امروزه افراد زیادی از بیماری درد مفاصل و غضروف‌ها شكایت می‌كنند و بسیاری هم بر این تصورند كه آرتروز درمان ندارد.

 

 

دكتر مجید هاشمی‌زاده ، متخصص تغذیه با تاكید بر نقش تغذیه در پیشگیری از ابتلا به آرتروز می‌گوید غذاهایی كه سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند مانند دانه سویا و انواع ماهی در پیشگیری از آرتروز مفیدند و ضمنا كاهش مصرف گوشت قرمز نیز به این مساله كمك می‌كند.

وی می‌افزاید: تجربه نشان داده كه افراد چاق بیشتر به آرتروز مبتلا می‌شوند، بنابراین رژیم غذایی لاغری به كاهش دردهای مفصلی كمك كند.

دكتر هاشمی‌زاده تاكید می‌كند: افراد لاغر هم در معرض ابتلا به آرتروز هستند، چرا كه اگر وزن بدن با قد ما متناسب نباشد، احتمال بروز آرتروز تشدید می‌شود. به همین دلیل رژیم مناسب غذایی برای افراد چاق و خیلی لاغر می‌تواند در پیشگیری از آرتروز موثر باشد.

وی افراد را از مصرف غذاهای چرب، سرخ‌كردنی‌ها و شكر منع كرده و می‌گوید: كاهش تمام چربی‌های حیوانی، انواع گوشت‌های قرمز، تخم‌مرغ، انواع شیرینی و نمك می‌تواند در درمان آرتروز موثر باشد.

بر اساس پژوهش‌های انجام شده بسیاری از مبتلایان به آرتروز درد ندارند، ولی یك عكسبرداری تصادفی وجود آن را ثابت می‌كند.

اولین قسمتی از بدن كه در آرتروز آسیب می‌بیند، غضروف مفصل است كه ناهموار و فرسوده می‌شود ، بعد از تخریب غضروف استخوان‌های مجاور دچار ضایعه می‌شوند، مثل سخت شدن استخوان، به وجود آمدن حفره‌های خالی در استخوان، تیزی نوك استخوان و در آخر سفت شدن مایع مفصلی و كپسول مفصل آرتروز در افراد بین 20 تا 30 ساله هم دیده می‌شود.

كسانی كه شبكه خون‌رسانی مفاصل آنها بد كار می‌كند در معرض ابتلا به آرتروز هستند، مثلا خانم‌هایی كه مبتلا به واریس ساق پا هستند در معرض ابتلا به آرتروز زانوها قرار دارند، به این جهت است كه آرتروز زانو در خانم‌ها بیشتر از مردها دیده می‌شود.

آفتاب اثر مهمی در كاهش آرتروز دارد زیرا منبع اصلی ویتامین د باتابش آفتاب تغییر شكل یافته و موجب تثبیت ویتامین د می‌شود و همین ویتامین است كه موجب جذب كلسیم و تثبیت استخوان‌ها می‌شود.

از 40 تا 50 سالگی سرعت ترمیم مفاصل شروع به كم شدن می‌كند و اگر این آهستگی زیادتر شده و روزبه روز سلول‌های مفاصل با تحمل كار زیاد ناتوان‌تر می‌شوند، این آغاز بیماری آرتروز است. پس ما باید با انجام حركت درمانی، ماساژ آب‌درمانی، حمام با آب دریا، درمان با آفتاب و مصرف نمك‌های معدنی سرعت ابتلا به این بیماری را كند كنیم.

هدف از انجام حركات درمانی حفظ و نگهداری، نرمش و سهولت حركت مفاصل است، به طوری كه هر چه بیشتر آنها را وادار به حركت طبیعی خود سازیم.

چند توصیه به مبتلا‌یان به آرتروز

- درمان فیزیوتراپی و پیشگیری‌های روزانه در آرتروز مفصل ران

- پرهیز از پیاده‌روی، سرپا ایستادن و ورزش‌های سر خود

- پیاده‌روی تا هنگامی مجاز است كه درد ظاهر نشده است

- استفاده از عصا، فشار روی مفاصل را كم می‌كند

- پیاده‌روی نباید سریع و با قدم‌های بلند انجام گیرد

- خانم‌های خانه‌‌دار برای حمل اشیا از زنبیل‌های چرخدار استفاده كنند.

- حتی‌الامكان از توالت فرنگی یا صندلی‌های مخصوص استفاده شود.
 
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : jamejamonline.ir
 
مطالب پیشنهادی :
آرتروز چیست و چگونه درمان می شود؟
بهترین راه درمان آرتروز
سودمندی سنجد برای درمان آرتروز
تأثیر عصاره انار بر آرتروز
با خوردن ميوه و سبزی خود را در مقابل آرتروز ايمن كنيد