طبق این دیدگاه بیماری به هیچ وجه یك امر موضعی نیست و مربوط به تمامیت وجود فرد است.
 

نگاه كل‌نگر: طبق این دیدگاه بیماری به هیچ وجه یك امر موضعی نیست و مربوط به تمامیت وجود فرد است.
 یعنی برای مثال اگر فردی دچار زخم معده شده باشد، مشكل تنها مربوط به معده او نیست بلكه تمام وجود وی (ذهن و جسم) مختل شده است كه یكی از علائم آن اختلال زخم معده است. با توجه به دیدگاه كل‌نگرانه، برای تشخیص دارو باید تمامیت فرد و علائم مختلف جسمی و ذهنی وی بررسی شود و سپس دارویی كه كلیت علائم وی را پوشش می‌دهد تجویز گردد.یعنی مثلا یبوست وسردرد وافسردگی به عنوان یك اختلال كلی در نظر گرفته شده وبرای همه این علائم یك دارو تجویز میشود. در حقیقت آنچه كه باعث بروز علائم بیماری است، اختلال در نیرویی است كه تمام وجود فرد را هدایت و كنترل می‌كند و باعث یكپارچگی اعضاء مختلف میشود  و با تصحیح اختلال آن تمام علائم بیماری  از بین می‌روند. بنابراین در هومیوپاتی «تخصص» مفهومی ندارد و یك هومیوپات حاذق قادر است انواع و اقسام بیماری‌های ذهنی و جسمی را درمان نماید، چرا كه او قادر به تصحیح اختلال نیروی حیاتی یعنی سرچشمه علائم بیماری گوناگون است.
قانون مشابهت: طبق قانون مشابهت، هر آنچه كه بتواند در انسان سالم مشكلی ایجاد كند، می‏تواند همان مشكل را در یك فرد بیمار درمان كند. برای مثال اگر دارویی در افراد سالم حالت اضطراب ایجاد كند، افراد مضطرب را می‏تواند درمان كند. این قانون كه در نگاه اول بسیار عجیب به نظر می‌رسد پایه تجویز دارو در هومیوپاتی است و تجربه و مطالعات متعدد و گسترده نشان داده است كه با استفاده از این قانون می‌توان بیماری‌های مختلف جسمی، روانی و ذهنی را به خوبی درمان نمود. لغت «هومیوپاتی» نیز به معنای «مشابه بیماری» است كه با توجه به قانون مشابهت انتخاب شده است.
قانون فردگرایی: در همیوپاتی آنچه درمان میشود نام بیماری نیست بلكه وضعیت بیمارگونه بیمار است. یعنی  اهمیتی ندارد كه نام بیماری  چیست. به همین دلیل یك هومیوپات به صرف دانستن نام بیماری (مثلاً سرماخوردگی) نمی‌تواند داروی آن را پیدا كند. در هر مورد بیماری پزشك هومیوپات باید كلیت علائم بیمار را در نظر بگیرد و داروی مناسب با آن را تجویز كند. به این ترتیب چند بیمار با مشكل سرماخوردگی ممكن است چند داروی متفاوت دریافت كنند و بالعكس برای چند نفر با مشكلات مختلف یك دارو تجویز شود. در حقیقت در هومیوپاتی با هر بیمار به عنوان یك مورد جدید و متفاوت از تمام موارد دیگر برخورد می‌شود.
قانون توانمندسازی: داروهای هومیوپاتی باید بتوانند روی نیروی حیاتی اثر وسیعی   بگذارند. كه این امر با رقیق كردن‏ها و تكان دادن‌های متوالی ماده اولیه میسر است. فرایند توانمندسازی (پرووینگ)در پایین توضیح داده شده است.
قانون حداقل مقدار و تكرار دارو: اگر داروی هومیوپاتی صحیح تشخیص داده شود، با حداقل مقدار و تكرار می‌تواند اثرات عمیقی بر نیروی حیاتی داشته باشد. بنابراین در هومیوپاتی ممكن است كه تنها یك بار مصرف دارو شخص را برای چند ماه از هرگونه دارویی بی‌نیاز كند و سلامت وی را مداوماً افزایش دهد.
همیوپاتی بیماری‌ها را درمان می‌كند، یا تنها نقش كنترل‌كننده دارد؟
چنانكه گفته شد در هومیوپاتی اختلال نیروی حیاتی تصحیح می‌شود و بدین ترتیب بیماری به طور كلی «درمان» می‌شود. این امر بخصوص در بیماری‌های مزمن كاملاً مشهود است و در این موارد، بیمار پس از طی دوره درمان بطور كلی از مشكل خود رهایی می‌یابد.
آیا همیوپاتی یك روش علمی است؟
هومیوپاتی یك روش كاملاً علمی و مبتنی بر اصول روشن است كه بر اساس تجربه، مشاهدات، و آزمایش‌های بسیار دقیق و تكرارپذیر بدست آمده است.Double blind clinical trials) علمی بودن این روش چنان است كه تا به امروز اكثر كتابهایی كه توسط هومیوپاتهای برجسته از 200 سال پیش تا كنون نوشته شده هنوز مورد مراجعه و استناد هستند و این خود گواهی بر  استحكام كم‌نظیر مبانی و روشهای این علم است. در حقیقت با پیشرفت هومیوپاتی، معمولاً به آن اضافه شده اما چیزی كم نشده است.
آیا همیوپاتی همان طب گیاهی است؟
خیر. در طب هومیوپاتی از مواد گوناگونی از جمله گیاهان، مواد معدنی، و مواد حیوانی استفاده می‌شود و علاوه بر این، اصول این طب با طب گیاهی متفاوت است.
داروهای همیوپاتی چگونه و از چه تهیه می‌شود؟
در حال حاضر در فارماكوپه هومیوپاتی بیش از 3000 دارو درج شده است كه از منابع مختلف گیاهی، معدنی، جانوری، و غیره تهیه می‌شوند. این داروها معمولاً به صورت خام (مادی) به كار نمی‌روند بلكه توانمند می‌شوند. توانمندسازی داروها به این شكل انجام می‌شود كه ماده اولیه در مقداری آب حل می‌شود و شدیداً تكان داده می‌شود (تكان‌های ضربه‌ای). سپس مقداری از این محلول در ظرف دیگری ریخته شده و پس از افزودن آب دوباره تكان داده می‌شود. بدین ترتیب رقیق كردن‌ها و تكان دادن‌ها متوالیاً ادامه پیدا می‌كند. این فرایند اگرچه مقدار ماده موجود در دارو را به صفر نزدیك می‌كند اما اثر شفابخش آن را افزایش می‌دهد، بطوری كه هرچقدر این عمل بیشتر تكرار شود محلول نهایی اثر دارویی قوی‌تری خواهد داشت! این فرایند  توانمندسازی خوانده می‌شود.
داروهای همیوپاتی چگونه اثر می‌كنند؟
این داروها به طور مستقیم روی نیروی حیاتی كه كنترل‌كننده تمام فعالیتهای ذهنی و جسمی است اثر می‌گذارد. از آنجا كه اختلال در نیروی حیاتی باعث بروز انواع مشكلات و علائم بیماری است، تصحیح اختلال آن می‌تواند منجر به از بین رفتن كلیه نشانه‌های بیماری گردد.  در هر حال تأثیر عمیق داروهای هومیوپاتی در درمان انواع بیماری‌های حاد و مزمن كاملاً طی مطالعات آماری متعدد و تجارب كلینیكی ثابت شده است و روشن است كه اثر آن هیچ ارتباطی به تلقین ندارد. جالب است كه امروزه داروهای هومیوپاتی حتی در دامپزشكی و كشاورزی مورد استفاده قرار گرفته است.
آیا همیوپاتی می‏تواند همه بیماری‏ها را درمان كند؟
چنانكه گفتیم اگر بیماری ناشی از اختلال نیروی حیاتی باشد، با هومیوپاتی قابل درمان است. اما برخی بیماریها منشأ فیزیكی دارند (صدمات ناشی از تصادفات، شكستگی‌ها، كمردرد ناشی از نشستن نادرست، مشكلات ناشی از تغذیه نادرست، و غیره) كه در این موارد مداخلات جراحی، شكسته‌بندی، تغییر روش زندگی، و غیره می‏تواند مفید واقع شود. همچنین در مواردی كه نیروی حیاتی بیمار بسیار ضعیف شده باشد (مانند سرطانهای پیشرفته) احتمال درمان چندان زیاد نخواهد بود.
آیا همیوپاتی فقط برای درمان بیماریهای مزمن مفید است؟
بطور كلی هومیوپاتی هم در درمان بیماریهای مزمن و هم درمان بیماریهای حاد بسیار مؤثر است.
آیا استفاده از درمان همیوپاتی مستلزم صرف هزینه زیادی است؟
از آنجا كه داروهای این پزشكی فوق‌العاده ارزان هستند (چند یا چندده تومان برای هر بیمار)، هزینه اصلی درمان را حق‌الزحمه پزشك تشكیل می‌دهد. بنابراین هومیوپاتی از نظر اقتصادی می‌تواند بسیار به صرفه باشد.
آیا همیوپاتی با ابزارهای نوین پزشكی و دستاوردهای فناوری در تضاد است؟
باید توجه داشت كه استفاده از هومیوپاتی به هیچ وجه نفی كننده مراقبت‌های درمانی نیست و بنابراین استفاده از امكانات بیمارستانی و نظایر آن در صورت لزوم ضروری است. همچنین در امر تشخیص، استفاده از ابزارهای تشخیصی مانند تصویربرداری، آزمایش خون و غیره در صورت نیاز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.
آیا این روش در كشورهای مختلف استفاده می‌شود؟
در كشورهای زیادی از جمله انگلستان، آلمان، فرانسه، امریكا، و هندوستان، دانشگاهها و بیمارستانهای زیادی مختص هومیوپاتی وجود دارد و چند صد میلیون نفر در كل جهان از این روش استفاده می‌كنند. طبق آمار، نزدیك چهل درصد مردم فرانسه از داروهای هومیوپاتی استفاده می‌كنند. خانواده سلطنتی انگلستان از شش نسل پیش منحصراً از هومیوپاتی استفاده كرده‌اند و افراد سرشناس زیادی در كل جهان از این شیوه استفاده می‌كنند.
آیا همیوپاتی در ایران جایگاه قانونی دارد؟
در آبان ماه سال 1374 در شورای عالی ارزشیابی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، هومیوپاتی به عنوان یك رشته علمی شناخته شده است. همچنین طبق مصوبه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در دی ماه 1376 و اعلام این وزارتخانه در بهمن‌ماه همان سال كلیه پزشكانی كه دوره دوساله هومیوپاتی را در یك مركز معتبر گذرانده باشند، می‌توانند از عنوان پزشك هومیوپات استفاده نمایند. البته طبق قوانین ایران، تنها پزشكان حق ارائه خدمات درمانی را دارند (هومیوپاتی یا غیر آن) و هیچ شخص غیرپزشك حق طبابت ندارد. در حال حاضر انجمن هومیوپاتی ایران با حدود 300 عضو رسماً مشغول فعالیت است.
آیا در حال حاضر مجوز قانونی برای وارد كردن داروهای همیوپاتی به ایران وجود دارد؟
در كمیته سیاست‌گذاری ورود و توزیع داروهای هومیوپاتی كه در تابستان سال هشتاد و سه در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی تشكیل شد، مقرر شده است كه شركت‌های داروسازی می‌توانند مانند سایر داروهای پزشكی پس از اخذ مجوز لازم از وزارت متبوع داروهای هومیوپاتی را وارد نمایند.
 
تهیه و  تنظیم:نسرین ون آبادی کارشناس پرستاری
منبع:www.rs272.com