من به تازگی وزن كم می‌كنم ،‌به نظر می‌رسد سوخت و ساز بدن آهسته شده است. آیا عادت غذایی یا ورزشی هست كه سوخت و ساز بدن را بالا برد؟
 

سؤال:
من به تازگی وزن كم می‌كنم ،‌به نظر می‌رسد سوخت و ساز بدن آهسته شده است. آیا عادت غذایی یا ورزشی هست كه سوخت و ساز بدن را بالا برد؟ به وسیله ی حساب گر‌های مختلف من باید حد اقل 1800 كالری یا بیشتر با فعالیت‌هایم بسوزانم، اما وزنم افزایش میابد. من از گرسنه بودن خسته شده ام! من به فست فود دست نمی‌زنم ، و گوشت و سالاد و به ندرت نان می‌خورم.


پاسخ مارتیکا هینر :
فكر می‌كنید چه چیزی سوخت و ساز بدن شما را با شكست مواجه كرده است؟
آیا می‌توانید آن را احیا كنید؟ ممكن است مطالبی را در مورد آن خوانده یا شنیده باشید، ‌اما افزایش سوخت و ساز پایه ی بدن شما به آسانی نیست. این معنی نمی‌دهد كه شما نمی‌توانید كالری بیشتری بسوزانید تا به كم كردن وزن خود كمك كنید یا آن را نگه دارید، معنی آن این است كه شما به وسیله ای برای محرك سوخت و ساز نیازی ندارید.

بر خلاف عقیده ی مردم سوخت و ساز سوئیچی ندارد كه بتوانید آن را روی روشن و خاموش بچرخانید.

سوخت و ساز به غلط به جای مصرف نهایی انرژی استفاده می‌شود. سرعت سوخت و ساز BMR – یا در اصل همان كندی سوخت و ساز RMR – در اصل شمار كالری‌هایی است كه بدنتان از غذا استفاده می‌كند و میزان مصرف كالری بافت سلول شما بستگی به RMR یا BMR دارد، كه به هضم غذا و فعالیت‌های فیزیكی روزانه شما دارد. مصرف انرژی نهایتان TEE منعكس كننده شمار كالری‌های سوزانده شده هر روز در بدنتان است ( یا BMR به علاوه هضم، ورزش و فعالیت در طول روز)

TEE قابل تغییر است ( هرچه بیشتر ورزش كنید TEE شما افزایش می‌یابد و هر روز كالری بیشتری می‌سوزانید.) ،‌ بنابراین BMR تان كمتر می‌شود. بر خلاف نظر مردم سوخت و ساز سوئیچی ندارد كه آن را روی روشن و خاموش بچرخانید، یا دستگیره ندارد كه شما بتوانید آن را تند بچرخانید و بدنتان مجبور شود انرژی بیشتری بسوزاند. BMR  مبنی بر حجم بدنتان است.

آیا می‌دانید BMR شخص چاق بیشتر از یك فرد لاغر است؟ یك فرد چاق زمانی كه 45 دقیقه راه می‌رود نسبت به یك فرد لاغر سرعت سوخت و ساز بیشتری دارد. در سیستم بدن یك فرد چاق سرعت سوخت و ساز بالا تر است. ماهیچه‌های یك فرد چاق كالری بیشتری نسبت به چربی می‌سوزاند. ماهیچه‌ها تاثیر زیادی در سوخت و ساز بدن ندارد. در واقع اعضایی مثل مغز و كبد در سوخت و ساز پایه بدن كالری بیشتری می‌سوزاند.

این موضوع شگفت انگیز است چون باور مردم و مجله‌ها بار‌ها در مورد این موضوع غلط است. مربی‌ها و نویسنده‌ها بار‌ها ادعا‌های بعیدی درباره ی سوخت و ساز بدن می‌كنند. این كه ماهیچه‌ها به وسیله ی بلند كردن وزنه‌های سنگین صدها كالری بیشتر می‌سوزاند یك ادعای نا درست است.

حتی اگر این موضوع شدنی هم باشد مصرف انرژی به اندازه ی صد‌ها كالری در روز افزایش نمیابد. اگر حجم ماهیچه‌ها هم افزایش یابد این موضوع درست نیست كه بدن شما را برای وزن كم كردن تحریك كند. تحقیقات علمی نشان داده كه با افزایش ماهیچه‌ها نمی‌شود وزن كم كرد. باید با رژیم غذایی وزن خود را كم كنید.

سوخت و ساز بازتاب كننده ی حجم بدنتان است، زمانی كه شما وزن كم می‌كنید سوخت و ساز بدنتان آهسته پایین میاید. رژیم غذای جدی و پی در پی با آهسته كردن سوخت و ساز بدنتان حجم بدنتان را بی تناسب می‌كند.

بنابراین با بالا رفتن سوخت و ساز نمی‌توانید كالری بیشتر بسوزانید.

بیشتر ورزش كنید! مخصوصا ورزش‌هایی انجام دهید كه قلبتان را قوی كند مثل: سریع راه رفتن، دویدن، پریدن و بالا رفتن.
شما اطلاعات زیادی درباره ی  وزن و رژیم غذایی خود ندادید، بنابراین نمی‌شود گفت كه خوردن 1800 كالری در روز می‌تواند فایده داشته باشد یا نه. شما دوست دارید وزن خود را كم كنید اما هنوز به خوردن فكر می‌كنید. چون به خاطر وزن كم كردن سرعت سوخت و ساز بدنتان كم شده است شاید شما نیاز دارید كه كمتر غذا بخورید.
اگر شما در دوره ی وزن كم كردن هستید شاید نیاز دارید كمتر آنچه حسابگر سوخت و ساز پیشبینی كرده غذا بخورید. راه‌هایی پیدا كنید كه با كمتر خوردن غذاهای سالم، بیشتر سیر بمانید.
 

بیشتر بدانید : افزایش سوخت و ساز بدن با چند روش جالب و موثر برای کاهش وزن!!

تهیه و ترجمه:گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
اختصاصی سیمرغ