بعضی از مردم تصور می‌كنند وجود پوسته‌های سر به دلیل خشكی پوست سرشان است و باید از مواد نرم كننده پوست استفاده كنند. اما....
 
شاید شما هم شنیده‌اید كه شخصی در اثر یك شوك و یا سانحه یك شبه موهایش سفید شده‌است و نگرانید نكند زمانی هم این اتفاق برای شما بیفتد. دكترآریل كاوارArriele Cauvar  متخصص پوست در نیویورك می‌گوید: " زمانی كه سن انسان بالاتر می‌رود رنگدانه‌های ملانین موجود در ریشه موها كم كم بی‌رنگ شده و باعث سفید شدن موها می‌شود. بنابراین هیچ دلیل علمی ‌برای بی‌رنگ شدن یك شبه موها وجود ندارد. وجود بیماری و استرس رشد موها را متوقف می‌كند و این موهای رشد نكرده بعد از حدود یكی دو ماه شروع به ریزش می‌كنند و در اثر این ریزش موهای تیره كم شده و موهای روشن‌تر نمایان می‌شود كه انسان فكر می‌كند كه واقعاً موهایش سفید شده است.در بعضی موارد هم وجود زخم در روی پوست سر ایجاد طاسی می‌كند."
 
موهای خاكستری
بعضی از افراد در سن 20 سالگی كم كم موهای سفیدشان بیشتر می‌شود و بعضی از افراد نیز تا سن 40 سالگی هیچ اثری از موهای روشن در بین موهایشان دیده نمی‌شود. البته نباید سفید شدن موها را به سلامتی ربط بدهید. به گفته دكتر كاوار سفید شدن موها یك امر ژنتیكی است كه از والدین به انسان می‌رسد. اگرموهای پدر یا مادر كسی در سن پائین شروع به سفید شدن كند، طبیعی است كه فرزندان آنها نیز در همان سن موهایشان سفید شود. در واقع رنگ خود موها هیچوقت تمام نمی‌شود بلكه رنگدانه‌های موها هستند كه در اثر بالا رفتن سن كم كم رنگ خود را از دست داده و باعث بی‌رنگ شدن موها می‌شوند."
 
ریزش موی زیاد
اگر روزانه به هنگام شانه‌كردن موها تعدادی از موهایتان ریزش پیدا می‌كند مسئله مهمی ‌نیست و نمی‌تواند یك تهدید جدی برای سلامتی موهایتان باشد. از دست دادن روزانه به میزان 100 تار از موها امری طبیعی است. فراموش نكنید كه در سرتان حدود 100000 فولیكول مو وجود دارد در بین این 100000 تار مو تعدادی به طور مداوم در حال ریزش و تعدادی نیز در حال رشد هستند و با ریزشهای مكرر هیچ آسیبی به موهایتان نخواهد رسید.
 
موهای كم پشت و نازك
كمبود آهن و پروتئین در رژیم غذایی باعث ریزش مو می‌شود . اگر شخصی دچار سوء تغذیه باشد و در واقع پروتئین و آهن مورد نیازبه سلولها نرسد، بدن انسان برای نگه‌داشتن این ماده مورد نیاز برای سلولها رشد موها را متوقف می‌كند و به دلیل اینكه این نوع ریزش مو جایگزین ندارد، بعد از مدتی احساس می‌شود كه موهای شخص بسیار كم پشت و نازك شده‌اند. بیماری تیروئید( كم كاری و پر‌كاری) نیز در ریزش موها تاْثیر دارد. یه طور كلی اگر بیماری‌ها كنترل شوند، موها نیز سالم‌تر خواهند بود.
 
طاسی
گاهی مواقع ریزش مو نشان دهنده این است كه شخص مستعد طاس شدن می‌باشد و بیشتر این طاسی‌ها جنبه ارثی دارد كه به آن ریزش موی ژنتیكی گفته می‌شود و در حدود یك سوم از مردان اتفاق می‌افتد. ریزشهایی كه در ناحیه گیجگاه یا فرق سر به وجود می‌آید معمولاً پایدار است. بعضی از پزشكان معتقدند كه این نوع طاسی جنبه ارثی دارد در بعضی مواقع نادر هم امكان دارد كه مو مجدداً رویش پیدا كند.
 
پوسته پوسته شدن پوست سر 
شوره سر یكی از بیماریهای مربوط به موها می‌باشد. بعضی از مردم تصور می‌كنند وجود این پوسته‌ها به دلیل خشكی پوست سرشان است و باید از مواد نرم كننده پوست استفاده كنند. اما حتی اگر شخصی از خشكی بیش از حد پوست سر خود مطمئن باشد باز هم وجود شوره در سر علامت خشكی نیست. به گفته دكتركاوار شوره سر اصطلاحی است كه برای سبوره به كار برده می‌شود و دلیل آن هم افزایش غده‌های چربی بر روی پست سر می‌باشد كه باعث خارش، قرمزی و ایجاد پوسته می‌شود. بعضی دیگر از بیماریها مثل پسیورازیس یا اگزما نیز عوارضی همچون خارش و پوسته شدن دارند. بهترین راه درمان موهای شوره دار پیدا كردن شامپوی مناسب می‌باشد.
 
موهای زبر، خشك و شكننده
موهای فر و زبر بیشتر به این حالتها دچار می‌شوند و با رنگ كردن مداوم و سشوار روزانه مشكلات موها بدتر می‌شود. بافتن محكم موها یا بستن آن به صورت دم اسبی مشكل را بیشتر كرده و گاهی مواقع منجر به طاسی می‌شود. البته این مشكلات نیز ممكن است در اثر تغذیه نامناسب به وجود آید. اگر به موها پروتئین كافی نرسد تارهای مو استقامت خود را از دست می‌دهند. اسیدهای چرب ضروری كه در ماهی و روغن آن یافت می‌شود، دربراق كردن و قوی كردن موها نقش مهمی ‌دارند. اگر این كمبودها را در رژیم غذایی خود بگنجانید مطمئن باشید بعد از گذشت چند ماه موهایی سالم خواهید داشت.
 
تهیه و ترجمه:گروه سلامت پرتال سیمرغ
www.seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ
 
مطالب پیشنهادی:
سفیدی یک شبه مو
 اصول و بهداشت مراقبت از مو
درمان پر مویی بالیزر یا الکترولیز؟!
روشهایی فوق‌العاده برای پیشگیری از چین و چروک!!
پنج عادت مهم برای سلامتی پوست