خال مادر زادی یک لکه رنگی می‌باشد که زیر یا روی پوست نوزاد هنگام تولد وجود دارد یا اندکی بعد از به دنیا آمدن کودک به وجود می‌آید. بعضی...
 
خال مادر زادی یک لکه رنگی می‌باشد که زیر یا روی پوست نوزاد هنگام تولد وجود دارد یا اندکی بعد از به دنیا آمدن کودک به وجود می‌آید. بعضی از این خالها به مرور کمرنگ می‌شوند، اما بعضی دیگر برجسته‌تر می‌شوند. خال‌های مادر‌زادی به وسیله رنگریزه‌های اضافی در پوست یا به وسیله رگ‌های خونی که به طور طبیعی رشد نمی‌کنند، ایجاد می‌شوند. بیشتر این خالها بدون درد و ضرر می‌باشند. به ندرت این خال‌ها پیچیده می‌شوند و شرایطی خاص را به وجود می‌آورند. به هر حال ‌همه خال‌ها باید توسط پزشک چک شوند.

لخته های ماهی مانند (Salmon Patches)

این دسته از خال‌ها محل رگ‌های خونی می‌باشند که به صورت کوچک، پهن و صورتی روی پوست به وجود می‌آیند. در 3/1 کودکان تازه به دنیا آمده وجود دارند. این گروه از خال‌ها روی گردن، بین چشم‌ها، روی پیشانی، بینی، لب‌بالایی یا پلک‌ها ظاهر می‌شوند و تعدادی از آنها با گذشت زمان کمرنگ می‌شوند، اما خال‌هایی که روی گردن هستند اصلا محو نمی‌شوند. این دسته از خال‌ها هیچ درمانی ندارند.

تومور خوش خیم بنفش متمایل به قرمز (Port wine Strain)

 این خال‌ها هنگام تولد پهن و صورتی و قرمز می‌باشند، اما به مرور تیره‌تر می‌شوند و به بنفش متمایل به قرمز تبدیل می‌شوند. همچنین تعدادی از آنها کلفت‌تر و بزرگتر می‌شوند. انبساط مویرگ‌ها عامل ایجاد این خال‌ها می‌باشد. آن دسته که روی پلک به وجود می‌آیند خطر آب سیاه (گلوکوم) را افزایش می‌دهند. گاهی این خال‌های توموری متمایل به قرمز علامت دیگر بی‌نظمی‌ها یا اختلالات می‌باشند. درمان آنها از طریق لیزر درمانی، پیوند پوست و گریم صورت می‌پذیرد.

نقاط منگولی  (Mongolian spots)

خال‌های این گروه، پهن و نرم می‌باشند و روی بدن نوزاد هستند. یعنی روی نشیمن گاه یا پایین‌تر. اغلب آبی رنگ یا خاکستری متمایل به آبی، سیاه متمایل به آبی یا قهوه‌ای می‌باشند. این‌ها شبیه به کبودی هستند. و بیشتر روی بدن کودکان با پوست تیره هستند. تقریبا تا زمان 6 یا 7 سالگی کودک کم رنگ می‌شوند، اما ممکن است اصلا از بین نروند. راه درمان هم ندارند.
 

نقاط شیر قهوه (cafe-Au-lait spots،کلمه ای فرانسوی است)

این دسته نرم، مسطح و بیضی شکل‌هستند و از قهوه ای روشن تا تیره دسته‌بندی می‌شوند. به همین خاطر این اسم را به خود گرفته‌اند، (قهوه باشیر) در فرانسه. معمولا در نیم تنه، نشیمن گاه و پاها به وجود می‌آیند. گاهی اوقات با گذشت زمان و افزایش سن، بزرگتر یا تیره‌تر می‌شوند، اما مشکلی ایجاد نمی‌کنند. با این وجود اگر این خال‌ها بزرگتر از یک سکه و مربوط به اختلالی موسوم به neuro fibro mato sis یا سندرمی‌به نام Mc cune-Albriqht باشند باید با پزشک در میان گذاشت.

تومور خوش خیم توت فرنگی مانند( Straw berry Hemagiomas )

این دسته از گرد آمدن رنگ‌های خونی کوچک روی سطح پوست به وجود می‌آیند. معمولا روی صورت، پوست سر، پشت یا قفسه سینه یافت می‌شوند. ممکن است قرمز یا بنفش باشند. پهن یا کمی‌ برجسته با لبه تیز هستند. این گروه از خال‌ها مدتی بعد از تولد ایجاد می‌شوند. آنها ظرف یک سال و تا قبل از 9 سالگی نمایان می‌شوند. پوست در محل خال چروکیده است. درمان ندارند. اما داروها یا لیزر درمانی می‌توانند موثر باشند.

تومورهای غار مانند (caver no us Hemanqiomas )

خال‌هایی که هنگام تولد نمایان می‌باشند. خال‌های عمیق‌تر، زیر پوست هستند و به صورت تراکم اسفنجی آبی رنگ بافت‌های خونی ظاهر می‌شوند. اگر به اندازه کافی عمیق باشند سطح پوست تقریبا نرمال به نظر می‌رسد. معمولا این خال‌ها روی سر یا گردن ایجاد می‌شوند. این دسته می‌توانند با بلوغ ناپدید شوند. گاهی اوقات ترکیبی از خال‌های گروه بالا و این گروه ایجاد می‌شود.
 

بدریختی رگی (venous mal formation) 

خال‌هایی که با انبساط رگ های خونی به صورت غیر معمول ایجاد می‌شوند. هر چند که در زمان تولد هستند اما گاهی تا زمان کودکی یا بزرگسالی نمایان نمی‌شوند. و این دسته در 1 تا 4 درصد نوزادان ظاهر می‌شوند. اغلب روی زبان، لب‌ها، گونه‌ها یا فک یافت می‌شوند. یا اینکه روی دست و پا، بالا تنه و یا در اندام درونی مثل مغز ایجاد می‌شوند. به کندی رشد می‌کنند. با گذشت زمان کوچک‌تر نمی‌شوند. اگر با درد همراه باشند از طریق جراحی می‌توان آنها را درمان کرد.

خال‌های گوشتی (pigmented Nevi)

این خال‌ها زمانی به وجود می‌آیند که سلول‌های پوست به جای پراکنده شدن در تمام پوست، به صورت خوشه‌ای رشد کنند. می‌توانند در هر کجای بدن به وجود آیند. به رنگ گوشت، قهوه‌ای یا سیاه می‌باشند. در معرض آفتاب قرار گرفتن یا در طول بارداری تیره‌تر می‌شوند. در بزرگسالی کم رنگ‌تر می‌شوند یا گاهی در زمان پیری ناپدید می‌شوند. این خال‌ها عامل علامت یا هشداری خاص نیستند. با این وجود گاهی اوقات خطر سرطان پوست را افزایش می‌دهند. در موارد زیر باید به پزشک مراجعه کرد: 1- اگر رنگ یا اندازه آنها فرق کرد. 2- با خال‌های گوشتی دیگر فرق داشته باشند.   3- بعد از 20 سالگی ایجاد شوند.

خال‌های گوشتی مادر زادی (coqenital Nevi)

این گروه خال‌های گوشتی می‌باشند که هنگام تولد ظاهر می‌شوند. بافت پوست از طبیعی به غیر طبیعی متفاوت می‌شود. در هر جای بدن با هر سایزی به وجود می‌آیند. می‌تواند به کوچکی 1 اینچ باشد و یا آن قدر بزرگ باشد که نیمی ‌از بدن را در بر گیرد. خال‌های گوشتی کوچک در 1 درصد نوزادان وجود دارند. بیشتر آنها خطرناک نیستند. اما انواع بزرگ آنها باید توسط پزشک درمان شوند. (چون که خطر سرطان را افزایش می‌دهند.)

خال‌های گوشتی غیر معمول (Dys plastic Nevi)

این خال‌ها بزرگتر از خال‌های گوشتی معمولی می‌باشند و سطوحی نامرتب و غیر معمول دارند. ممکن است شبیه خال‌های گوشتی سرطانی باشند و ترکیبی از رنگ‌های قرمز، صورتی، برنزه و قهوه ای هستند. ارثی می‌باشند. و امکان ایجاد سرطان پوست را افزایش می‌دهند. اگر غیر معمول به نظر رسیدند یا بزرگتر شدند حتما با پزشک متخصص در میان بگذارید.
 
تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
 
مطالب مرتبط:
آیاعلائم خالهای بدخیم را می دانید؟!
خال‌های مادرزادی، همه بدخيم نيستند
 
مطالب پیشنهادی: 
زيبايی به چه قيمت؟
پيشگيری از مشكلات ناخن
رهایی از خشکی پوست در پاییز و زمستان
باکک ومکهای صورت چکار کنیم؟