فلوراید بهترین عامل ضد پوسیدگی است كه شما میتوانید برای داشتن لبخندی زیبا و درخشان، خانواده خود را برای استفاده از آن راهنمایی كنید.
 
قسمت اول:توصیه هایی در خصوص بهداشت دهان ودندان
 

فلوراید بهترین عامل ضد پوسیدگی است كه شما میتوانید برای داشتن لبخندی زیبا و درخشان، خانواده خود را برای استفاده از آن راهنمایی كنید. فلوراید میتواند دندان های تمام اعضای خانواده شما را صرف نظر از سن و سال آنها قوی نگه دارد.

 فلوراید چگونه عمل می‌كند
 دندان ها هر روزه در معرض حمله اسیدهایی هستند كه بوسیله پلاك دندان تولید میشوند. این اسیدها موجب ضعیف شدن دندان ها و درنتیجه پوسیدگی آن میشوند. اینجاست كه فلوراید میتواند نقش خود را نشان دهد. وقتی فلوراید به دندان های شما می‌رسد، بوسیله مینای دندان جذب میشود. فلوراید به ترمیم مینای دندان و جلوگیری از پوسیدگی دندان كمك میكند. فلوراید میتواند حتی به متوقف كردن فرایند پوسیدگی هم كمك كند.
 
چگونگی تامین فلوراید دندان ها
شما میتوانید فلوراید را به روشهای گوناگون تامین كنید. فلوراید دندان میتواند از طریق تماس مستقیم با دندان و یا از درون بدن تامین شود. برای اینكه بهترین نتیجه حاصل شود از هر دو روش استفاده كنید. شما و خانواده تان میتوانید دندان های خود را در خانه حداقل دو بار در روز به ویژه پس از خوردن صبحانه و قبل از خواب مسواك بزنید.
 
فعالیت پلاك
باكتری های پلاك در دهان همه افراد وجود دارد. قندها و مواد نشاسته ای موجود در میان وعده هایی همچون شیرینی ها، بیسكویت ها، كلوچه ها، میوه های خشك شده، نوشابه ها و آبمیوه ها یا حتی چیپس سیب زمینی یا بیسكویت های شور وقتی در معرض باكتریهای پلاك قرار میگیرند، تجزیه و به اسید تبدیل می‌شوند و حمله پلاك اتفاق می‌افتد. در واقع میان وعده هایی كه شما میخورید (چه قندها و چه مواد نشاسته ای) شرایط تولید اسید را در اختیار پلاك قرار میدهند و هر حمله پلاك حداقل 20 دقیقه پس از اتمام میان وعده به طول می‌انجامد. در این مدت اسید تولید شده توسط پلاك به مینای دندان حمله كرده و آنرا تضعیف مینماید. به همین ترتیب حفره های ریزی در دندان بوجود می‌آیند كه سر منشا پوسیدگی دندان می‌شوند.
 
مبارزه علیه پلاك
موقع خوردن میان وعده بهتر است حالت اعتدال پیشه كنید وخوراكی را یكباره بخورید، چرا كه اگر مثلا همان خوراكی را در پنج نوبت بخورید، به جای 20 دقیقه ، دندان های خود را پنج تا بیست دقیقه در معرض حمله مواد اسیدی قرار داده اید، یعنی 100 دقیقه !
 
منابع فلوراید كه با تماس خارجی دندان عمل میكنند، عبارتند از:

* خمیردندان های حاوی فلوراید

*دهانشویه ها

*ژل های فلوراید

منابع فلورایدكه از راه جذب در بدن عمل می‌كنند :

* آب آشامیدنی حاوی فلوراید

* قطره ها و قرص های فلوراید

 

سیلانتهای دندان
 سیلانت های دندان پوششهای محافظتی نازك پلاستیكی هستند كه بوسیه دندانپزشك بر روی دندانهای دائمی‌عقب ( مولرها) قرار میگیرند و شیارهای سطوح جونده دندان ها را (كه می‌تواند محل تجمع ذرات غذا و باكتریها قرار گرفته و موجب بروز پوسیدگی شود) پر میكنند. یكبار سیلانت كردن تا چندین سال دوام می‌آورد.
 
عكس گرفتن به وسیله پرتو ایكس
 تصاویر پرتو ایكس آنچه را كه درون بافت دندان و زیر خط لثه رخ داده اند، به دندانپزشك نشان می‌دهد. در طی گرفتن عكس بوسیله پرتو ایكس، كودك شما توسط پوششی از جنس سرب پوشانده می‌شود تا از تماس نامطلوب پرتوها محافظت شود.
 
 
تهیه شده توسط:گروه تحقیق پاکشو ـ مهندس احمدمصدر و مهندس مهدی صالحی
 www.seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ
 
مطالب پیشنهادی:
لزوم مسواك زدن زنان باردار و مادران شیرده
روش صحیح مسواک زدن
7  توصیه برای درست تمیز کردن دندانها
مسواك‎ طبيعی‎ و خمیر دندان مناسب برای دندانهای شما
مسواک بزنید تا بیماری قلبی نگیرید!!