درباره اینکه هدف شما لاغر شدن باشد یا به طور ایده‌آل تناسب اندام پیدا کنید و سلامت خود را بهبود ببخشید، عقاید درست و غلطی وجود دارد. در این قسمت حقایق را از خیالات جدا ساخته‌ایم...
 
اشتباه اول: ورزش مرا از شکم بزرگم خلاص می‌کند
واقعیت:هر کسی به گونه‌ای اضافه وزن پیدا می‌کند اما ناحیه شکمی‌ مشکل رایجی است.حتی اگر ورزش و دراز و نشست انجام دهید،شما کالری کافی برای از دست دادن چربی اطراف شکم‌تان نمی‌سوزانید و نمی‌توانید ماهیچه‌هایی را که رشد کرده‌اند،ببینید.برای قامت صاف‌تر و عضلات شکمی‌خوشایندتر،نیاز دارید که کالری کمتری مصرف کنید و بیشتر ورزش کنید.رژیم کم‌چربی از پروتئین گوشت و کربوهیدرات در پیش بگیرید،در حالی که ترکیبی از ورزش‌های قلبی و استقامتی انجام می‌دهید.اما به خاطر داشته باشید که هنوز به برخی ورزش‌های شکمی‌ نیاز دارید.

اشتباه دوم:سریع‌ترین راه برای ساخت ماهیچه‌ها تمرین بیشتر با وزنه‌های سبک‌تر است
واقعیت:
اگر دنبال این هستید که سریع عضلانی شوید،از قوانین زیر تبعیت کنید:
* وزنه‌های سنگین‌تر با تکرار کمتر ماهیچه‌های شما را سریع‌تر عضلانی می‌کند.اگر فقط دنبال خوش‌هیکلی هستید،تکرار بیشتر با وزنه سبک‌تر نیز همان اثر را دارد که باعث بهبود قدرت ماهیچه‌هایتان می‌شود. (وزنه سنگین وزنه‌ای است که تنها برای هشت تکرار یا کمتر می‌توانید استفاده کنید.وزنه سبک را می‌توانید برای 12 تا 20 تکرار استفاده کنید).

* بهترین برنامه بدن‌سازی شامل ترکیبی از بالا بردن قدرت و استقامت می‌شود.دلیل دیگر انجام هر دو تمرین این است که اگر همیشه از یک وزنه (سنگین یا سبک) با یک تکرار خاصی استفاده کنید،بدن شما عادت می‌کند و پیشرفت کم یا حتی متوقف می‌شود.

* اشتباه سوم: مردم عادی به کلاس یوگا نمی‌روند
واقعیت:

کسالت یکی از اصلی‌ترین دلایل ترک ورزش است و هنوز اغلب مردم در مقابل رفتن به کلاس ورزش مقاومت می‌کنند.علی‌رغم این واقعیت که آنها بهترین روش‌های فعال و تنومند بودن هستند،امتیازات آنها تنها روانی نیست.وقتی یک ورزش را همیشه انجام دهید،ماهیچه‌هایتان تناسب می‌یابند و شما به اوج می‌رسید.تغییر وزنه‌هایی که بلند می‌کنید،ماهیچه‌هایتان را تغییر می‌دهد و آنها را قوی‌تر می‌سازد.روابط اجتماعی نیز بسیاری از مردم را از ترک ورزش باز می‌دارد.کسانی که فکر می‌کنند یوگا تنها برای خانم‌های لاغر و کشیده است،دوباره فکر کنند.حتی یک جلسه در هفته، یوگا،کمک می‌کند تا بدنی انعطاف‌پذیر داشته باشید.استرس را کاهش دهید و از صدمات و آسیب‌ها پیشگیری کنید. (آیا نیاز به دلیل دارید؟ بسیاری از ورزشکاران آن را انجام داده‌اند).

اشتباه چهارم: سخت فعالیت کردن در پایان هفته، تناسب اندام را حفظ خواهد کرد:
واقعیت: در آخر هفته فعال بودن برای کسانی که در طول هفته مشغول هستند شاید برنامه خوبی به نظر برسد که آخر هفته به باشگاه بروند اما این فکر که بدن‌تان را برای چند ساعت وادار به حرکت کنید تا جبران یک هفته بدون فعالیت را بکنید،اشتباه است.این کار باعث آسیب رسیدن به بدن نیز خواهد شد. اینکه بسکتبال‌بازی کنید یا مسافت طولانی بدوید و بیش از حد ورزش کردن آخر هفته برای جبران استراحت طول هفته هم غیرموثر و هم خطرناک است.نمی‌توانید ماهیچه‌ها،قلب یا شش‌هایتان را به طور موثر تمرین دهید و درد حاصل ممکن است باعث شود نتوانید روزها از رخت‌خواب برخیزید.برای رسیدن واقعی به تناسب اندام،تداوم تمرین کلید آن است،حتی اگر 30 دقیقه فعالیت در بیشتر روزهای هفته باشد.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع:salamat.ir
 
مطالب پیشنهادی:
10 نکته برای ورزش در منزل
حرکات کششی برای آغاز فعالیت ورزشی
موقع آشپزی ورزش کنید!
ورزش های بعد از 60 سالگی
ورزش برای بیماران قلبی
 
 
 

X