ویروس HPV در مردان هم بروز می کند
ویروس HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی ویروسی است که از طریق رابطه جنسی منتقل می شود که خانم ها بیشتر در معرض ابتلا به آن هستند اما مردها هم به این ویروس مبتلا می شوند

hpv در مردان و علائم آن

ویروس‌های پاپیلومای انسانی یا به‌اختصار HPV ها، گروه شناخته‌شده‌ای از ویروس‌ها هستند که باعث بروز سرطان دهانه رحم می‌گردند. ولی تحقیقات اخیر دانشمندان نشان داده است که این ویروس‌ها می‌توانند در بروز سرطان پروستات در مردان نیز نقش داشته باشند و به همین دلیل، انجام واکسیناسیون عمومی در مقابل این ویروس را پیشنهاد می‌نموده‌اند.

بیشتر بدانید : ویروس hpv چیست؟ + راههای انتقال ویروس hpv

بیشتر بدانید : ویروس HPV را چقدر می شناسید؟

بیشتر بدانید : ویروس اچ پی وی ( HPV ), ویروسی جنسی که در ایران زیاد شده است

در این رابطه و در پژوهش جامعی که توسط محققان دانشگاه نیوساوث‌ولز استرالیا انجام شده است، 26 مقاله قبلی در خصوص HPV و ارتباط آن با سرطان پروستات مورد مطالعه واقع شده‌اند.

مجریان این پژوهش می‌گویند: "اگرچه ویروس‌های HPV، تنها یکی از بسیار عوامل بیماری‌زایی هستند که در سرطان پروستات تشخیص داده شده‌اند، اما این ویروس‌ها تنها ویروس‌هایی هستند که ما امکان واکسینه شدن در مقابل آن‌ها را داریم و همین موضوع، دستیابی ما به شواهدی که دخالت قطعی این ویروس در سرطان پروستات را نشان دهد، بااهمیت‌تر می‌سازد"

محققان فوق متوجه شده‌اند که دو نوع از این ویروس یعنی نوع 16 و نوع 18 که اکثر موارد سرطان دهانه رحم را به وجود می‌آورند، در بافت معمولی، خوش‌خیم و بدخیم پروستات نیز مشاهده شده‌اند. درواقع این بررسی‌ها نشان از حضور و غالبیت نوع پرریسک این ویروس در نمونه‌های سرطان پروستات دارند.

به گفته محققان فوق، "مطالعات پیشین نشان داده‌اند که نمونه‌های ریسک بالای HPV در بافت‌های خوش‌خیم پروستات حضور داشته و ده سال بعد از آن موجب سرطان پروستات شده‌اند".

محققان فوق همچنین دریافته‌اند که میزان مرگ‌ومیر ناشی از سرطان دهانه رحم، همبستگی بالایی با مرگ‌ومیر حاصل از سرطان پروستات نشان می‌دهد. بر این اساس در تمام کشورهایی که مرگ‌ومیر ناشی از سرطان زنانه دهانه رحم، بالاتر بوده، مردان آن کشورها نیز تلفات بالایی را به دنبال سرطان پروستات تجربه کرده‌اند.

این موضوع همچنین بار دیگر نشان می‌دهد که رابطه جنسی، می‌تواند به‌عنوان مهم‌ترین عامل انتقال این ویروس در هر دو جنس مرد و زن و به دنبال آن سرطان‌های مورد اشاره به‌حساب آید.

به گفته این دانشمندان، تا همین‌جا نیز شواهد به‌دست‌آمده حاکی از آن است که بایستی برای واکسیناسیون عمومی در قبال این ویروس اقدامات لازم را انجام داد.

بیشتر بدانید : اهمیت تزریق واکسن HPV + چند بار باید واکسن HPV بزنیم؟

بیشتر بدانید : لطفا از بیماری های مقاربتی بترسید!

بیشتر بدانید : بیماری های آمیزشی، از hpv تا HIV

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: sinapress.ir