آیا وجود لکه های قرمز و زبر روی پوست یک عارضۀ پیش سرطانی است؟

 

آیا می‌دانید که کراتوز آکتینیک چیست؟ این بیماری پوستی به شکل جراحت های کوچک قرمز یا قهوه ای رنگ ظاهر می‌شود که درمان نشدن از ویژگی های اصلیش است و در مناطقی که بیشتر در معرض نور آفتاب قرار دارند، چندین ماه باقی می‌ماند. این در حالی است که کراتوز آکتینیک ممکن است جای خود را به جراحت های پیش سرطانی بدهد.

کراتوز آکتینیک، چه شکلی است؟
لکه های قرمز یا قهوه ای رنگ، خشک و زبر و کمابیش ضخیمی هستند که از پنجاه سالگی به بعد ظاهر می‌شوند، خصوصاً در مناطقی که بیشتر در معرض تابش نور آفتاب قرار داشته اند مانند: صورت (پیشانی، بینی، اطراف چشم ها)، سر و سینه، پشت دست ها، ساعد، پشت گردن، گوش ها، در صورت طاسی، پوست سر و... . بعضی اوقات شبیه به پلاک های پسوریاس یا اگزما هستند، اما ویژگی خاص شان این است که درمان نمی‌شوند حتی بعد از مالیدن کرم هایی که بر پایۀ کورتیزون تهیه شده اند. و چندین ماه باقی می‌مانند.

کراتوز آکتینیک چه خطراتی را با خود به همراه دارد؟
جراحت های کراتوز آکتینیک ممکن است عارضه ای پیش سرطانی باشند، یعنی این جراحت ها طی چندین ماه باقی می‌مانند و سرطان ایجاد می‌کنند. در واقع، تخمین زده می‌شود که بین 1 تا 3% این جراحات به سرطان کارسینوم سلول، که یک سرطان پوستی است، تبدیل می‌شوند.

بنابراین توصیه می‌شود که این جراحت ها را به یک متخصص پوست نشان دهید تا او تصمیم بگیرد که آیا لازم است که آنها را قبل از اینکه سرطانی و در تمام بدن پخش شوند و اعضای مجاور را مبتلا کنند، از بین برد یا نه (10 تا 15% سرطان های کارسینوم سلول ایجاد متاستاز می‌کنند).

به یاد داریم که چندین گونه سرطان پوست وجود دارد:
ملانوم، خطرناک ترین سرطان است، که از طریق جوش و یا جراحت های سیاه رنگی بر روی پوست که رنگ آن را تغییر می‌دهند، شناسایی می‌شود.

سرطان سلول های بازال که رایج ترین نوع سرطان پوست است، به علت وجود تومورهای خوش خیم ایجاد می‌شود البته خوشبختانه به آسانی هم درمان می‌گردد.
سرطان کارسینوم سلول شیوع کمتری دارد اما خطرناک تر از سرطان سلول های بازال است و گرایش به ایجاد متاستاز دارد. 

چه کسانی در معرض ابتلا به کراتوز آکتینیک قرار دارند؟
 افراد بالای 50 سال
 افرادی که رنگ و روی روشنی دارند: موهای بلوند، سرخ و حتی قهوه ای ِ روشن و پوست روشن.
 افرادی که اغلب در معرض تابش نور آفتاب قرار دارند، مانند: کشاورزان، باغبانان، دریانواردان و ورزشکارانی که در هوای آزاد ورزش می‌کنند...
 با این حال باید خاطر نشان کرد افرادی که اصالت مدیترانه ای دارند به ندرت دچار کراتوز آکتینیک می‌شوند.

چگونه می‌توان کراتوز آکتنیک را معالجه کرد؟

درمان کراتوز آکتینیک مبتنی بر سرما درمانی است، یعنی جراحت ها به وسیلۀ آغشته کردن شان به ازُت مایع سوزانده می‌شوند (مانند درمانی که برای زگیل انجام می‌شود). زمانی که جراحت ها ضخیم شوند و اندازه شان قابل توجه شده باشد، می‌توان توسط جراحی از بین بردشان (برداشتن جراحت توسط جراحی و تحت بی حسی موضعی). در نهایت، اگر زخم ها خیلی وسیع باشند، باید از کرم های سرکوب کننده سیستم ایمنی برای تحریک کردن سیستم ایمنی بدن استفاده کرد.

برای پیشگیری از این بیماری، همیشه یک توصیۀ ثابت وجود دارد: خودتان را از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب محافظت کنید. لباس های پوشیده به تن کنید تا در ساعات گرم تر روز در معرض نور آفتاب قرار نگیرید و برای محافظت صورت تان و قسمت های بالای بدن کلاه هایی با لبه های پهن (به جای کلاه های کوچکی که پشت گردن و گوش ها را پوشش نمی‌دهند) به سر بگذارید و در غیر این صورت کرم های ضد آفتاب با میزان محافظت کنندگی بالا روی پوست تان بمالید.

و در نهایت، هر سانتی متر از پوست تان را به طور منظم مورد بررسی قرار دهید و در صورت وجود، هر جراحتی را که یادآور سرطان پوستی است که تازه شروع شده، بیابید. در صورت مشاهدۀ چنین زخم هایی، بدون کوچک ترین تردید به متخصص پوست مراجعه کنید.

تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
اختصاصی سلامت

مطالب پیشنهادی :
6 راز طبیعی طب چینی برای زیبایی پوست
توصیه هایی برای افرادی با پوست روشن در فصل تابستان
5 ماده غذایی برای داشتن پوستی عالی در تابستان
علامت های هشدار دهنده سرطان پوست
نکاتی راجع به نقاط سر سیاه پوست