در اين مطلب با معرفی يك آپارتمان 80 متری، به شما نشان می‌دهيم كه چگونه می‌توان در متراژی حداقل، حداكثر استفاده از فضا را داشت....

 

ما در اینجا یك آپارتمان 80 متری، به شما نشان می‌دهیم كه چگونه می‌توان در متراژی حداقل، حداكثر استفاده از فضا را داشت و از شلوغی و آشفتگی محیط نیز خسته نشد
استفاده از الگوهای طراحی نظم در طراحی فضاهای داخلی، راهكار مناسبی برای جاسازی اجزاء و عناصر معماری در چهارچوب یك ساختمان است. هارمونی اجسام در كنار یكدیگر در چنین فضایی، همانند سبك‌های جدید موسیقی معاصر، حالت آلترناتیو دارد. به این معنی كه بر اساس الگوهای طبیعی ساخته شده ولی در عین ‌حال، پایه‌گذاری آن بر اساس احساسات و برداشت‌های غیرمتعارف انسان امروزی است. در واقع نیازی نیست تا همه چیز بر اساس قواعد از پیش تعیین شده باشد، كافی است كمی به احساس‌تان رجوع كنید تا بتوانید چیدمان دلخواه خود را اجرا كنید.

هیچ‌گاه نباید طراحی یك خانه را صرفا بر اساس كاربرد اتاق‌ها و اماكن آن انجام داد.
استفاده از طرح‌های مدور و دایره‌ای باعث می‌شود استرس و خستگی ساكنان خانه تا حدود زیادی كاهش یابد و فرد در چنین محیطی با اجسام درگیری پیدا نخواهد كرد. البته فقط دیوارها و سقف نیستند كه برای انسان استرس ایجاد می‌كنند بلكه باید درباره قرارگیری سایر اجسام در اتاق نیز دقت لازم را مبذول داشت. به عنوان مثال، قرارگیری تلویزیون و سایر وسایل زندگی از اهمیت بالایی برخوردارند. ستون مخروطی استفاده شده در پشت فضایی كه تلویزیون در آنجا قرار دارد بر همین اساس طراحی شده است تا امواج تلویزیون را از پشت به سمت بالا هدایت كند.فضای داخلی آرام و راحت این آپارتمان بر اساس هارمونی طبیعت طراحی شده است.
نشیمن
:نشیمن و پذیرایی دارای متراژ 25 متر مربع است. در طراحی و دكوراسیون این فضا فقط از مواد دوست‌دار طبیعت استفاده شده است.درقسمت مركزی آپارتمان دستگاه تلویزیون قرار گرفته و در پشت آن ستون‌های مخروطی قرار دارند.
آشپزخانه:فضای آشپزخانه 6/10 متر مربع است و تمامی وسایل پخت و پز ساخت كشور ایتالیا هستند. در طراحی محیط این آشپزخانه اصول ارگونومی (همساز بودن با ویژگی‌های بدن انسان) رعایت شده است.
 

اتاق خواب:این اتاق خواب دارای 9/19 متر مربع فضا است. كاغذهای دیواری آن از نوع مرغوب و از پایه چوب‌های بامبو تهیه شده است. هارمونی در یك فضا تنها وابسته به اجسام نیست. بلكه نحوه نورپردازی و لطافت ایجاد شده در اثر استفاده از رنگها و همچنین استفاده از مواد سازگار با طبیعت در ایجاد هارمونی موثر هستند.

برای مثال استفاده از سنگ مرمر و كوارتز تاثیری بسیار متفاوت‌تر از مواد نرم و لطیف بر روی یك دیوار ایجاد خواهند كرد.
در طراحی این ساختمان نیز، قرارگیری پاركت‌هایی از جنس بلوط، در كنار سنگ‌های برهنه در كف فضا، محیطی جذاب و طبیعی ایجاد كرده است. نشیمن كوچك و صمیمی این ساختمان، به وسیله نورپردازی لامپ‌های بزرگ سقفی، بسیار بزرگتر از آنچه هست به نظر می‌رسد و فضای صیقلی نیم‌دایره نیز فضایی پویا و جذاب ایجاد كرده است. نورهای نقطه ای به كار برده شده در پلیت بالایی سقف نیز سایه روشن‌های جالب و جذابی ایجاد كرده‌اند.

آرامش و نقش آب:
برای استفاده بهینه از فضای لابی، از فواره كوچكی در تورفتگی صخره‌ای گوشه اتاق استفاده شده و برای جلوگیری از دیده شدن تجهیزات به كار رفته در سقف و نیز ایجاد نشدن یك سقف صاف و گذر از احساس رهایی در فضا، در طراحی سقف از سطوح صاف استفاده نشده است.
در آشپزخانه برای جلوگیری از اشغال بیش از حد فضا توسط میز، از الگوی میز متصل به دیوار با یك پایه اضافی استفاده شده است كه هم می‌تواند به عنوان میز غذاخوری و هم میز كار برای خانم خانه موثر باشد.
 
در اتاق خواب‌ها، كاغذ دیواری‌هایی كه از جنس بامبو تهیه شده‌اند، همراه با خطوط مدور و رنگ های ملایم، تا كفِ پوشیده از كفپوش‌های بلوط امتداد یافته‌اند و این تركیب، احساس سكوتی لذت بخش را تداعی می‌كند. استفاده از خطوط منحنی تصور زندگی در فضاهای چهارگوش را به طور كلی از ذهن‌تان دور می‌كند و به شما اجازه می‌دهد تا با تمام وجود، تاثیر طبیعت را در طراحی داخلی احساس كنید.

همچنین چینش با دقت و دوستانه اسباب و اثاثیه منزل به وسیع جلوه دادن خانه، كمك شایانی كرده است.
استفاده از تركیب رنگ‌های روشن در اتاق خواب، آن را بسیار پرجلوه كرده است. در ساخت تختخواب و سایر وسایل داخل اتاق خواب از چوب طبیعی استفاده شده است تا لمس آن به انسان آرامش دهد. به طور كلی در این آپارتمان، بر روی نور تاكید زیادی شده است و در هر جایی كه بر روی دید ناظر تاثیر گذار بوده است، سعی شده از نورهای مناسب مخفی در اجسام بهره‌گیری شود.

در فضای مطالعه و كار و محیطی كه كتابخانه در آن قرار گرفته است، از كاغذ دیواری‌هایی با بافت پارچه‌ای استفاده شده است تا از بازتابش نور جلوگیری
شود.
در مجموع این آپارتمان دارای طرحی جذاب و دلچسب با ضرباهنگ متناسب با طبیعت است كه فضایی عاشقانه و مناسب برای زندگی را فراهم می‌آورد.

كاشی‌های به كار برده شده در سقف حمام، دارای الگو‌ی آرمش‌بخش و پوشیده از ستاره است
. برای قراردادن لوازم نیز طبقات شیشه‌ای زیبا در تورفتگی‌های دیوار تمهید شده است.
 
 
گردآوری:گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع:manzelmag.com
 
مطالب پیشنهادی:
اگر میخواهید مبلمان L داشته باشید در این مقاله با ما همراه باشید !
قابل توجه خیاط ها:اتاق کار و نشیمن با دکوراسیون زیبا
نمونه ای از چیدمان یک نشیمن زیبا و شیک!
چگونه بهترین چیدمان را در اتاق جوانان پیاده کنیم؟
مدرن ترین دکوراسیون نمایشگاه های پایتخت را، خود بسازید!؟

 

 
 

X