استروئید
استریا درمان قطعی ندارد.
دکتر ذبیح الله شاهمرادی گفت:«استریا عبارت است از خطوطی بر روی سطح پوست که در اثر کشش بیش از حد آن ایجاد می شود. قابلیت کشش پوست توسط رشته های کلاژن و الاستین تامین می شود ولی این رشته ها نیز قابلیت کشش محدودی دارند و چنانچه کشش بیش ازحد معمول صورت گیرد منجر به پاره شدن این رشته ها شده و بدین ترتیب هیچ گاه پوست به حالت اولیه خود برنمی گردد.»

وی ادامه داد:«شایع ترین حالتی که منجر به بروز استریا می شود حاملگی است که معمولا در 6 ماهه اول حاملگی قدرت کشش رشته ها به حدی است که علایمی در سطح پوست مشاهده نمی شود ولی در سه ماهه آخر حاملگی به علت رشد بیش از حد جنین و محتویات داخل رحم ناگزیر تعدادی از رشته های کلاژن و الاستین در اطراف ناف و قسمت تحتانی شکم به صورت خطوط عمودی پاره می شوند.
معمولا استریا در مراحل اولیه رنگ صورتی و یا ارغوانی دارد اما پس از گذشت چند ماه تا چند سال به صورت خطوطی سفید رنگ باقی می ماند. »

این متخصص پوست و مو افزود:« علاوه بر حاملگی بسیاری از نوجوانان و جوانان در سنین بلوغ به علت تجمع بیش از حد چربی و یا عضلانی شدن در روی باسن خود تعدادی از این خطوط ریز را پیدا می کنند. بدیهی است این خطوط نیز به صورت عمودی قرار گرفته اند اما اگر به علت رشد سریع قد این خطوط ایجاد شود به صورت خطوطی عرضی در بالای زانو و یا در ناحیه کمر به صورت خطوطی شبیه به شلاق خوردگی تظاهر پیدا می کند.عمق و شدت خطوط استریا در اثر بلوغ کمتر از عمق و شدت خطوط استریا در اثر حاملگی است.»

وی خاطرنشان کرد:«متاسفانه امروزه به دلیل استفاده از داروهای نیروزا که اغلب حاوی کورتون یا استروئیدها هستند بروز استریا در افرادی که به فعالیت بدنسازی مشغول هستند فراوان دیده می شود.
همچنین افرادی که در رشته های ورزشی مثل ژیمناستیک یا پرورش اندام فعالیت دارند به دلیل کشش بیش از حد پوست، بروز استریا در این افراد نیز شایع است.»

استادیار دانشکده پزشکی اصفهان گفت:«متاسفانه هیچ درمان قطعی برای رفع کامل استریا وجود ندارد و اغلب درمان ها علیرغم تکرار، حداکثر 30 تا 40 درصد این خطوط را کم رنگ تر و یا کم عمق تر می کند، بنابراین در این موارد پیشگیری بهتر از درمان است و افراد بایستی از چاق و یا لاغر شدن به صورت ناگهانی پرهیز نمایند و یا از مصرف مکمل هایی که حاوی استروئید است اجتناب کنند.

در مواردی مثل حاملگی برای جلوگیری از بروز استریا می توان در نیمه دوم حاملگی از کرم هایی که قابلیت کشش پوست را افزایش می دهد استفاده کرد که توسط متخصصین پوست قابل تجویز است و تا حدودی می توان از بروز استریا جلوگیری کرد.»

وی افزود:«استفاده از ترکیبات ویتامین C در افزایش قدرت کشش کلاژن پوست موثر است که هم به صورت خوراکی و هم به صورت کرم های موضعی می توان استفاده کرد. البته امروز استفاده از لیزرها بخصوص در مراحل اولیه که خطوط استریا بنفش رنگ و ارغوانی رنگ هستند با درجاتی از موفقیت به کار رفته است اما به هر حال معمولا چندین دوره درمانی برای مواردی که وسعت استریا زیاد است لازم است که هزینه های زیادی را در پی خواهد داشت از طرفی موفقیت این روش بیش از 30 درصد بیشتر نیست و زمانی که خطوط استریا رنگ سفید پیدا کرده باشد کمتر با این روش بهبود پیدا می کند.»


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : salamatnews.com


مطالب پیشنهادی:
بدنسازان بخوانند
ده ویتامین ضروری برای بدنسازی
رژیم غذایی بدنسازی و پرورش اندام برای حجیم سازی عضلات (قسمت اول)
چقدر پروتئین برای تقویت ماهیچه ها نیاز است؟
همه آنچه باید در مورد تغذیه ورزشکاران بدانید