مادر آنچه در روح و جسمش دارد به كودك می بخشد و برای آنكه بتواند با سلامت كامل این دوران را به پایان برساند ، باید بداند كه چگونه نیازهایش را تامین كند.
 

شیردهی دورانی خاطره انگیزی برای مادراست و سختی ها و شیرینی هایش همه در ذهن مادر به خوبی نقش می‌بندد. مادر و كودك عاشق و نیازمند یكدیگرند و مادر فداكارانه آنچه در روح و جسمش دارد به كودك می‌بخشد و برای آنكه بتواند با سلامت كامل و خاطره ای خوش این دوران را به پایان برساند ، باید بداند كه چگونه نیازهایش را تامین كند.

چرا شیر مادر بهتر است ؟

پژوهشهای انجام شده در 30 سال اخیر نشان داده ، بهترین و كامل ترین غذا برای كودك تا سن 4 تا 6 ماهگی فقط شیر مادر است . چرا؟

 • چون شیر مادر از شیرهای دیگر مغذی تر است.
 •  همیشه استریل است.
 •  بیش از300 نوع عامل ضد میكروبی در شیرمادر وجود دارد كه مانع بروز بیماری در كودك خواهد شد.
   
  میزان شیوع اسهال در كودكانی كه  از شیرمادرتغذیه می‌کنند 3 تا 14 بار كمتر از كودكان شیرخشكی است و به دلیل وجود همین عوامل ضد میكروبی، نوزاد خیلی كمتر به عفونت تنفسی ، عفونت ادراری و عفونت گوش میانی مبتلا می‌شود.
 • شیرمادر كمتر ایجاد حساسیت می‌كند و در خانواده هایی كه یكی از اعضاء مبتلا به حساسیت هستند، حتماً باید كودك با شیر مادر تغذیه شود.
 • كودكی كه شیر مادر می‌خورد نه زیادی  چاق و پفكی می‌شود و نه لاغرمی‌ماند. چون كلیه نیازهای كودك با شیر مادر تامین خواهد شد. مثلاً اگر نوزادی زودتر از موعد بدنیا آید شیر مادرش با شیر مادری كه نوزاد او به موقع بدنیا آمده تفاوت زیادی دارد و نیازهای كودك را برای رشد بیشتر تامین خواهد كرد. یك نكته جالب در مورد شیرمادر این است كه شیری كه كودك  در دقایق اول می‌مكد، حاوی پروتئین بیشتر و چربی كمتر است و با ادامه شیر خوردن به مرور چربی شیر زیادتر می‌شود. این مساله باعث می‌شود كه كودك درزمان لازم احساس سیری كند و مادر باید توجه داشته باشد كه نوزاد را زود از سینه جدا نكند تا كودك با چربی دقایق آخر شیردهی، وزن گیری بهتری داشته باشد.
 •  مكیدن سینه باعث رشد فك و دندانهای كودك می‌شود.
 • تماس نزدیك مادر و نوزاد باعث افزایش مهر و محبت آنها می‌شود.

پس شیرمادر مناسب ترین  و طبیعی ترین روش تغذیه شیر خوار است.

نیازهای غذایی مادر در دوران  شیردهی

در دوران بارداری، جنین ، بسیاری از ذخائر بدن مادر را مصرف می‌كند و اگر مادر در دوران شیردهی تغذیه نامناسبی داشته باشد، به مرور خصوصاً با زایمانهای مكرر قوایش تحلیل می‌رود ، استخوانهایش پوك می‌شود ، ریزش مو پیدا می‌كند و گاهی ازترس اینكه این عوارض پیش آید آنقدر پرخوری می‌كند كه وزنش بالا رفته و بازگشت به وزن پیش از بارداری بسیار مشكل خواهد شد. پس بسیار اهمیت دارد مادر دقیقاً بداند چه میزان انرژی و مواد مغذی نیاز دارد.

انرژی : مادر برای تهیه شیر 500 كالری انرژی اضافه بر نیاز بدنش لازم دارد. به عبارتی اگر پیش از بار داری 2000 كالری انرژی در روز نیاز او را تامین می‌كرده، در شیردهی 2500 كالری انرژی لازم دارد. علاوه بر این 500 كالری مقداری انرژی هم از چربی های ذخیره شده در دوران بارداری تامین می‌شود كه این مساله باعث می‌شود، اگر مادر براساس مقادیر خواسته شده در این دوران، غذا مصرف كند به مرور هر ماه نیم كیلو لاغر می‌شود ( چاقی دوران بارداری بر طرف خواهد شد). براساس میزان انرژی لازم در دوران شیردهی ، غذاهای تامین كننده آن داده می‌شوند.

 پروتئین : در دوران شیردهی نیاز مادر به پروتئین فقط 15گرم اضافه می‌شود. ازاین رو كل پروتئین مورد نیاز حدود 65 تا70 گرم در روز است . این میزان پروتئین با مصرف 3 لیوان شیر در روز، 1عدد تخم مرغ و 180 تا 300 گرم  گوشت و حبوبات تامین می‌شود.

املاح : بهترین املاح كلسیم و آهن هستند كه اگر مادر مشكل كم خونی داشته باشد و یا در معرض كم خونی باشد مصرف قرص فرو سولفات ضروری است. برای تامین كلسیم مادر باید در روز 3 تا 4 لیوان شیركم چربی و سبزیجات برگ سبز مثل اسفناج ، نعناع ،جعفری ، كرفس و كلم و نیز مغز بادام و بادام زمینی مصرف كند.

پس خیلی خوب است كه مادر شیرده هفته ای یك بار خورش كرفس بخورد و هرروز چند عدد بادام و بادام زمینی میل كند.

بهتر است مادرانی كه كم خونی دارند، هفته ای یك بار جگر بخورند ودر طول روز حتماً 1عدد تخم مرغ و مقداری گوشت قرمز میل كنند. گردو نیز برای این مادران مفید است.

ویتامین ها : برای تامین ویتامین های لازم ، مادر حتماً به 5 تا 6 لیوان سبزیجات تازه بصورت سالاد، سبزی خوردن و یا پخته شده در غذا نیاز دارد و بایستی هر روز 4 تا 5 عدد میوه مصرف كند.

 چربی ها : در شیرمادر یك سری چربی های غیر اشباع موجود است كه در غدد پستان ساخته نمی‌شوند و باید از طریق غذا تامین شوند. پس بهتر است مادر هفته ای یك بار ماهی مصرف كند و از روغن زیتون در سالادش استفاده كند.

آب : مادر در روز به 6 تا 8 لیوان آب یا آب میوه نیازدارد.

  

نمونه یك رژیم غذایی مناسب برای یك مادر شیرده

 

صبحانه

3 برش نان سبوس دار +30گرم پنیر+ 2قاشق مرباخوری كره +2قاشق مرباخوری عسل یا مربا + شیركم چربی 1لیوان

ساعت 10

1 عدد میوه ، چای وكیك

نهار

لوبیا پلو با سالاد شیرازی؛ گوشت 120گرم ، كته 15 قاشق غذاخوری، لوبیا سبز پخته یك دوم لیوان ، روغن مایع 2 قاشق مرباخوری ، ماست كم چربی 1 لیوان ، خیار 1عدد ، گوجه 1عدد، پیاز یك دوم عدد به همراه آبلیمو و روغن زیتون

عصرانه

میوه 2 عدد ، نان 2برش ، پنیر 30 گرم ، گردو 2 مغز كامل

شام

كوكوی سبزی با ماست؛ تخم مرغ 1 عدد ، سبزی خام 2 لیوان ، نان 2 برش ، روغن مایع2 قاشق غذاخوری ، ماست كم چربی 1 لیوان

پیش از خواب

شیركم چربی 1 لیوان ، عسل 1 قاشق غذاخوری

 

این رژیم حاوی 2700 كالری انرژی ، 344 گرم كربوهیدرات ، 97 گرم پروتئین و 88 گرم چربی است.

تحقیقات اخیرنشان داده كودكانی كه با شیر مادر تغذیه شده اند، كمتر از كودكانی كه با شیر گاو تغذیه شده اند، به بیماری دیابت نوجوانی( یا دیابت وابسته به انسولین) و بیماری MS مبتلا می‌شوند و این خبر اهمیت شیر مادر را نشان می‌دهد.

چه مواد غذایی برای مادران شیرده مجاز نیست ؟

1) دم كرده های گیاهی : گاهی دم كرده های گیاهی مثل چای، نعناع و گل گاو زبان موجب بروز اثرات جانبی مثل تهوع و استفراغ در مادر می‌شود و تركیبات این نوشیدنی ها وارد شیر شده و امكان دارد همین اثرات در نوزاد هم بروز كند.

2) كافئین : كافئین وارد شیر مادر شده و موجب تحریك پذیری نوزاد می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود مادر شیرده كمتر از 2 لیوان در روز قهوه و كوكا مصرف كنند ، شكلات و كاكائو هم دارای تئوبرومید است كه مانند كافئین محرك است و بهتر است مصرفش محدود شود.

3) قند مصنوعی : اثر قندهای بدون كالری و محصولات شیرین وبدون قند بر نوزاد نامشخص است. پس بهتر است مصرف این مواد در شیردهی محدود شود.

4) ادویه جات زیاد : مصرف زیاد ادویه طعم شیرمادر را عوض می‌كند كه بهتر است در شیردهی كمتر ادویه مصرف شود.

 

جدول نیازهای تغذیه ای مادر در دوران شیردهی

دانستن نیازهای تغذیه ای یك مادر شیرده، برای مادرانی كه ازمكمل های ویتامین واملاح استفاده می‌كنند، ضروری است تا از مصرف بیش از حد مكمل‌ها جلوگیری شود.

 

ماده مغذی
میزان مورد نیازدرروز
انرژی
پروتئین
ویتامین A
ویتامین D
ویتامین E
ویتامین  K
ویتامین C
ویتامین B1
رمیوفلاوینB2
نیاسینB3
ویتامین B6
فولات
ویتامین B12
كلسیم
فسفر
منگنز
آهن
روی
ید
سلنیم
 2700كالری
65 گرم
1300 میكروگرم
5 میكروگرم
12 میلی گرم
65 میكروگرم
95 میلی گرم
5/1 میلی گرم
6/1 میلی گرم
17 میلی گرم
5/1 میلی گرم
500 میكروگرم
8/2 میكروگرم
1000 میلی گرم
700 میلی گرم
310 میلی گرم
15 میلی گرم
19 میلی گرم
200 میكروگرم
75 میكروگرم

 
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
 
www.seemorgh.com/health
 
منبع: ایران هیلرز