پوست خوب محصول ژنتیک است یا مراقبت؟
نور آفتاب و اشعه‌های مضر که به صورت مصنوعی برای برنزه کردن پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد، عامل اصلی بروز ملانوم یا سرطان بدخیم پوست است.
خانمی نوشته‌اند: "پزشکان می گویند که داشتن پوست خوب ارثی است؛ یعنی اگر من زمینه ژنتیكی خوبی ندارم حتی اگر از پوستم به خوبی مراقبت کنم، زودتر پیر می‌شود و فرقی ندارد؟"

درست است که داشتن پوست خوب ارثی است اما با رعایت برخی مسائل می‌توان تظاهر زودهنگام عوامل ژنتیکی دخیل در پیری پوست را به تعویق انداخت. در سال‌های اخیر تحقیقات بی‌شماری در زمینه پیری پوست و ارتباط آن با تغذیه انجام شده كه نشان می‌دهد تغذیه درست و اصلاح شیوه زندگی می‌تواند رویای ما را برای داشتن پوستی شاداب تحقق بخشد. به برخی از نتایج این مطالعات اشاره می‌كنم.

از جمله عواملی که در پیری زودهنگام پوست نقش دارند رادیكال‌های آزادند که می‌توانند باعث تخریب كلاژن، الاستین، DNA و عروق خونی شوند و صدمه‌های بی‌شماری به بدن وارد ‌كنند. رادیكال‌های آزاد در اثر استرس‌های روانی، اشعه ماورای‌بنفش خورشید، مصرف موادشیمیایی و استنشاق دود سیگار در افراد سیگاری و اطرافیانشان تولید می‌شود. تحقیقات نشان داده، مصرف موادغذایی حاوی آنتی‌اكسیدان‌ها (شامل ویتامین‌های E، C و A) و كاروتنوییدها كه در جگر، لبنیات و روغن‌ ماهی‌، میوه‌ها و سبزیجات تازه وجود دارد می‌تواند جلوی فعالیت رادیكال‌های آزاد را بگیرد.

نور آفتاب و اشعه‌های مضر که به صورت مصنوعی برای برنزه کردن پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد، عامل اصلی بروز ملانوم یا سرطان بدخیم پوست است. طبق مطالعه‌ای كه در فرانسه انجام شده، مصرف روغن زیتون احتمال پیری زودرس ناشی از نور آفتاب را به شدت كاهش می‌دهد. روغن زیتون، حاوی اسیدهای چرب مفید است و برخلاف چربی‌های حیوانی و لبنیات و گوشت‌های صنعتی مثل سوسیس و كالباس که در فست‌فودها استفاده می‌شود برای بدن مفید است. غیر از روغن زیتون، عسل و روغن هسته انگور نیز دارای تركیب‌های خاصی است كه اثری پیشگیری‌كننده از بسیاری بیماری‌ها از جمله سرطان‌ها دارد و از پیری پوست پیشگیری می‌كند.

دکتر زهره تهرانچی، متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : salamatiran.com

مطالب پیشنهادی:
6 مورد از بزرگترین اشتباهات مراقبت از پوست
مراقبت از پوست در زمستان
مراقبتهای پوستی برای سنین مختلف
مراقبت از پوست های تیره