مصرف غذاهای حاوی نیترات بالا به ویژه در فست فودها و نیز مصرف غذاهای نمك سود و دودی شده، آماده سازی نامناسب غذا، استفاده....

 

 

به گزارش شبکه خبر به نقل از دبیرخانه همایش سالانه انجمن سرطان ایران؛ دكتر پیام آزاده دبیر چهارمین همایش سالانه انجمن سرطان ایران با بیان اینكه مرگ ومیر ناشی از سرطان پستان و سرطان معده به یكی از مشكلات مهم بهداشتی -درمانی كشور تبدیل شده است خاطرنشان كرد: عفونت هلیكوباكترپیلوری مهم ترین عامل خطر ابتلا به این بیماری محسوب می شود.

آزاده ادامه داد: مصرف غذاهای حاوی نیترات بالا به ویژه در فست فودها و نیز مصرف غذاهای نمك سود و دودی شده، آماده سازی نامناسب غذا، استفاده از غذاهای مانده، مصرف آب ناسالم و غیربهداشتی، مصرف ناكافی ویتامین های گروه ای و سی در رژیم غذایی، سابقه خانوادگی مثبت ابتلا به این بیماری و در نهایت استعمال دخانیات از مهم ترین عوامل ابتلا به سرطان معده محسوب می شود.

وی گفت: هر چند در برخی از كشورهای جهان از جمله ژاپن از شیوه غربالگری به روش اندوسكوپی برای افراد پرخطر استفاده می شود اما هنوز هیچ روش علمی و استانداردی برای غربالگری و شناسایی زودرس بیماری در مراحل ابتدایی آن وجود ندارد و این امر لزوم آموزش مردم در مورد روش های پیشگیری از این بیماری را دو چندان می كند.

دبیر چهارمین همایش سالانه انجمن سرطان ایران تصریح كرد: ضروری است افراد به محض مشاهده علایم و نشانه های مشكوك گوارشی از جمله بلع سخت، سیری زودرس، كاهش وزن و سوء هاضمه طولانی مدت به پزشك متخصص گوارش مراجعه كنند تا تحت بررسی لازم و تخصصی قرار گیرند و از خود درمانی در این زمینه پرهیز كنند.

وی افزود: در چهارمین همایش سالانه انجمن سرطان ایران كه اول تا سوم آبان در بیمارستان امام خمینی برگزار می شود آخرین دستاوردهای علمی تشخیصی و درمانی سرطان معده از جمله جراحی پاتولوژی، شیمی درمانی، رادیوتراپی و دیگر درمان های تكمیلی مورد بحث و بررسی پزشكان داخل و خارج كشور قرار می گیرد. 

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
 منبع: شبکه خبر
 
 
 

 

 
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
 
X