به خاطر داشته باشید منظور از پوست فقط پوست صورت نیست ،گر چه مردم بیشترین توجه را به پوست صورت دارند ولی باید بدانید که...
 

به خاطر داشته باشید منظور از پوست فقط پوست صورت نیست ،گر چه مردم بیشترین توجه را به پوست صورت دارند ولی باید بدانید که بزرگترین ارگان (عضو)در بدن شما پوست می باشد و  شاید شما هرگز به این موضوع فکر نکرده باشید،لذا نکات واقعی وجالب توجه ذیل را در مورد پوست خود بخوانید:

1- پوست شما بزرگترین ارگان بدن شماست: وزن متوسط پوست در بدن زنان حدود سه کیلوگرم ودر مردان پنج کیلوگرم تخمین زده می شود.

 2- عوامل مهم در نوع ونحوه به نظر رسیدن پوست شما چیست؟ وضعیت پوست ما تحت تاثیر عواملی همچون وزن،تغذیه، سلامت عمومی،وضعیت روحی روانی و ورزش قرار دارد.

 3- شما احتمالا میدانید که پوست شما از سلول ساخته شده است ولی این را  هم می دانید که هر اینچ مربع از پوست شما تقریبا حدود 19میلیون سلول دارد.!!

 4- سبزی زیاد بخورید:حتما طیف وسیعی از سبزیجات را مصرف کنید که به خصوص حاوی ویتامین سیcو ویتامین ای E دارند ،مانند  اسفناج وهویج و گوجه فرنگی وفلفل قرمز.... اینها سبزیجاتی حاوی آنتی اکسیدان فراوان است که در سالم نگه داشتن پوست وبدن شما بسیار موثر است.

5-ضخامت پوست :این ضخامت بستگی به محل پوست دارد برای مثال نازکترین ضخامت پوست در ناحیه پلک ها و ضخیم ترین آن در ناحیه کف دستها و پاهاست.

6- نوع پوست خود را بشناسید:اگر مطمئن نیستید که پوست شما چرب یا خشک است با روشی آسان آنرا تشخیص دهید، صورت خود را بشویید 15 دقیقه پس از این که صورت شما خشک شد با استفاده از دستمال کاغذی روی قسمتهای مختلف صورت خود فشار دهید اگر اصلا اثری از چربی در روی دستمال خود ندیدید پوست شما از نوع خشک است و اگر دستمال آغشته به چربی شد پوست شما از نوع چرب و اکر در بعضی نواحی مثل چانه ویا پیشانی چرب شد پوست شما از نوع مختلط می باشد.

7- مواظب پوست خود باشید :هرگز پوست خود را دستکاری نکنید ودر صورت بروز مشکل به پزشک مراجعه نمایید.

تهیه و ترجمه:گروه سلامت سیمرغ  - دکتر سمیرا سرخوش
 
اختصاصی سیمرغ     www.seemorgh.com/health