تتت

همانطور که می دانید میوه و سبزیجات برای ما مفید است اما آیا آنها می توانند مشکلاتی برای سلامتی ما به وجود بیاورند؟ در این مقاله میوه هایی را معرفی کرده ایم که برای سلامتی مضر هستند.

 

حتی میوه ها هم می توانند باعث اختلالاتی در زندگی تان شوند. در اینجا به چند میوه اشاره کرده ایم که باید چشم هایتان را روی آنها ببندید.

گریپ فروت
مشکل: تداخل با داروهای تجویز شده و بروز مشکلاتی برای کلیه
 
چه اتفاقی می افتد؟
درست است که گریپ فروت منبع غنی ویتامین سی است و حاوی فیبر، پتاسیم و لیکوپن برای جلوگیری از سرطان است اما خوردن این میوه برای افرادی که داروی خاصی مصرف می کنند ممنوع است.
لونا ساندون استاد تغذیه دانشگاه تگزاس معتقد است که گریپ فروت در تاثیرگذاری دارو تغییر ایجاد می کند و عوارض جانبی جدی ایجاد می کند. بزرگترین نگرانی درمورد داروهایی است که کلسترول خون را پایین می آورند. گریپ فروت از تجزیه داروها در کبد جلوگیری می کند و باعث می شود سطح سموم بدن بالا رفته و مشکلاتی را برای کلیه پدید آورد. 

چه مقدار باید گریپ فروت خورد؟
یک لیوان آب گریپ فروت یا یک عدد گریپ فروت با داروهایی که مصرف می کنید تداخل ایجاد می کند. مقدار خوردن گریپ فروت و تاثیر آن بر نارسایی کلیه مشخص نیست اما اصراری هم بر خوردن آن نیست. مقدار خوردن آن بستگی به وزن افراد دارد. ساندون می گوید: همزمان با مصرف داروهای تجویزی، مقدار قابل قبول و مشخصی از گریپ فروت در نظر گرفته نشده است.
 
کلم بروکلی
مشکل: تداخل با داروی تجویز شده وافزایش دفع اگزالات

چه اتفاقی می افتد؟
به نظر ساندون، بروکلی با داروهای تجویز شده برای رقیق كردن خون تداخل دارد و شما را در معرض خطر ابتلا به سکته قرار می دهد. به همین علت است که خواندن عوارض جانبی و هشدارهای موجود در بروشور داروهایی که استفاده می کنید، توصیه شده است. ماریس، پزشک اورژانس می گوید مصرف بیش از اندازه بروکلی باعث افزایش اگزالات می شود. مصرف زیاد مواد حاوی اگزالات مانند بروکلی، گل کلم، کلم و... دفع اگزالات از طریق ادرار را افزایش می دهد و در برخی افراد موجب تشكیل سنگ كلیه می شود.
 
چه مقدار بروکلی باید خورد؟
افزایش دفع اگزالات  در افرادی که بیشتر از 1 تا 2 فنجان بروکلی می خورند و سابقه و زمینه ابتلا به سنگ کلیه را دارند منجر به تشكیل سنگ كلیه كلسیم اگزالاتی می شود. برای این اشخاص، حتی مصرف مقدار کمی از این نوع میوه ها باعث ایجاد بلورهای اگزالاتی در ادرارشان می شود. این مسئله در بیماران مبتلا به سنگ كلیه بی شباهت به بیماران نقرسی كه با مصرف مواد حاوی اسید اوریك دچار حمله می شوند نیست.   
 
میوه های اسیدی و غلات خرد شده ی سفت
دانه های محكم و سفتی مانند غلات كامل خرد شده مخصوصا اگر دارای ناخالصی و آلودگیهایی مانند شن و سنگریزه باشند. همچنین خوراكیهای اسیدی و ترش مثل نوشیدنی های کربنات دار، سرکه ، گوجه فرنگی نپخته، مرکبات مخصوصا لیمو و غذاهای حاوی مركبات فراون
مشکل: خرابی دندان ها

چه اتفاقی می افتد؟
خرابی دندان ها با جویدن بیش از حد مواد سفت و مصرف بیش از حد مایعات اسیدی به وجود می آید.

چقدر باید این میوه ها را خورد؟
برای میوه های اسیدی، مقدار و زمان تماس آنها با دندان ها مهم است. برای مثال، خوردن آب لیمو نسبتا مشکل کمتری ایجاد می کند اما جویدن لیمو آسیب زننده تر است. در فرآیند خرابی دندان در اثر مواد اسیدی، مینا و عاج دندان دچار تحلیل رفتگی و آسیب می شود. اما درمورد دانه ها و غلات فرآیند ساییدگی دندان ها ساده تر و فرسایشی است مثل تراشیدن دندان در پر كردن دندانها. متاسفانه، تحلیل مینا و عاج دندان غیر قابل برگشت است و دندانها را مستعد ایجاد حفره و شكستگی می كند.

سبزیجات دانه دار مثل خیار و گوجه
 
چه اتفاقی می افتد؟
بیماری دیورتیكولی زمانی اتفاق می افتد که برجستگی های مخاطی کوچک داخل روده، به دانه های میوه ها اجازه می دهد که به روده بچسبد و التهاب ایجاد شود. این بیماری اغلب به دلیل داشتن رژیم غذایی کم فیبر و مصرف کم آب به وجود می آید.
جکی کلر نویسنده و رئیس یک مرکز تغذیه می گوید بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری این است که مطمئن شوید به اندازه کافی فیبر (محلول و نامحلول) در رژیمتان گنجانده شده است. اگر زمینه ابتلا به این بیماری را داشته باشید باید رژیم غذایی پر فیبر داشته باشید، از خوردن میوه ها و سبزیجات دانه دار پرهیز کنید تا بتوانید به راحتی دفع کنید.

چه مقدار باید از این میوه ها خورد؟
مصرف یک الی دو فنجان از این میوه ها باعث تولید گاز ، نفخ و ناراحتی های روده ای می شود. 
گوجه فرنگی، سیب زمینی، فلفل، بادمجان
 
مشکل: دردهای مفصلی را افزایش می دهد
 
 چه اتفاقی می افتد؟
طبق نظر کارول فورمن هلراستین رئیس کلینیک تغذیه و رژیم، اگرچه این نوع سبزیجات حاوی آنتی اکسیدان های سالم و حفاظتی می باشند اما انتخاب مناسبی برای دردهای مفصلی نیستند. و اما دلیل آن؟ همه آنها از خانواده سبزیجاتی هستند که حاوی یک ماده شیمیایی به نام سولانین هستند. سولانین یک سم گلیكوآلكالوئیدی است که قسمتی از سیستم دفاعی طبیعی گیاهان است. همه دردها و بیماری ها شامل بیماری قلبی، به التهاب بدن مربوط می شود. آرتریت التهاب مفصلها است و مواد شیمیایی داخل میوه ها مخصوصا گوجه، سیب زمینی، فلفل و بادمجان واکنش شیمیایی شبیه به التهاب در بدن ایجاد می کند.

چه مقدار باید از این میوه ها خورد؟
طبق نظر هلراستین، بدن افراد با هم متفاوت است. بدن بعضی افراد ممکن است نسبت به میوه های خاصی حساس تر از دیگران باشد.

تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ
 
مطالب پیشنهادی :
 کالری میوه های تازه و خشک
میوه افزایش عمر
خواص میوه ها با توجه به رنگ شان!!
قبل از غذا این میوه را بخورید!!
میوه های فیبر دار بخورید!
 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X