ناباروری در مردان با مصرف داروی دیازپام
 مصرف هر دارویی دارای عارضه است، اما برخی داروها عوارض جبران ناپذیری به همراه دارد که در این مطلب به عارضه دیازپام بر روی مردان اشاره می شود

دارویی که به نازایی مردان منجر می شود

نتایج یک بررسی پژوهشی که توسط محققان کشورمان انجام شده است، نشان می‌دهد که استفاده از داروی معروف دیازپام که به‌عنوان دارویی آرام‌بخش شناخته می‌شود، می‌تواند موجب عقیمی مردان شود.

بیشتر بدانید : 10 عاملی که موجب ناباروری در مردان میشود

بیشتر بدانید : دیازپام گیاهی

اختلال در تولید اسپرم و آسیب در این روند که به اصطلاح اسـپرماتوژنز نامیده می‌شود، از شایع‌ترین علل ناباروری مردان به شمار می‌آید. بنابر گزارش سازمان بهداشـت جهـانی، ناباروری ،حدود 80 میلیون زوج در سراسـر دنیـا را تحـت تاثیر قـرار داده است که 50 درصد آن‌ها وابسـته بـه علـل مردانـه اسـت.

بر اساس نظر متخصصان، مطالعات نشان داده‌اند که عوامل محیطی ازجمله مواد سمی، آفت‌کش‌ها، برخی نانوذرات و تشعشـعات بـر بـاروری مـردان اثـر مضـری دارد. همچنین دخانیات و کـار بدنی سـنگین و مشاغل نشسته نیز می‌تواند با ناباروری مـردان در ارتبـاط باشـد.

در این زمینه، محققانی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد، مطالعه‌ای را انجام داده‌اند که در آن تأثیر داروی آرام‌بخش و خواب آور دیازپام بر روند اسپرماتوژنز  مورد ارزیابی علمی واقع شده است.

نتایج این بررسی‌ها نشان می‌دهند که داروی دیازپام که به‌عنوان دارویی آرام‌بخش و خواب‌آور، اغلب بدون توجه خاص و به‌صورت خوددرمانی توسط افراد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند بر روند اسپرماتوژنز تأثیر کاهشی داشته باشد و مردان را به سمت ناباروری سوق دهد.

بیشتر بدانید : داروهایی که هیچوقت نباید با الکل مصرف شوند

بیشتر بدانید : نوشیدنی هایی که دارو ها را بی اثر می کنند

بیشتر بدانید : دلیل اصلی ناباروری در مردان

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: bornanews.com