علت لکه بینی چیست
تفاوت اصلی بین لکه بینی و قاعدگی در حجم خونی است که از طریق واژن تخلیه می‌شود. خونریزی از طریق واژن در لکه بینی بسیار اندک است و می‌توان از آن چشم پوشی کرد در حالیکه خونریزی در دوران قاعدگی ممکن است سه الی پنج روز طول بکشد

چگونه لکه بینی و قاعدگی را از هم تشخیص دهیم؟

مقدار خونی که در این دو مورد از بدن خارج می‌شود تفاوت اصلی بین این دوست. در دوران قاعدگی، جریان سنگینی از خون از بدن خارج می‌شود و به طور متوسط بین سه الی پنج روز طول بکشد. لکه بینی ممکن است به عنوان بخشی از چرخه قاعدگی رخ دهد و تخلیه خون در آن به صورت نامنظم و اندک است. با اینحال لکه بینی ممکن است نشان دهنده بارداری یا یک شرایط زمینه‌ای باشد.


چرخه/دوران قاعدگی:

قاعدگی بخشی از چرخه قاعدگی است. به طور متوسط، طول چرخه قاعدگی، ۲۸ روز است. برای برخی از افراد، این دوران ممکن است کوتاه‌تر باشد و برای برخی از افراد نیز این دوران ۳۵ روز است. بعد از قاعدگی، دیواره رحم شروع به ضخیم شدن می‌کند و خود را برای بارداری احتمالی آماده می‌سازد. بعد از پایان چرخه قاعدگی و زمانی که بارداری رخ نداد، رحم دیواره خود را با خونریزی می‌ریزد. طول دوره قاعدگی به طور متوسط سه الی پنج روز است.


اختلالات قبل، در طول و بعد از قاعدگی:
period,پریود

  1. درد در ناحیه شکم

  2. نفخ یا گاز شکم

  3. سردرد یا میگرن

  4. تورم در ناحیه سینه

  5. افزایش اشتها برای غذا خوردن

  6. اختلالات عاطفی مانند تحریک پذیری و خستگی

بیشتر بدانید : سردردهای میگرنی با تغییرات هورمونی در زنان مرتبط است

بیشتر بدانید : سندرم پیش از قاعدگی را بشناسید


لکه بینی

لکه بینی یا لکه بینی واژینال، ممکن است بین دو دوره قاعدگی رخ دهد. خون یا مایعی که از طریق واژن تخلیه می‌شود زیاد نیست و به صورت چند قطره خواهد بود. رنگ خون نیز ممکن است به صورت قهوه‌ای تیره یا صورتی روشن باشد. اگرچه لکه بینی به طور کلی بی خطر است اما بهتر است با یک پزشک متخصص در این مورد مشورت گردد تا شرایط به طور کلی بررسی شود.


دلایل لکه بینی:

1.بارداری
لکه بینی

لکه بینی ممکن است نشان دهنده بارداری باشد. اگر فردی باردار باشد وجود لکه بینی ممکن است به معنای وجود مشکل در بارداری باشد. اگرچه لکه بینی (اگر کم باشد) برای زنان باردار طبیعی است اما بهتر است با یک پزشک مشورت کنید.

شرایط زیر در دوران بارداری ممکن است نشان دهنده مشکل جدی باشد و باید مورد توجه قرار گیرد:

  • خونریزی شدید از طریق واژن در ماه اول تا دوم بارداری ممکن است نشان دهنده حاملگی خارج از رحم باشد.
  • اگر خونریزی بعد از ماه دوم بارداری رخ داد، ممکن است نشان دهنده وجود مشکل با جفت باشد.


2.داروها

لکه بینی ممکن است با مصرف برخی از داروها مرتبط باشد. به عنوان مثال مصرف داروهای ضد بارداری در برخی از افراد باعث ایجاد لکه بینی می‌شود. برای افرادی که مصرف این نوع داروها را به تازگی آغاز کرده‌اند، خونریزی بین دوره‌های قاعدگی ممکن است در دو یا سه ماه اول دیده شود. با این حال، برای افرادی که هم اکنون از این داروها به طور منظم استفاده می‌کنند، مصرف نکردن و قطع مصرف ممکن است باعث خونریزی شود.


3.تخمک گذاری

تخمک گذاری فرآیندی است که در آن تخمک از تخمدان آزاد می‌شود. تخمک گذاری معمولا از روز ۷ تا ۲۲ چرخه قاعدگی رخ می‌دهد. در برخی از زنان ممکن است در اواسط چرخه قاعدگی(زمان تخمک گذاری)، لکه بینی را تجربه کنند.

بیشتر بدانید : تعیین زمان تخمک گذاری به دو دلیل مهم است

بیشتر بدانید : نشانه های تخمک گذاری چیست؟


4.عفونت‌هایی که ار طریق روابط جنسی منتقل شده اند

عفونت‌هایی که ار طریق روابط جنسی منتقل می‌شود معمولا دلیل اصلی ایجاد عفونت در اندام‌های تولید مثلی همچون واژن، رحم ،گردن رحم، لوله های فالوپ(رحم) و تخمدان است و  افرادی که به این نوع عفونت‌ها مبتلا هستند ممکن است دچار لکه بینی شوند.


5.بیماری التهابی لگن

لکه بینی یا خونریزی غیر طبیعی ممکن است در افرادی که مبتلا به بیماری التهابی لگن هستند دیده شود. این بیماری، عفونت یا التهاب اندام‌های تولید مثل همچون تخمدان‌ها، رحم یا لوله‌های فالوپ(رحم)است.


6.فیبروئیدهای رحمی

فیبروئیدهای رحمی تومورهایی هستند که در رحم رشد می‌کنند. اگرچه این تورموها خوش خیم هستند و سرطانی محسوب نمی‌شوند اما هنوز هم می‌توانند باعث ایجاد لکه بینی یا خونریزی بین دو قاعدگی شوند.

بیشتر بدانید : فیبروم رحم و آنچه باید در باره آن بدانید


7.سندروم تخمدان پلی کیستیک(PCOS)

این گزینه همچنین به عنوان عدم تعادل هورمونی نیز شناخته شده است. افرادی که مبتلا به این بیماری هستند ممکن است لکه بینی را تجربه نمایند.

بیشتر بدانید :  سندرم تخمدان پلی کیستیک شایع ترین اختلالات غددی زنان

بیشتر بدانید : سندرم تخمدان پلی کیستیک قابل درمان است؟


8.دستگاه درون رحمی(IUD)

افرادی که دارای دستگاه‌های درون رحمی هستند، نسبت به سایر افراد خونریزی سنگین و غیر طبیعی را تجربه خواهند کرد.


9.سرطان تخمدان یا دهانه رحم

خونریزی از طریق واژن بین دو دوره قاعدگی ممکن است نشانه سرطان تخمدان یا دهانه رحم باشد. همچنین این گزینه ممکن است نشان دهنده وجود تومور در واژن نیز باشد.

بیشتر بدانید : سرطان دهانه رحم، خطرناک و قابل پیشگیری، لطفا بخوانید

بیشتر بدانید :  علائم سرطان دهانه رحم چیست؟

10.استرس و اضطراب

افرادی که تحت استرس‌های عاطفی یا اضطراب شدید هستند ممکن است خونریزی غیر عادی و لکه بینی را تجربه کنند.


11.سوءاستفاده جنسی یا ضرب و شتم


12.اشیای خارجی در واژن


13.پولیپ ( رشد در دهانه رحم)


تفاوت بین لکه بینی و خونریزی در دوران قاعدگی
لکه بینی

بر اساس مواردی که در این مقاله ذکر کردیم، لکه بینی و قاعدگی دو شرایط متفاوت هستند. تفاوت اصلی بین این دو مورد، مقدار خونی است که از طریق واژن تخلیه می‌شود. لکه بینی ممکن است در هر زمانی از چرخه قاعدگی رخ دهد و به همین خاطر نیز خونریزی غیر طبیعی یا نامنظم در نظر گرفته می‌شود. خونریزی در این شرایط کم است و می‌توان از آن چشم پوشی کرد.

اما در دوران قاعدگی، خونریزی شدید است. لکه‌های کمرنگ ( که معمولا به رنگ قهوه ای تیره یا صورتی کمرنگ است) ممکن است در زمان لکه بینی مشاهده شود. در برخی از موارد نیز تنها با پاک کردن واژن با دستمال کاغذی می‌توان متوجه لکه‌ها شد. بر خلاف دوران قاعدگی استفاده از نوار بهداشتی یا تامپون در لکه بینی ضروری نیست. یک دستمال کوچک و تمیز می‌تواند لکه‌ها را به خود جذب کند. اگر لکه بینی بیش از حد بود باید با یک پزشک مشورت شود.


بیشتر بدانید : لکه بینی در خانم ها طبیعی است یا نگران کننده؟

بیشتر بدانید :  لکه بینی بعد از نزدیکی

بیشتر بدانید : 7 علت خونریزی شدید قاعدگی

بیشتر بدانید : رعایت این نکات بهداشتی در دوران قاعدگی الزامی استگردآوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:salamat.ir