با توجه به شروع فصل تابستان، همه فكر می‌كنند كه باید مصرف كرم‌های ضد آفتاب را هم شروع كنند، حال آن‌كه پوست ما همیشه به محافظت در برابر آفتاب احتیاج دارد.
 
پزشكان متخصص معتقدند استفاده از كرم‌های ضد‌آفتاب هنگام ابری بودن هوا نیز ضروری است.
 هرچند در بازار متنوع كرم‌های ضد آفتاب، انتخاب كرم مناسب كمی مشكل است، اما بد نیست بدانیم استفاده درست و مناسب اهمیت بیشتری از انتخاب كرم دارد.
كارشناسان عقیده دارند كه نباید به اشتباه تنها پوست صورت را در برابر آفتاب محافظت كرد، بلكه تمام قسمت‌های بدن كه در معرض نور آفتاب قرار می‌گیرند نیاز به پوشش و حفاظت دارند.
از سوی دیگر بسیاری در مصرف كرم ضد آفتاب هم دچار باورهای غلط هستند كه به برخی از آنها اشاره می‌شود.

صرفه‌جویی در مصرف
نكته اول این‌كه اگر به میزان كافی از كرم‌های ضد آفتاب استفاده نشود، پوست شما به اندازه احتیاج محافظت نخواهد شد. متخصصان پوست بر این عقیده‌اند كه استفاده از كرم‌های ضد آفتاب تنها برای پوست صورت كافی نیست و هر نقطه‌ای از بدن كه در معرض آفتاب قرار می‌گیرد، باید محافظت شود. همچنین حداقل 20 دقیقه قبل از خروج از منزل باید ضدآفتاب را استفاده كرد و هر چند ساعت یكبار آن را تجدید كرد. پس باید ضد آفتابی تهیه كرد كه از نظر مالی مجبور به صرفه‌جویی در مصرف آن نشویم.

عدم استفاده در روزهای ابری
آیا فقط به این دلیل كه ماشین دیگری در خیابان نمی‌بینید، از بستن كمربند ایمنی خود نیز اجتناب می‌كنید؟ در مورد نور آفتاب هم همین طور است. چه خورشید را ببینیم و چه قادر به دیدن آن نباشیم، باید از پوست خود در برابر اشعه آن محافظت كنیم.
در یك روز ابری در فصل زمستان، همان قدر در معرض اشعه UVA (نوعی اشعه كه موجب پیری پوست و سرطان می‌شود) قرار داریم كه در گرم‌ترین و آفتابی‌ترین روزهای تابستان. پس همیشه باید از كرم‌های ضد آفتاب استفاده كرد.
 
تصور محافظت كامل
هیچ وقت فكر نكنید كه همیشه ایمن و در حفاظت كامل از اشعه خورشید هستید. مردم اغلب فكر می‌كنند كه SPF بالاتر به معنای محافظت و پوشش طولانی‌تر و بهتر است. اما هر ضد آفتابی پس از چند ساعت به تجدید نیاز دارد.
پس بدون توجه به شماره SPF ضد آفتاب مصرفی، باید آن را هر 90 دقیقه تجدید كنید.

انتخاب نادرست
ضد آفتابی كه مانع از رسیدن طیف گسترده‌ای از نور خورشید از جمله اشعه‌های UVA و UVB به پوست شود، چیزی است كه شما برای محافظت از پوست خود به آن نیاز دارید. پس ضد آفتابی را انتخاب كنید كه به طور كامل پوست شما را محافظت كند.
همه نواحی پوست كه در معرض نور آفتاب قرار می‌گیرند باید محافظت شوند. به همین دلیل متخصصان توصیه می‌كنند زمانی كه در نور آفتاب قرار می‌گیرید از كلاه یا چتر استفاده كنید و همین‌طور كه به سر خود اهمیت داده‌اید، گوش‌ها را نیز فراموش نكنید. پاها نیز قسمت دیگری از بدن هستند كه افراد معمولا فراموش‌شان می‌كنند، به خصوص بعد از به آب زدن، بنابراین اول به پاهای خود ضد آفتاب بزنید و بعد صندل بپوشید. این‌گونه بهتر می‌توانید در برابر آفتاب از خودتان محافظت كنید.

ریاضیات با ضد‌آفتاب
استفاده از كرمی با SPF15 روی كرمی با SPF30 به معنای محافظت به اندازه SPF40 نیست.
پس ضد آفتابی مناسب مصرف كنید تا از حداكثر فواید آن بهره ببرید. در این خصوص می‌توانید از پزشك مشورت بخواهید.

لوازم آرایش یا ضد آفتاب
بسیاری از پودرها و كرم‌های مخصوص آرایش حاوی ضد آفتاب هستند. اما این به معنای محافظت كامل پوست توسط آنها نیست.
كارشناسان می‌گویند نباید محافظت در برابر آفتاب را به عهده این‌گونه مواد گذاشت.
در پایان باز هم ذكر این نكته ضروری است كه بهتر آن است كه برای محافظت بهتر و كامل‌تر در برابر آفتاب از پزشك متخصص كمك بخواهید تا كرمی مناسب برای پوست شما معرفی كند و استفاده مرتب و صحیح آن را نیز فراموش نكنید.
 
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : jamejamonline.ir
 
مطالب پیشنهادی :
توصیه های یک متخصص پوست درباره كرمهای ضدآفتاب
انتخاب ضد آفتاب مناسب با پوست تان
ضد آفتابها
برای پاکسازی پوستتان نه دکتر بروید، نه آرایشگاه
مراقبتهای پوستی برای سنین مختلف