خوابیدن با دهان باز ممنوع
خوابیدن با دهان باز می تواند مشکلات زیادی را برای شما ایجاد کند و بهتر است سعی کنید این عادت را ترک کنید یا برای درمان آن اقدام کنید

بهتر است با دهان باز نخوابید

تنفس و به ویژه خوابیدن با دهان بازمی تواند مشکلاتی ایجاد کند، به طور طبیعی باید با دهان بسته نفس بکشید ولی در مواردی خصوصاً در خواب ممکن است این اتفاق رخ ندهد این موضوع می‌تواند نشانه اختلالات تنفسی باشد.

 تنفس با بینی با صرف انرژی کمتری نسبت به تنفس دهانی انجام می‌شود، این در حالی است که کیفیت اکسیژنی که از طریق تنفس با بینی به فرد می‌رسد از کیفیت اکسیژنی که با تنفس با دهان باز به بدن می‌رسد به مراتب بهتر است.

 خشکی گلو یکی از اصلی ترین عارضه‌های تنفس با دهان باز می باشد، تنفس از طریق بینی می‌تواند به مرطوب شدن گلو کمک کند.

خشکی مخاط دهان خصوصاً زمانی که عفونت‌های گلو ایجاد می‌شود، می‌تواند مشکل آفرین باشد، در این شرایط اگر تنفس از طریق بینی باشد مخاط مرطوب‌تر خواهد ماند.

 وقتی رطوبت راه‌های تنفسی را از دست بدهیم، معمولاً فرد دچار بی خوابی و یا بدخوابی خواهد شد، این افراد به دلیل خشکی دهان ناچارند شب‌ها برای نوشیدن آب بیدار شوند و این موضوع می‌تواند اختلال خواب ایجاد کند.

 خرخر هنگام خواب یکی دیگر از عارضه‌های خشک شدن گلو می باشد ،این موضوع در افرادی که با دهان باز می‌خوابند شایع است ضمن اینکه صدای خرخر این افراد می‌تواند مانع استراحت سایر اعضای خانواده نیز شود.

 خرخر با وقفه‌های تنفسی همراه است، چنانچه وقفه‌های تنفسی در ساعات خواب شبانه بیشتر از حد معمول شود می‌تواند نگران کننده باشد و تبعات درازمدتی ایجاد کند.

 فشار خون، اختلال در وضعیت تنفس، خشک شدن گلو و خواب آلودگی و پرخاشگری در طول روز از عوارض خوابیدن با دهان باز است، عوارض اختلال خواب می‌تواند در دراز مدت منجر به خستگی، خواب آلودگی و چرت زدن در طول روز شود، این موضوع می‌تواند در افرادی که حین کار نیاز به هوشیاری کامل دارند خطرآفرین باشد.

 افزایش سن و شل شدن عضلات، افزایش وزن، بی نظمی در خواب و استفاده از وسایل گرمایشی که باعث کاهش رطوبت هوا می‌شود می‌تواند از اصلی ترین دلایل شایع خرخر است.

 رسیدن به وزن سلامتی، تنظیم ساعت خواب شبانه و حفظ رطوبت فضای تنفس ضمن استفاده از دستگاه‌های بخور سرد از جمله راه‌های افزایش کیفیت تنفس در ساعات شبانه می باشد و پرهیز از استفاده مدام در طول شبانه روز از دستگاه‌های مرطوب کننده هوا را ضروری ذکر کرد.

نباید به صورت مداوم از دستگاه مرطوب کننده هوا استفاده شود چرا که استفاده بیش از حد از این دستگاه‌ها محیط را مستعد رشد قارچ خواهد کرد.

 درمان تنفس از راه دهان و خرخر، مشخصاً مربوط به حوزه درمانی خاصی نیست و متخصصان دندانپزشکی، گوش و حلق و بینی، ریه و روانپزشکان، مشکلات مربوط به اختلالات خواب را درمان می‌کنند.

بیشتر بدانید : خوابیدن در فضای باز چه تاثیری بر سلامت دارد؟

بیشتر بدانید : 6 عارضه تنفس دهانی

بیشتر بدانید : چکار کنیم که خروپف نکنیم؟

بیشتر بدانید : خوابیدن با دهان باز خبر از این بیماری ها می دهد!

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع :mehrnews.com