دوستان شما هم میتوانند بر رژیم شما تاثیر بگذارند. تحقیقات جدید به پرسشی که مدتها ذهن بسیاری از افراد چاق را به خود مشغول کرده بود، پاسخ داده است.
 

دوستان شما هم میتوانند بر رژیم شما تاثیر بگذارند. تحقیقات جدید به پرسشی که مدتها ذهن بسیاری از افراد چاق را به خود مشغول کرده بود، پاسخ داده است: آیا دوستان و اطرافیان در چاقی من موثرند؟ بله، آنها بدون شک موثر هستند. معمولا این دوستان یا خودشان اضافه وزن دارند یا افرادی پرخور هستند.

به مصداق ضرب المثل "کبوتر با کبوتر، باز با باز.." همه ما تمایل داریم اوقات خود را با افرادی بگذرانیم که شبیه خودمان باشند. در حضور چنین افرادی احساس آرامش میکنیم. شخصی که مشکل اضافه وزن دارد، احتمالا علاقه چندانی به وقت گذرانی با شخصی باریک اندام یا دوستی که رژیم دارد، نشان نمیدهد. او احتمالا با این افکار خود را معذب میکند که برای نزدیکی با این افراد یا باید رژیم بگیرد یا بهتر است لاغر باشد.

به این ترتیب، نه تنها رژیم غذایی شما بر دوستانی که انتخاب میکنید موثر است، بلکه دوستان شما هم میتوانند بر رژیم شما تاثیر بگذارند.

غذا خوردن با دوستان میتواند بسیار لذتبخش باشد. اما هنگامی که ما با افرادی که دوست داریم غذا میخوریم، امکان اینکه حساب و کتاب غذایی که میخوریم، از دستمان خارج شود بسیار زیاد است. هنگامی که در گیر و دار یک گفتگوی گرم و جذاب هستیم، توجهی به تعداد لقمه‌ها نداریم و دقت نمیکنیم که این دومین یا سومین بشقاب غذایی است که برای خود کشیده ایم.

از طرف دیگر ما در جمع دوستان، مدت زمان بیشتری را به غذا خوردن اختصاص میدهیم زیرا اوقاتی خوش را میگذرانیم و میخواهیم همچنان به گفتن و شنیدن ادامه دهیم.

از طرف دیگر، ادب حکم میکند تا زمانی که دیگران مشغول غذا خوردن هستند نباید از سر میز بلند شد.

 
غذا خوردن و خرید کردن

اینرا دیگر همه میدانیم که خوردن هم مانند خرید کردن است، هر چه بیشتر در فروشگاه بمانیم، بیشتر خرید میکنیم و هر چه بیشتر سر سفره بنشینیم، بیشتر میخوریم.

بنا به گفته جان دی کاسترو (John de Castro)، روانشناس دانشگاه هوستون در تگزاس، این تمایل به غذا خوردن با دوستان به قدری شدید است که میتوان آنرا با فرمولهای ریاضی محاسبه کرد.

به طور متوسط، هنگام غذا خوردن با یک نفر دیگر، حدود 35% بیشتر از زمانی که تنها هستیم غذا میخوریم. (همسران چنین تاثیری بر روی یکدیگر ندارند زیرا پس از مدتی الگوی غذایی مشخص و ثابتی پیدا کرده و ناخودآگاه آنرا رعایت میکنند.)

حالا اگر با گروهی متشکل از 7 نفر یا بیشتر همراه باشید، تا 96% بیش از حد عادی غذا خواهید خورد و با گروهی چهارنفره، چیزی میان این دو، یعنی 75% بیشتر از زمانی که به تنهایی غذا میخورید، کالری مصرف خواهید کرد.

شاید یکی از دلایل اینکه دوستان نزدیک و اعضای خانواده محدوده وزنی مشابهی دارند، همین باشد. بعضی از خانواده‌ها لاغرند و بعضی نیستند. اگر تعدادافراد چاق در یک خانواده بیشتر باشد، کاهش وزن بسیار مشکل خواهد شد زیرا تعداد دفعات، مقدار و زمانی که صرف غذا خوردن میشود بیشتر است و برای پرهیز از این عادات، فشار بیشتری بر شخص رژیم گیرنده وارد خواهد کرد.

 

چرا تنها باشید؟

با همه این احوال، نگران نشوید، تصور نکنید که باید بین داشتن دوست و کمر باریک یکی را انتخاب کنید. تنها مراقب باشید که هنگام غذا خوردن، خود را با دوستانی که مطابق روش شما هستند، منطبق کنید.

اگر قصد دارید وزن کم کنید، با دوست یا دوستانی ناهار صرف کنید که عادات غذاییشان مشابه و مطابق با رژیم شما باشد، نه گروهی که معمولا با آنها پیتزا میخورید.

همچنین، سعی کنید کنار کسی بنشینید که آهسته غذا میخورد. شما برای همراهی با او مجبور به کم کردن سرعت غذا خوردن خود خواهید شد. و در نهایت، اگر قصد دارید پس از مدتها با چند دوست قدیمی و رفیق گرمابه و گلستان همراه شوید، قانون "فقط دو تا" را رعایت کنید. به این معنا که علاوه بر غذای اصلی، تنها مجاز به خوردن دو ماده غذایی اضافه هستید که مثلا میتواند یک پیش غذای کوچک و دسر یا دو قطعه نان باشد. اما نباید از دو مورد بیشتر شود.

اگر این نکات ساده را رعایت کنید، احساس محرومیت نخواهید کرد، احتمال پرخوری شما به شدت کاهش یافته و از طرفی، همچنان محبوب دوستان باقی خواهید ماند.

 
گردآوری: گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع: farya.com
 
مطالب پیشنهادی:
مواظب اندازه دور كمر كودكانتان باشيد
توصیه‌های مهم برای حفظ وزن دلخواه
آیا می‌شود سوخت و ساز بدن را بالا برد؟
چه بخوريم تا لاغر شويم؟
چگونه وزن خود را افزایش دهیم؟
 
 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X