یک متخصص پوست و مو، درباره روش‌های صحیح حمام كردن به شما توضیحات مفیدی را ارائه می دهند و...

چند دست موهایتان را شامپو می‌كنید؟ با چه شامپویی موهایتان را می‌شویید؟ حمام رفتن هم راه و رسمی دارد كه دانستن و رعایت آن می‌تواند شما را سرحال‌تر و پاكیزه‌تر می‌كند...

 با دكتر حسین طباطبایی، متخصص پوست و مو، درباره روش‌های صحیح حمام كردن از منظر یک متخصص پوست به گفتگو نشسته‌ایم.

 آقای دكتر! بعضی‌ها عادت دارند دوش بگیرند و بعضی‌ها عادت دارند در وان بخوابند. از بین این 2 عادت، كدام یکی سالم‌تر است؟
راستش، این 2 عادت، تفاوت چندانی با هم ندارند. البته یک تفاوت مختصر وجود دارد که باید به آن اشاره کنم. به‌طور معمول وقتی دوش می‌گیرید، آب روی سر و بدن‌تان جاری می‌شود و پوست و موی‌تان را شستشو می‌دهد و می‌رود. این آب، آبی است كه جریان دارد و از آب لوله‌كشی شهر است و طبیعتا پاكیزه. ولی وقتی وان را پر می‌كنید و در آن دراز می‌كشید، آب راكد است و امكان آلودگی آن وجود دارد و مقداری از چرك بدن وارد آب وان می‌شود.

از طرف دیگر، وقتی دوش می‌گیرید آب كمتری استفاده می‌شود تا بخواهید برای حمام كردن تمام اعضای خانواده وان را از آب پر و خالی كنید. همچنین شستشوی كامل بدن و اعمال بهداشتی زیر دوش راحت‌تر است.

 پس به نظر می‌رسد دوش گرفتن بهداشتی‌تر است؟
بله. وقتی استحمام تمام و آب وان خالی می‌شود، مقداری از آلودگی‌ها به دیواره‌های وان می‌چسبد. اگر یكی دیگر از اعضای خانواده كه می‌خواهد به عنوان نفر بعدی حمام كند، وان را از آب پر كند، این آلودگی‌ها دوباره وارد آب می‌شوند و آب را آلوده می‌كنند.

 اگر همه اعضای یك خانواده عادت داشته باشند در وان حمام كنند؛ چه؟
باید اعضای خانواده‌ای كه از وان برای حمام كردن استفاده می‌كنند، به رعایت بهداشت وان كه وسیله‌ای عمومی ‌به حساب می‌آید، توجه كافی داشته باشند. لازم است هر نفر پس از استحمام دیواره‌های وان را با وسیله‌ای زبر از آلودگی‌ها پاك و ضدعفونی كند تا برای استفاده نفر بعدی آماده باشد.

 كیسه و سفیدآب چطور؟ واقعا كیسه كشیدن چرك‌ها را از روی پوست پاك می‌كند؟
ما به هیچ وجه استفاده از كیسه و سفیدآب را توصیه نمی‌كنیم؛ چون باور‌هایی كه درباره آن در فرهنگ ما وجود دارد، غلط است. ما با كیسه كشیدن می‌خواهیم به زور طبقه سطحی پوست را كه  لایه شاخی نام دارد، از سطح پوست برداریم و خیلی‌ها وقتی به اصطلاح با كیسه چرك می‌كنند، تصور می‌كنند این چرك‌ها هستند كه از پوست خارج شده‌اند؛ درحالی كه ‌این لایه‌ای از پوست است كه شما به زور كنده‌اید. وجود لایه شاخی پوست كه سطح آن را می‌پوشاند و لایه‌ای مرده از سلول‌های پوستی است، برای حفاظت لایه‌های زیرین پوست كه زنده‌اند، لازم است.

 پس پیشنهاد شما چیست؟
استفاده از یك لیف نرم و صابون، بهتر است. یك لیف نرم برای برداشتن عرق از سطح پوست كافی است. با استفاده از یك لیف نرم، آن بخش از سلول‌های سطحی پوست كه آمادگی جدا شدن از سطح پوست را دارند، برداشته می‌شوند و می‌ریزند. بنابراین لازم نیست شما با یك كیسه زبر و سفیدآب زبرتر و با فشار دست به جان طبقه سطحی پوست‌تان بیفتید. این كار سلامت پوست و نقش حفاظتی آن را به خطر می‌اندازد.

بعضی‌ها در یك‌بار حمام رفتن، 3بار سرشان را شامپو می‌كنند. این عادت، عادت خوبی است؟
شامپو كردن شیوه خاصی دارد. اگر شما پوست طبیعی یا مایل به چرب دارید كه اغلب جوان‌ها چنین پوستی دارند، می‌توانید از این روش استفاده كنید. اگر هر روز حمام می‌روید باید یك بار شامپو كنید. اگر یك روز در میان به حمام می‌روید باید دو بار شامپو كنید و اگر سه روز یك بار حمام می‌كنند باید سه بار شامپو كنند؛ یعنی به ازای هر روز باید یك بار شامپو بزنند. ولی بهتر است با فواصل كمتری به حمام بروید تا كمتر شامپو بزنید. پس اگر هر روز حمام بروید و یك بار شامپو بزنید، بهتر از سه روز در میان سه بار شامپو زدن است.

 درباره كسانی كه پوست خشك دارند، چطور؟
كسانی كه پوست طبیعی مایل به خشك دارند باید بر حسب خشكی موهایشان یك روز در میان یا دو روز در میان به حمام بروند و تعداد دفعات شامپو زدن را كمتر كنند. كسانی كه به دلیل پیری پوست و مو‌هایشان خشك شده است می‌توانند هر روز حمام كنند ولی هر روز شامپو نكنند و با آب تنها دوش بگیرند. بهتر است به دلیل خشكی پوست و مویشان دو یا سه روز یك بار شامپو بزنند.

 حرف آخر؟
توصیه آخرم این است كه پس از استحمام، فاصله میان انگشتان پا به طور كامل خشك شود؛ به دلیل اینكه پس از شستن پا، اغلب رطوبت میان انگشتان پا باقی می‌ماند و این رطوبت زمینه‌ساز پرورش قارچ‌هایی در این محیط می‌شود كه بیماری‌زا هستند و به سفید شدن و لیچ شدن میان انگشتان پا منجر می‌شوند. برای پیشگیری از این مشكل باید پا را پس از شستن، خوب خشك و سپس از جوراب و كفش استفاده کرد.
 
 
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع :  salamat.ir
 
مطالب پیشنهادی :
قبل از بیرون آمدن از حمام حتما این کار را انجام دهید!؟
10 توصیه برای داشتن پوستی زیبا در زمستان
جوش و لک صورت را از بین ببرید!!
آب گوجهفرنگی برای پوست، خوب است؟
فواید آلوئه ورا برای پوست