فواید خوردن ماهی در دوران بارداری
 خوردن ماهی، به دلیل خواص زیادی که دارد، به همه توصیه می شود اما اهمیت مصرف آن در دوران بارداری اهمیت زیادی دارد که در ادامه به فواید آن اشاره می شود

مصرف ماهی در طول بارداری چه تاثیراتی بر جنین دارد؟

ماهی منبع اصلی اسیدهای چرب اُمگا ۳ است که برای رشد جنین مهم است. اما برخی ماهی‌ها نظیر شمشیرماهی، کوسه و ماهی خال مخالی، حاوی میزان بالا جیوه هستند که می‌تواند موجب آسیب نورولوژیکی شود.

بیشتر بدانید : لیست ممنوعه غذایی زنان باردار

بیشتر بدانید : ماهی را با ماست و دوغ بخوریم یا نخوریم؟

بیشتر بدانید : 8 علامت زودرس بارداری

مطالعه جدید شامل ۸۰۵ جفت مادر و فرزند در ۵ کشور اروپایی بود. در طول بارداری از زنان در مورد میزان مصرف ماهی شأن سوال پرسیده شد و آزمایش جیوه از آنها بعمل آمد.

زمانیکه کودکان در سنین بین ۶ تا ۱۲ سال بودند، سلامت متابولیکی شأن ارزیابی شد. سلامت متابولیک شامل فاکتورهای نظیر اندازه دورکمر، فشارخون و میزان کلسترول بود.

محققان دانشگاه کالیفرنیا جنوبی دریافتند کودکانی که مادرشان در زمان بارداری یک تا سه بار در هفته ماهی خورده بود در مقایسه با کودکانی که مادرشان کمتر از یک بار در هفته ماهی مصرف کرده بود، سلامت متابولیکی بهتری داشتند.

اما محققان عنوان کردند در صورت مصرف بیش از سه وعده ماهی در هفته، فواید آن کاهش می‌یابد.

دکتر لدا چاتزی، عضو تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: "زنان باردار باید یک تا سه وعده در هفته ماهی مصرف کنند و مصرف بیش از آن توصیه نمی‌شود چراکه احتمال آلودگی ماهی با جیوه و سایر آلاینده‌های اُرگانیک وجود دارد."

محققان بر انجام مطالعات بیشتر در این زمینه تاکید دارند.


بیشتر بدانید : مصرف همزمان ماهی با این خوراکی ها بسیار خطرناک است

بیشتر بدانید : میزان مصرف ماهی های مختلف با توجه به جیوه موجود در گوشت آنها

بیشتر بدانید : قبل از حاملگی چه کارهایی انجام دهیم؟


 گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: mehrnews.com