کرم هایی که روی پوست می‌مالید، تنها عناصری نیستند که پوست به آنها نیاز دارد. پوست ما باید از داخل و به کمک غذاها و خوراکی های روزانه مان هم تغذیه شود. بهترین مواد مغذی برای پیشگیری از پوست کدامند؟


برای داشتن پوستی زیبا چه تغذیه ای داشته باشیم؟
ویتامین های C و E، آنتی اکسیدان های ارزشمندی برای پوست هستند
روغن گل گاو زبان پوست را مرطوب می‌کند

سلول های غشاء درونی پوست و سلول های پوست بیرونی ما به طور پیوسته تجدید و بازسازی می‌شوند. برخی مواد غذایی نقش ویژه ای در جهت سلامتی پوست مان و حفظ آن در بهترین، شرایط ایفا می‌کنند.

برای داشتن پوستی زیبا چه تغذیه ای داشته باشیم؟
امگا 3 را از یاد نبرید
این اسیدهای چرب که اصولاً در ماهی ها یافت می‌شوند، برای حفظ انعطاف پذیری پوست مفیدند. بنابراین نباید در وارد کردن ماهی ها به لیست غذای روزانه تان شک کنید (چندین بار در هفته)، این ماهی ها در الویت اند: ماهی مارکو، ساردین، ماهی آزاد، شاه ماهی و مار ماهی. امگا 3 در روغن های گیاهی هم وجود دارد. روغن های بیو (Bio) را که تحت شرایط خاصی تولید شده اند، در الویت قرار دهید.

ویتامین A را تکمیل کنید
بدن، ویتامین A را به بتاکارُتن تبدیل می‌کند، بتاکارُتن رنگ دانه ای است که پوست را در محفاظت در مقابل اشعه های ماوراء بنفش یاری می‌کند. این ویتامین A در تخم مرغ، کره، جگر و البته به میزان زیادی در تمام میوه‌ها و سبزیجات یافت می‌شود، از جمله: هویج، زرد آلو، هندوانه و ... .

ویتامین های C و E، آنتی اکسیدان های ارزشمندی برای پوست هستند
آنتی اکسیدان ها، مولکول های ضد پیری هستند. (این مولکول‌ ها به مبارزه در برابر رادیکال های آزاد کمک می‌کنند). ویتامین C را در بسیاری از میوه ها و سبزیجات می‌توان یافت، که در رأس آنها مرکبات قرار دارند (پرتقال، گریپ فروت، لیمو ترش ...)، و البته در کیوی، کلم، گوجه گرفنگی، فلفل شیرین، انگور فرنگی و ... . این در حالی است که ویتامین E، در روغن های گیاهی یافت می‌شود؛ از جمله: روغن آفتابگردان، روغن جوانۀ گندم و روغن میوه های خشکی که به عنوان آجیل استفاده می‌شوند (فندق، بادام ...).

روغن گل گاو زبان پوست را مرطوب می‌کند
در موارد خشکی پوست، به اضافه کردن کمی روغن گل گاو زبان، روغن گل مغربی، روغن هسته انگور فرنگی سیاه یا روغن کیوی به تغذیه تان فکر کنید.

از بین بردن آکنه
با این که علت ایجاد آکنه صرفاً تغذیه ای نیست، با این حال در مصرف بیش از حد غذاهای خیلی چرب و خیلی شیرین دقت کنید. در واقع، این دو گروه مواد غذایی، ممکن است باعث حملۀ آکنه ای بشوند.
به طور کلی زمانی به پوستی زیبا دست پیدا خواهیم کرد که با برگزیدن تغذیه ای سرشار از میوه، سبزی و حبوبات پرورشش داده باشیم. مواد غذایی دیگر را هم نباید حذف کنید، اما با رعایت اعتدال و تعدال باید مصرف شوند، ضمناً باید از خوراکی های بسیار چرب و خوراکی های بسیار شیرین که حاوی قند سریع الجذب هستند، هم پرهیز کنید. (شیرینی جات و دیگر خوراکی های خیلی شیرین).

در نهایت، پوست تان را از قرار گرفتن در معرض تابش نور آفتاب محافظت کنید. اشعه های فرابنفش اولین عوامل پیری پوست را به سوی شما گسیل می‌کنند!

تهیه و ترجمه  : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
اختصاصی سلامت
 
مطالب پیشنهادی :
6 راز طبیعی طب چینی برای زیبایی پوست
فواید آلوئه ورا برای پوست
حساسیت پوستی چیست؟
خال مادر زادی یا ماه گرفتگی چیست؟
فواید ویتامین E بر پوست