سیمرغسیمرغ
lifestyle-top-1

این مطلب اطلاعاتی درمورد غذاهای کم کالری جایگزین برای غذاهای پر کالری ارائه می دهد.

از آنجایی که کنترل
جذب کالری یکی از مهمترین جنبه های برنامه  کاهش وزن است و فرد نباید به دلیل طعم مطبوع غذا این مسئله را نادیده بگیرد، شما می توانید با محدود کردن کالری مصرفی از غذاهای مطبوع لذت ببرید .

روش های آشپزی کم کالری :

1 -بخارپز :
بخارپز کردن شیوه ای است که
غذا بوسیله بخار آب جوش پخته می شود. بخارپز کردن یک شیوه بسیار عالی بدون چربی در آشپزی است . برای طعم دارکردن آب و معطر کردن آن می توان از گیاهان معطر و ادویه جات استفاده کرد .

روش بخارپز کردن معمولا برای
پخت ماهی ، ایدلی ( برنج بخارپز و نخود ) دکلا ( کیک بخارپز با آرد بنگال نخود و آرد برنج ) شیرینی، فرینی وسبزیجاتی مانند کلم ، نخود فرنگی ،لوبیا و هویج به کارمی رود.

 درشیوه بخارپز مستقیم : غذا در یک سبد در دار روی بخار آب مستقیم قرار می گیرد.

درشیوه بخارپز غیرمستقیم : موادغذایی در یک ظرف دردار، در بخار آب یا برروی آب جوش قرارمی گیرد .

شیوه پخت با فشار : نوعی ازبخارپز کردن است کهآب تحت فشار زیاد به جوش می آید.

2 - جوشیدن : جوشیدن شیوه ای است که غذا در آب جوش پخت می شود . در این روش مواد غذایی در ماهیتابه دردار با سایز متناسب با غذا با حداقل مقدار آب ، تاحدی که به روی غذا برسد،  پخته می شود.

3 - برشته کردن ( کباب کردن ) :کباب کردن پختن غذا در فر یا تنور با دمای بالاست. کباب کردن طعم غذا را خوشمزه تر می کند. این روش برای پخت گوشت ترد شده ،جوجه و سبزیجات وسیب زمینی ، گوجه ،بادمجان ،حبوبات ،سمولینا ،خرده گندم ،ورمیشل و غیره استفاده می شود.

4 - سرخ کردن : سرخ کردن ، پختن و سرخ کردن غذا در مقدار کمی روغن در ماهیتابه کم عمق است. در هر نوع پختی مواد باید به یک اندازه خرد شوند معمولا سبزیجاتی مانند کلم ،هویج ، لوبیا، فلفل قرمز یا سبز،جوانه ی لوبیا ، پیاز، گوجه ،رشته فرنگی وتیکه های کوچک گوشت با این روش پخت می شوند . اگر سبزیجات قبل از سرخ شدن بخارپز شوند نیاز به روغن کمتری برای سرخ کردن آنها است و سریعتر سرخ می شوند.

5 - آهسته پختن : آهسته پختن ، پختن غذا در ماهیتابه ی سر پوشیده با مقدار کمی مایع ( آب ، آب همان مواد غذایی یا ...) که به آهستگی(بدون اینکه بجوشد ) بپزد. دراین روش غذا باحداقل میزان روغن پخته و ترد می شود . این روش بیشتر برای پختن گوشت ،مرغ و میوه و سبزیجات استفاده می شود.

6 - بریان کردن ( کباب کردن ) :بریان کردن پخت غذا بر روی حرارت مستقیم آتش و زغال یا حرارت غیر مستقیم دستگاه حرارتی برسیخ یا توری مشبک است .این نوع پخت طعم دودی به غذا می دهد .این روش برای کباب کردن گوشت ترد شده ،استیک وماهی  ،جگر، قلوه ، مرغ ، سبزیجات ، گوجه شکم پر، فلفل سبز، گل کلم ، کدو قلیانیو غیره به کارمی رود.

7 - آب پز : آب پز کردن غذا ، پختن غذا درحداقل مقدار آب است که باعث می شود که غذا به آهستگی(بدون اینکه بجوشد) بپزد. برای طعم دارکردنآب می توان از گیاهان معطر و ادویه جات استفاده کرد این روش بیشتر برای پخت ماهی و تخم مرغ به کارمی رود.

8 - باحرارت ملایم پختن :این روش ترکیبی ازدو روش بریان کردن و آهسته پختن است . با حرارت ملایم پختن یعنی سرخ کردن گوشت و سبزیجات در حداقل میزان روغن و به تدریج در مقداری مایع پختن است . دراین روش سبزیجات سفت و قطعه های سفت گوشت ، راحت تر می پزند .

9 -ترد کردن : ترد کردن ، قرار دادن موادغذایی ( معمولا گوشت ) در ترکیبی از سرکه ، روغن ، ادویه جات ، کشک و آب لیمو است . معمولا گوشت ، قبل از پختن جهت طعم دارشدن و ترد شدن ، در ترکیب مواد بالا ( که ماریناد نام دارد ) خیسانده می شود . در صورت دلخواه روغن نیز می توان اضافه کرد .گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع : salamatnews.com
 
 
مطالب پیشنهادی :
شکمی تخت می خواهید؟این کارها را انجام دهید
چرا چاق می شویم؟چگونه لاغر می شویم؟
با رازهای مردم برخی کشورهای جهان برای پیشگیری از چاقی آشنا شوید
چاقی ویروس دارد ؟!
راههای لاغر شدن، بدون رژیم گرفتن !


 
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
lifestyle-left-2
 lifestyle-left-3
 
X