در این شرایط چطور می‌توان به سرعت نیروی خود را تقویت كرد؟آیا راه های دیگری جز مصرف دارو وجوددارد؟ بله راه‌های طبیعی هم برای افزایش سطح انرژی وجود دارد.
 
حتما برای شما هم اتفاق افتاده كه هر روز صبح را پر انرژی شروع كرده و تمام كارهای منزل و محیط كار را به خوبی انجام داده باشید بعد ناهار را در منزل یا پشت میز اداره میل كنید و دوباره بخواهید برنامه كاری خود را دنبال كنید،اما در ساعت 2 بعد از ظهر حس ‌كنید تمركزتان كم شده و شدیدا دلتان می‌خواهد چرت بزنید.
به‌نظر می‌رسد احساس خستگی به ریتم طبیعی و تنظیم بدن مربوط باشد.بسیاری از مردم حدود ساعت 2 تا3 بعد از ظهر احساس خواب آلودگی می‌كنند.در بعضی فرهنگ‌ها خواب نیمروز وجود دارد و افراد معتقدند بعد از آن قدرت بازدهی آنها بیشتر می‌شود.
متخصصان معتقدند در خواب آلودگی نیمروز همان اتفاقی می‌افتد كه درست قبل از خواب شب می‌بینیم؛یعنی دمای مركزی بدن افت می‌كند و به مغز پیغام می‌دهد كه هورمون ملاتونین را ترشح كند.درست همین اتفاق در مقیاس كوچك در ساعت 2 تا 4 بعد از ظهر رخ می‌دهد و مغز احساس خواب آلودگی را تجربه می‌كند.البته همه تقصیرها را نباید بر گردن ریتم درونی بدن انداخت.درست است كه شما توسط این ریتم خواب‌آلوده می‌شوید اما عادات غذاخوردن شما هم خستگی ایجاد می‌كند طوری كه میزان انرژی دریافتی با روندی صعودی زیاد می‌شود. متأسفانه اكثر مردم در آغاز روز سوخت كافی به بدنشان نمی‌رسانند.
اگر اغلب بعد ازظهرها احساس سستی و كسالت می‌كنید این سؤالات را از خودتان بپرسید: آیا صبحانه خورده‌ام؟ چه خورده‌ام؟ (یك فنجان چای صبحانه به حساب نمی‌آید) ناهار چه خورده‌ام؟ فست فود یا پیراشكی و هله هوله؟! پاسخ شما مشخص می‌كند مشكل كار كجاست.
یك فنجان چای یا قهوه برای صبحانه و یك تكه شكلات برای ناهار ممكن است انرژی شروع و ادامه كار را فراهم كند اما سوخت طولانی مدتی كه در طول روز به آن احتیاج دارید،تامین نمی‌كند و تاثیر آنها كوتاه مدت است.

غذاهایی كه انرژی را تقویت می‌كنند:
* برای اینكه به خواب آلودگی و كسالت نیمروز دچار نشوید اولین اقدام صرف صبحانه‌ای با كیفیت بالاست.اكثر آدم‌ها در این مورد برای بچه‌ها موعظه و سخنرانی می‌كنند اما خودشان رعایت نمی‌كنند.مقدار انرژی دریافتی در صبحانه برای خانم‌ها 300 تا 400 كالری و در آقایان حدود 500 كالری است.

 برای صبحانه این منوها پیشنهاد می‌شود:
1 - غذاهایی كه از غلات (گندم، جو و..) تهیه شده و با شیر مصرف می‌شوند كه البته شیر باید كم چرب باشد.

2 - نان سبوس دار،كره بادام‌زمینی و موز

3 - كلوچه‌خانگی، املت، نان و پنیر كم چرب

4 - یك لیوان آبمیوه یا یك عدد میوه تازه هم پیشنهاد خوبی است.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع:asriran.com
 
مطالب پیشنهادی:
 با خوردن این غذا به آرامش روانی برسید!!
مواد غذایی که چهره شما را جذاب تر می کند
5 روش آسان برای شروع یک رژیم غذایی
حواس پرتی به هنگام غذا خوردن اهمیت دارد؟
9اشتباه بزرگ در غذا خوردن!!
 
 
 

X