده عضلانی تان را از دست می دهید –اگر فعالیت نداشته باشید این کاهش عضله 15 درصد در هر دهه خواهد بود. " ولی انجام یوگا به علاوه سایر تمرینات قدرتی، چهار یا پنج بار در هفته به کاهش روند از دست دادن عضلات کمک می کند به طوری که یک فرد 60 ساله به اندازه یک فرد 40 ساله توده عضلانی داشته باشد.یعنی 20 سال جوان تر شدن.

یوگا به خصوص با شل شدن عضلات در سنین بالا مقابله می کند. به گفته دکتر جینی لوک Janiene Luke استادیار پوست دانشگاه لومالیندا در کالیفرنیا " پوست مانند پوششی برای عضلات زیرین است، پس اگر عضلات روی فرم باشند بدنتان محکم تر دیده شده و پوستتان کم تر می افتد. "

به گفته کریستین مک گی Kristin McGee مربی یوگا در نیویورک، حتی فقط چند دقیقه تمرین در روز می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند. می توانید چند حرکت مورد علاقه تان را که با جاذبه زمین مقابله می کنند کنار هم گذاشته و روزانه تمرین کنید. انجام این تمرینات در هر زمان برایتان فوق العاده است.

 

1. حرکت کلاغ از پهلو Side Crow

Side Crow.jpg

این حرکت شبیه بال خفاش bat wings است. روی زانوهاتون چمباتمه بزنید و هر دو را باهم بلند کنید. زانوها را تا جایی که می توانید به سمت راست بچرخانید، دستها را به اندازه عرض شانه باز کرده کف دست ها را روی زمین بگذارید. دست راست کمی متمایل به انگشت کوچک سمت چپ و دست چپ چند سانتی متر آن طرف تر. به جلو خم شده و پای چپ را به سمت بالای بازوی راست بچرخانید و پاها را به سمت جلو نگه دارید و با بازوی راست تعادل خود را حفظ کنید. این کار را برای سمت دیگر هم انجام دهید. خیلی سخت است؟ می توانید حرکت کلاغ معمولی را انجام دهید.

 

اگر می خواهید بیشتر بدانید : آموزش حرکات یوگا - حرکت کلاغ ( Crane Pose )

 

 

2. الهه چنباتمه زده Goddess Squat

Goddess Squat.jpg

هدف از این حرکت ران ها است. پاها را به اندازه 90 سانتی متر از هم باز کنید. انگشتها را با زاویه 45 درجه به سمت بیرون قرار دهید. دستها را جلوی سینه به حالت دعا روی هم قرار دهید. بازدم کنید، تا حدی که امکان دارد زانو ها را تا بزنید به طوری که با نوک انگشتان در یک راستا قرار بگیرند. در حالیکه به روبرو نگاه می کنید بازوها را به هم فشار دهید.

 

3. وضعیت صندلی Chair Pose

هدف این حرکت ران و باسن است. پاها را کنار هم قرار داده بایستید، نفس کشیده ( دم ) و بازوها را بالای سر ببرید. با بازدم زانوها را خم کنید، ران ها را به سمت زمین بیاورید و همزمان بازوها را به سمت جلو و روبروی گوش بیاورید. کمر را صاف نگه داشته و قفسه سینه را کمی به سمت کف اتاق بیاورید. به جلو نگه کنید و بازوها را موازی هم نگه دارید. بایستید. به صورت پیوسته این حرکت را انجام دهید. زمان ایده آل برای حفظ حالت صندلی 5 تا 8 نفس است. حرکت را 2 تا 3 بار تکرار کنید. این حرکات را 3 تا 4 بار در هفته انجام دهید و بعد از چند هفته تاثیرشان را روی بدنتان حس خواهید کرد.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : آموزش حرکت وضعیت صندلی 1 ( Chair Pose I )

 

4. تخته شیب دار  Incline Plank

Incline Plank.jpg

این حرکت باعث تقویت پشت ران می شود. روی زمین نشسته پاها را به جلو کنار هم دراز کنید، بازوها را چند سانتی متر با فاصله از هم به پشت برده و کف دست ها را روی زمین بگذارید به طوری که انگشتان رو به بدن باشند. باسن را بلند کرده ، با پاشنه و دست فشار آورده و بدن را به صورت صاف از پاشنه تا سر از زمین بلند کنید. برای برگشتن باسن را پایین آورده روی زمین بگذارید. برای سخت تر کردن حرکت یک پا را بالا آورده و انگشتان را به سمت جلو بکشید.

 

اگر می خواهید بیشتر بدانید : تخته شیبدار حرکتی مفید برای از بین بردن سلولیت

 

 

5. چاتورانگا Chaturanga

Chaturanga.jpg

هدف از این حرکت سینه شماست.این حرکت را با محکم کردن خود روی تخته با دستهاتون، مستقیما با بازوها و پاهاتون و فاصله دادن بین زمین و بدن تان شروع کنید.به آرامی آرنج را خم کنید. بدن را پایین بیاورید تا زمانی که فقط چند سانتی متر با زمین فاصله داشته باشد. پشت را صاف نگه دارید آرنج ها را به پهلو نزدیک کنید و سر را هم تراز با بدن نگه دارید. به بازوها فشار آورده و به حالت تخته مستقیم برگردید.

 

6. وضعیت ماهی Fish Pose

Fish Pose.jpg

هدف از این حرکت تقویت پشت و گردن است. به پشت دراز بکشید، بازوها را کنار بدن قرار دهید، کف دست ها را روی زمین قرار دهید. ساق دست و آرنج را روی زمین فشار دهید قفسه سینه را بالا کشیده و تخته پشت را کمی قوس دهید. به قوس دادن پشت ادامه دهید. شانه ها را از زمین بلند کنید به طوری که سر به سمت عقب برود و به زمین برسد. فشار را از طریق ساعد و زانوها ادامه دهید. برای اتمام از سمت کمر پشت را به زمین برسانید.

 

اگر می خواهید بیشتر بدانید : آموزش حرکت ماهی ( Fish Pose )

 

 

7. وضعیت کمان Bow Pose

Bow Pose.jpg

هدف این حرکت اصلاح پشت گرد است. به شکم روی زمین دراز بکشید. دستها را کنار بدن قرار دهید. زانوها را خم کنید. پاشنه پا را به سمت بالا بیاورید. مچ پا را با دست بگیرید. پاشنه ها را به سمت بالا کشیده و همزمان ران ها و سینه را از کف زمین بلند کنید. به جلو نگاه کنید و نفس بکشید. برای اتمام حرکت بازدم کنید و ران ها و سینه را پایین بیاورید و پاها را رها کنید.


بیشتر بدانید : آموزش 8 حرکت یوگا برای درمان استرس

اگر می خواهید بیشتر بدانید : آموزش حرکت کمان (Bow Yoga Pose )
تهیه و ترجمه:گروه سلامت سیمرغ
اختصاصی سیمرغ