سیمرغسیمرغ
sport-top-1

محمود احمدی‌نژاد گفت: با برخی نمايندگان صحبت كرديم كه وزارت ورزش و جوانان شفاف و مقتدر باشد اما به هر صورت نتيجه نداد و به محض پايان تعطيلات مجلس، وزير ورزش و جوانان را به مجلس معرفی خواهم كرد...
 
 
آتی نیوز: محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور در نشست خبری امروز خود در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر زمان معرفی وزیر ورزش و جوانان به مجلس برای اخذ رأی اعتماد گفت:‌ مجلس محترم طرحی را برای تشكیل وزارت ورزش و جوانان تصویب كرد كه ما ابهامات و سوالاتی را درباره آن داشتیم.
 
اعتقاد دولت این بود كه به این ترتیب با نهادهای نظارتی دچار مشكل می‌شویم، ضمن اینكه وزارتی كه تشكیل می‌شود مستحكم نخواهد بود و بیم آن می‌رود كه ورزش كشورمان كه سیرصعودی دارد و مردم را با پیروزی‌ها و موفقیت‌ها خوشحال می‌كند دچار آسیب شود.
 
دومین مصاحبه مطبوعاتی رییس‌جمهور در سال 90 با طرح سولات متعدد از سوی تعداد زیادی از خبرنگاران داخلی و خارجی و پاسخ‌های دكتر محمود احمدی‌نژاد به این سوالات بعد از ظهر روز سه‌شنبه برگزار شد.

هر كسی در ایران متولد می‌شود، باید دارای آینده مطمئن باشد

دكتر محمود احمدی‌نژاد در ابتدای سخنان خود با بیان این‌كه حركت عمومی كشور در جهت پیشرفت و در جهت عدالت و عزت مردم است به برنامه‌های گوناگون دولت در جهت پیشرفت و سازندگی كشور اشاره كرد و گفت: برنامه‌های دولت بسیار گسترده است.

وی به چندین برنامه‌ای كه در دستور كار دولت است اشاره كرد و افزود: عزم دولت پیشرفت علمی كشور است و در این راستا سرمایه‌گذاری‌های مناسبی را انجام داده است، از جمله در زمینه تولید علم و در واقع حركت در راستای علم جزء برنامه‌های دولت محسوب می‌شود.

وی همچنین تكمیل حلقه‌های زیرساختی كشور را از دیگر برنامه‌های دولت عنوان كردند و با اشاره به تلاش‌ها و پیشرفت‌های صورت گرفته در زمینه‌های عمرانی در كشور گفت: امسال تلاش داریم در این زمینه دو برابر سال گذشته فعالیت انجام دهیم و اعتبارات لازم در بودجه پیش‌بینی شده است.

احمدی‌نژاد همچنین از دیگر برنامه‌های دولت را توسعه تولید كشور عنوان كرد و با اشاره به عزم دولت در راستای ایجاد اشتغال، گفت: ما تلاش داریم كه از لحاظ نرخ بیكاری به حداقل لازم برسیم و این نرخ را تا حداقل لازم كاهش دهیم.

وی همچنین به تلاش دولت در راستای اجرای اصل 44 قانون اساسی و تلاش‌هایی كه در این ارتباط صورت گرفته است اشاره كرد و گفت:‌ از برنامه‌های دیگر دولت مسكن است .

وی با اشاره به برنامه‌های دولت در زمینه مسكن اظهارداشت: طرح مسكن مهر یك طرح مسكن است و ما می‌توانیم شرایطی را فراهم كنیم كه آحاد ملت ایران در یك خانه فراخ و مناسب زندگی كنند.

رییس‌جمهور همچنین به طرح آتیه مهر اشاره كرد و گفت: دولت این طرح را دنبال می‌كند، البته مشكلات و نواقصی وجود داشت كه در حال برطرف كردن آن هستیم و انشاءالله این طرح به صورت گسترده اجرا شود و ما معتقدیم كه هر كسی در ایران متولد می‌شود، باید دارای یك آینده مطمئن باشد و ما سعی می‌كنیم به این سمت برویم و این تكلیف دولت و خانواده‌هاست.

وی همچنین به عزم دولت به كوچك‌سازی دولت اشاره كرد.

با ادغام وزارتخانه‌ها، روند كوچك‌سازی دولت ادامه پیدا می‌كند

به گزارش ایسنا احمدی‌نژاد در ادامه با بیان این‌كه یكی از برنامه‌های دیگر دولت، كوچك‌سازی دولت است، گفت: طی ‌5/5 سال اخیر در بخش‌های گوناگون چند برابر دوره مشابه كار شده است، ولی با این حال برای اولین بار طی ‌40 سال اخیر حجم دولت كوچك شد و ‌4 /10 درصد از تعداد كاركنان دولت كاهش پیدا كرد.

وی افزود: این روند با ادغام وزارتخانه‌ها و سازماندهی مجدد ساختار دولت ادامه پیدا خواهد كرد و به سمتی خواهیم رفت كه دولتی كوچك، عالم، چابك و با بهره‌وری بالا را در اختیار داشته باشیم.

وی تحول بانكی و مالیاتی و آغاز عملیات اجرایی این طرح تا پیش از پایان سال را از دیگر برنامه‌های دولت عنوان كرد.

احمدی‌نژاد در ادامه به تحولات جهانی اشاره كرد و گفت: شاهد اتفاقات بسیار مهمی در منطقه خود و شمال آفریقا و آرام آرام در آمریكای لاتین، اروپا، بخش‌هایی از آسیا و در آفریقا خواهیم بود. جریان سلطه حدود ‌10 یا ‌12 سال قبل با شعار مبارزه با تروریسم و به بهانه یازده سپتامبر گسترده‌ترین هجوم نظامی را به منطقه ما انجام داد تا اقتصاد نابسامان خود را بهبود ببخشد و رژیم صهیونیستی را از اضمحلال نجات دهد ولی پس از شكست در برابر مقاومت ملت‌ها، امروز رنگ عوض كرده است؛ درست مثل برده‌دارانی كه مدعی لیبرالیسم و اومانیسم شدند و امروز همان‌ها با شعار طرفداری از دموكراسی در پی نجات نظام سرمایه‌داری و رژیم صهیونیستی هستند.

وی با بیان این‌كه ماسك‌ها عوض شده‌اند، تصریح كرد: دولت قبلی آمریكا یك ماسك بر چهره داشت و دولت جدید ماسك دیگری بر چهره دارد. دولت قبلی در منطقه ما یك جریان اسلام خشن و آدم‌كش به راه انداخت كه صددرصد اسلام آمریكایی بود و برای فریب ملت‌ها دست به چنین كاری زدند. دولت جدید به دنبال اسلام آمریكایی از نوع دیگری است یعنی یك اسلام لیبرال كه سلطه‌ آمریكا و وجود رژیم صهیونیستی را به رسمیت می‌شناسد و آمادگی دارد در چارچوبی كه آمریكا تعیین می‌كند حركت كند.

وی افزود: امروز مردم می‌دانند كه همه مشكلات، برخی عقب‌ماندگی‌ها، جنگ‌ها، ترورها، كشتارها و دیكتاتورهایی كه طی دهه‌های متوالی حاكم بوده، همه و همه حاصل عملكرد نظام سلطه و در راس آن‌ها آمریكا و متحدان آن بوده است. تغییری در سیاست‌های نظام سلطه اتفاق نیفتاده است و تنها روش‌ها و شعارها عوض شده‌اند و می‌خواهند با شعار جدید همان كارهای قبلی خود را تكرار كنند.

رییس‌جمهور با بیان این‌كه ماهیت دولت‌های متوالی آمریكا یكی است، افزود: اصل طراح در آمریكا افراد دیگری هستند كه در پشت پرده قرار دارند و كسانی كه ما در این سوی پرده می‌بینیم عملا از سوی آنها مامور به انجام كارهایی هستند كه برایشان تعیین شده است.

وی با اشاره به اخبار منتشر شده طی هفته‌های اخیر در مورد كشته شدن بن‌لادن گفت: در حوادث اخیر دیدیم كسی را به قول خودشان دستگیر كردند، كشتند و جنازه او را به دریا انداختند. آن آقا با خانواده رییس‌جمهور قبلی آمریكا شریك نفتی بودند. در ضمن این فرد از مدت‌ها قبل در اختیار نظامیان آمریكایی بود و طبق اطلاعات موثقی كه داریم خود آنها او را مریض كردند و مدت‌ها پیش كشتند. هدف آنها از این كار روشن است چرا كه آن‌ها انتخاباتی پیش رو دارند و بهانه جلب آرای مردم برای آن‌ها مطرح است.

وی ادامه داد: این یك سوال جدی است كه چرا او را به دریا انداختند؟ پاسخ روشن است؛ اگر جنازه می‌ماند و آزمایش بر روی او انجام می‌شد و معلوم می‌شد كه در حال مریضی كشته شده است و مشخص می‌شد كه با چه وسایلی مریض و كشته شده است،‌ آن وقت آن‌ها رسوا می‌شدند.

احمدی‌نژاد با بیان این‌كه پس از نواختن مارش پیروزی توسط غرب دیدیم كه ترور در منطقه‌ ما متوقف نشد، تاكید كرد: خبر دقیق و موثق داریم كه آمریكایی‌ها می‌خواهند برای تسلط بر پاكستان و تضعیف دولت و مردم این كشور، در تاسیسات هسته‌یی پاكستان خرابكاری كنند و با اهرم‌هایی نظیر شورای امنیت زمینه‌ حضور گسترده‌تر خود در آن كشور و تضعیف آن كشور را فراهم كنند.

باید مراقب طراحی‌های دشمنان اصلی باشیم

وی در ادامه با اشاره به حوادث رخ داده در بحرین گفت: آمریكا می‌خواهد به حاكم بحرین فشار بیاورد، تا شرایط را بپذیرد و در نهایت قضیه را فیصله دهد و بدین صورت در بین ملت‌های منطقه برای خود محبوبیت كسب كند.

وی افزود: این در حالی است كه ما می دانیم كه مشكل بحرین مشكل بین دولت و حكومت نیست، مشكل پایگاه نظامی آمریكاست و اگر امروز مردم بحرین تحت فشار هستند، به این دلیل است كه دولت بحرین مجبور است كه بخاطر وجود پایگاه آمریكایی در این كشور رودرروی مردمش بایستد.در واقع مشكل بحرین موضوع آمریكا و منافع نامشروعش است.

رییس‌جمهور در ادامه ملت‌های منطقه را خطاب قرار داد و اظهار كرد: آزادی، عدالت و عزت و حق حاكمیت ملی از حقوق پایه‌ای هر ملتی است و ما در این زمینه از حقوق كامل همه‌ی ملت‌ها در تمام دنیا دفاع می‌كنیم، اما همه باید مراقب باشیم، مبادا كسی از چاله دربیاید و به چاه بیافتد.

وی با بیان این‌كه باید مراقب طراحی‌های دشمنان اصلی باشیم، گفت: مثلا در بحرین باید حاكم این كشور با مردم بنشیند و گفت‌وگو كند و حق رای آزاد و عادلانه برای مردم قائل شوند و حقوق مردم در انتخابات مساوی باشد كه همه‌ی اینها شدنی است.

وی خطاب به ملت بحرین گفت: نباید اجازه دهید كه مستكبران در امور شما دخالت كنند تا از این طریق از یك طرف برای خودشان وجهه درست كنند و از طرف دیگر منافع و ثروت‌های شما را غارت كنند.

احمدی‌نژاد گفت: برخی دولت‌های منطقه مراقب باشند كه در نقشه‌ی آمریكا بازی نكنند. آنها تنها چیزی كه می‌شناسند منافع نامشروع است و ما دیدیم كه از جنگ‌های پیشین تا به امروز همه‌ی جنگ‌های آمریكا با دوستان قبلی خود بوده است و بدترین ناجوانمردی را علیه دوستان خود اعمال كرده، در واقع آمریكا همیشه پشت دوستان خود را به خاطر منافع خود خالی كرده است.

وی خاطرنشان كرد: ‌آمریكا می‌خواهد حركت‌های مردمی را ضبط كند تا اختلافات و زمینه‌ی حضورش ایجاد شود و به محض این كه در منطقه مستقر شد، اولین كسی كه قربانی می‌كند همكاران او هستند.

وی با اشاره به مساله‌ی فلسطین گفت: فلسطین نه تنها نقطه‌ی رهایی منطقه ما، بلكه نقطه رهایی كل جهان از نظام سلطه است. آنها برای این كه بتوانند به دنیا مسلط شوند، باید در خاورمیانه مسلط شوند و تاسیس رژیم صهیونیستی نیز با این هدف بوده است. این در حالی است كه تمایل عمومی منطقه اضمحلال رژیم صهیونیستی است.

رییس‌جمهور افزود: طبق نظرسنجی‌های انجام شده قریب به اتفاق با حضور این رژیم مخالف هستند، اما می‌خواهند با فریبكاری این رژیم نامشروع را رسمیت دهند.

وی افزود: این آدم‌هایی كه امروز در سرزمینهای اشغالی فلسطین دولت تشكیل داده‌اند اختیاری ندارند و عروسك گردانانان كوكی هستند.

وی اظهار كرد: ‌من به ملتهای منطقه و فلسطین عرض می‌كنم هوشیار باشید. همه‌ی ملت فلسطین باید متحد شود، رژیم صهیونیستی یك غده سرطانی است كه حتی اگر در یك وجب از سرزمین فلسطین باقی بماند از همانجا تكثیر می‌شود و امنیت منطقه و ملتها را دچار مخاطره می‌كند اینكه از سرزمین اردن یا كشورهای همسایه تكه‌ای جدا كنند و به آوارگان فلسطینی بدهند، مثل این می‌ماند كه كسی خانه‌ای را دزدیده و وقتی می‌خواهد كه جبران كند از جیب همسایه‌اش جبران می‌كند.

وی افزود: اگر كسی در منطقه‌ی ما بر منافع كوتاه مدت خود اصالت دهد بداند در تاریخ خوشنام نخواهند ماند همه باید بسیج شویم تا دولت فلسطین تشكیل شود و آوارگان به سرزمین اصلی خود بازگردند.

احمدی‌نژاد ادامه داد: در آفریقا و آمریكای لاتین هم ملت‌ها باید بایستند تا هیمنه نظام سلطه كه آن را بزرگ، قدرتمند و شكست‌ناپذیر نشان می‌دهند، شكسته شود.

وی افزود: خداوند در یك كلام كوتاه ضعف و شكست‌ناپذیری آنها را به ما یادآوری می‌كند كه اساس آن‌ها ضعیف است چون بر فریب و دروغ استوارند، پس كافی است كه ملت‌ها با یكدیگر متحد باشند و مقابل آنها بایستند.

وی با اشاره به این‌كه امروز كشورهای سلطه به سراغ ونزوئلا و دولت‌های مستقل آمریكای جنوبی رفته‌اند، گفت: اگر همه با هم بایستیم، مرگ زورگویی، امپریالیسم،‌سلطه‌گری و چپاول‌گری نزدیك خواهد بود.

رییس‌جمهور گفت: با افتخار اعلام می‌كنم ملت عزیز ایران، دولت و رهبری گرانقدر در كنار همه ملت‌های عدالت‌خواه، آزادیخواه، عزت‌طلب و دولت‌های مستقل خواهد ایستاد و مطمئنم آینده از آن ماست و دشمنان در آینده جایی نخواهند داشت.

طرح هدفمندی یارانه‌ها دشمنان زیادی در داخل و خارج دارد

وی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار واحد مركزی خبر مبنی بر این‌كه با توجه به گذشت اجرای طرح هدفمند كردن یارانه‌ها چه نقاط ضعفی در این مدت مشاهده شده است؟ گفت: طرح عظیم هدفمندی یارانه‌ها كار بسیار بزرگی بود. تغییر نگاه اقتصادی و رفتار اقتصادی همه مردم بود، یعنی تمام عادت‌ها، سنت‌ها و روال‌ها باید عوض شود كه این كار بسیار بزرگی است. در حقیقت بدین معناست كه باید از موانع بزرگی عبور كنیم.

وی ادامه داد: در یك ارزیابی كلی معتقدم كه این طرح بسیار عالی اجرا شد و علت آن نیز به ملت بزرگ ایران برمی‌گردد. ملت ایران بسیار هوشمندانه، متعهدانه و متحدانه با این طرح برخورد كرد. همه‌ی ملت پای كار آمدند. همانطور كه پیش از این نیز گفته بودم، اولین جایی كه ممكن بود مشكل ایجاد شود بخش حمل و نقل بود. دیدیم كه جامعه حمل و نقلی كشور و رانندگان عزیز ما چقدر زیبا خود آن را به عهده گرفتند.

احمدی‌نژاد در ادامه به دست‌اندركاران تولید اشاره كرد و گفت: تولیدكنندگان ما بسیار خوب كار كردند، مصرف گاز طبیعی در بخش تولید 18 درصد افزایش یافت. بعضی‌ها مطرح می‌كردند، وقتی قیمت گاز یا انرژی بالا برود تولید آسیب می‌بیند. افزایش مصرف انرژی آیا جز به معنای افزایش تولیدات است؟ این بدان معناست كه كارخانجات، دامداران، كشاورزان، مرغداران و ... بیشتر كار كردند و این نشانه هوشمندی تولیدكنندگان كشور است كه هدفمند كردن را به مثابه یك فرصت بزرگ استفاده كردند و در حال اصلاح ساختارهای تولید هستند.

رییس‌جمهور در ادامه به بخش خانگی و تجاری اشاره كرد و گفت: مردم در این زمینه بسیار خوب همراهی كردند. در فروردین هر سال مصرف برق نسبت به سال قبل 8 درصد افزایش می‌یافت، امسال نه تنها 4 درصد افزایش پیدا نكرد، بلكه 4 درصد نیز كاهش یافت. همچنین مصرف برق در صنعت حدود 10 درصد افزایش یافت.

وی خاطرنشان كرد: بازاریان، شبكه توزیع و ... خود مدیریت كردند، درست است كه وزارت بازرگانی و سازمان نظارت در حال نظارت هستند، اما اصل نظارت بر بازار بر عهده بازاریان است و انصافا زیبا عمل كردند. البته معنای این حرف این نیست كه در گوشه و كنار اشكالی وجود ندارد، حتما اشكال وجود دارد اما ستاد هدفمند كردن یارانه‌ها به طور مرتب تشكیل جلسه می‌دهند. خیلی اوقات در سطح واحد یا بخشی از یك صنف یا صنعت تصمیم‌گیری می‌شود.

وی گفت: كار هدفمند كردن یارانه‌ها ادامه دارد، آن را شروع كردیم، گام مهم و اصلی را برداشتیم و گام‌های بعدی را نیز باید برداریم. بسته‌های حمایتی از تولید، خدمات و حمل و نقل تا آخر ادامه دارد و به نظر ما از كارهای بزرگی بود كه در ایران انجام شد و كسانی نیز كه در بعضی مراكز مدیریت اقتصادی جهان حضور دارند و معمولا علاقه ندارند، موفقیت‌های ایران را بیان كنند، آنها نیز اعلام كردند كه این طرح بسیار موفق بوده و از ما خواسته‌اند كه آن را به عنوان یك تجربه خوب در اختیار سایر ملت‌ها قرار دهیم.

رییس‌جمهور با بیان این‌كه این طرح دشمنان زیادی هم در داخل و هم در خارج دارد، تصریح كرد: زیرا این طرح در جهت عدالت و اصلاح ساختار اقتصادی ایران است. به همین دلیل دشمنان ملت ما خوشحال نیستند. بگذارید بگویم می‌شناسم كسانی را كه البته معدود هستند، نمی‌دانم چطور آنها جزء ملت ایران شدند، زیرا ملت ایران اینگونه نیست. آنها از این‌كه یك ضعفی در جایی پیدا شود، خوشحال می‌شوند.

وی خاطرنشان كرد: چطور ممكن است فردی در یك خانواده و یك ملت زندگی كند و پس از مشاهده ضعفی خوشحال بشود، 20 سال این طرح به خاطر ترس از تبعات اجرا نشد. آنها كه همه چیز را به عنوان رای نگاه می‌كنند. بعد كه ما آن را خواستیم اجرا كنیم از زمین و آسمان بر سر ما ریختند و مباحث تورم و ... را مطرح كردند. اكنون نیز خبرهای كذبی منتشر می‌كنند كه ده‌ها هزار كارخانه خوابیده است، كجا چنین اتفاقی افتاده است.

وی گفت: برای ما حركت عمومی ملت است و خود در حال مدیریت هستند. این حركت یعنی شكوفا شدن خلاقیت ایرانی‌ها و این هدف، هدفمند كردن یارانه‌ها است. این طرح موفق است، ادامه خواهد داشت و انشاءالله گام‌های بعدی با همراهی ملت برداشته خواهد شد.

موضع ما هم‌چنان سكوت الهام‌بخش وحدت است

به گزارش ایسنا، در ادامه خبرنگاری از رییس‌جمهور پرسید شاهد تخریب علیه جناب‌عالی هستیم، عده‌ای خودشان خبر می‌سازند و سپس تكذیب می‌كنند و سندی هم ارایه نمی‌شود و شما سكوت می‌كنید. آیا هم‌چنان می‌خواهید سكوت كنید؟ كه احمدی‌نژاد در پاسخ گفت: موضع ما هم‌چنان سكوت است؛ سكوت الهام‌بخش وحدت. می‌توانم باز هم بگویم موضع ما هم‌چنان سكوت است؛ سكوت الهام‌بخش وحدت

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاری از چین درباره تاریخ راه‌اندازی نیروگاه بوشهر گفت: ساخت نیروگاه بوشهر تمام شده و این نیروگاه در حال راه‌اندازی است و آزمایش‌هایی دارد كه باید انجام شود تا در مدار قرار بگیرد و ما امیدواریم در آینده‌ نزدیك این كار انجام شود.

وی افزود: نیروگاه هسته‌یی و اتمی با نیروگاه برقی تفاوت دارد و مراحل مختلفی برای راه‌اندازی آن وجود دارد. برای مثال در اولین مرحله‌ای كه برق از نیروگاه بوشهر وارد شهر شود 40 مگاوات خواهد بود؛ در حالی كه ظرفیت این نیروگاه هزار مگاوات است.

خبرنگار تلویزیون چین پرسید كه با توجه به این‌كه مدودف اعلام كرده است كه احتمالا در آینده‌ نزدیك از ایران دیداری خواهد داشت، آیا دیدار مدودف با راه‌اندازی نیروگاه بوشهر همزمان خواهد بود؟ كه احمدی‌نژاد پاسخ داد: بله ممكن است. همه چیز ممكن است.

رییس‌جمهور در پاسخ به یك پرسش اقتصادی درباره ارزیابی خود از كارنامه‌ بسته سیاستی پولی و ارزی گفت: مرجع بررسی سیاست‌های پولی، شورای پول و اعتبار است و هرچه تصویب كند همه باید به آن احترام بگذارند. این‌كه تلاطم در بازار ارز ناشی از برخی سیاست‌هاست را قبول ندارم؛ هرچند كه نباید مطلق به این قضیه نگاه كرد. به نظر من پول هیچ وقت از بانك‌ها بیرون نمی‌رود و فقط نوع سپرده‌ها عوض می‌شود. مشكل بسته‌های پولی ما به ساختارها و نظام بانكی برمی‌گردد.

وی افزود: درست است كه نظام فعلی بانكی ما تابع قانون بانكداری اسلامی است ولی روح قانون در بسیاری از مواقع مورد توجه قرار نگرفته است و اگر طرح تحول نظام بانكی حاكم شود این مشكلات به طور ریشه‌ای حل خواهد شد. مشاركت‌ها باید واقعی شود؛ چرا كه اگر این اتفاق بیفتد آن‌وقت نیاز به بسته‌های سیاستی مانند بسته‌ فعلی نخواهیم داشت.

در ادامه، خبرنگار آسوشیتدپرس به برخی انتقادها از دولت از سوی علما و روحانیون اشاره و پرسشی را در این‌باره مطرح كرد كه احمدی‌نژاد در پاسخ گفت: اگر نوع نگاهمان را به صحنه‌ ایران عوض كنیم برداشتمان متفاوت می‌شود. ایران یك كشور آزاد است و همه در آن حق اظهارنظر دارند و تا زمانی كه این اظهارنظرها از حدود قانون و اخلاق فراتر نرود نباید به كسی تعرض كرد و افتخار این دولت این است كه بیشترین انتقادها را پذیرفته است. علما و دیگران نظراتی دارند كه باید مطرح كنند و فكر نمی‌كنم كسی در این كشور باشد كه بگوید آنها نظراتشان را نگویند.

رییس‌جمهور با اشاره به بخشی از پرسش خبرنگار آسوشیتدپرس مبنی بر برخی انتقادهای مطرح شده از سوی برخی علما از دولت قبل اظهار كرد: مقایسه‌ این دولت با دولت‌های قبلی قیاس مع‌الفارق است. ما از قبل هم اعلام كردیم كه روش اداره‌ ما با قبلی‌ها متفاوت است.

وی افزود: خوشبخانه كارهای كشور اعم از اقتصادی، سیاست خارجی و برنامه هسته‌یی در حال پیش رفتن است. هیچ‌گاه هیچ موضوع اقتصادی پایان ندارد؛ چرا كه اقتصاد یك جریان مستمر است و سیاست خارجی نیز چنین است. در حال حاضر غربی‌ها مساله هسته‌یی ایران را بهانه قرار داده‌اند و ما اگر این را هم حل كنیم به سراغ بهانه دیگری می‌روند. دولت كار خود را با استحكام و قدرت پیش می‌برد و مشكلی ندارد.

دولت هدفی جز خدمت و پیشبرد اهداف انقلابی ملت ندارد

رییس‌جمهور در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار پرس. تی. وی، مبنی بر این‌كه آیا ایران در كنار حمایت‌های معنوی از كشورهای منطقه حمایت‌های قانونی هم می‌كند، گفت: در مجامع بین‌المللی غیر از قطعنامه‌ای كه درباره لیبی صادر شد، بحثی نبوده است. هر كشوری هم شرایط خودش را دارد، اما ملت ایران همواره مدافع ملت‌های حق است، نه فقط در منطقه، بلكه مدافع حقوق پایه ملت‌های آفریقا، اروپا و آمریكاست و ما این روش را ادامه می‌دهیم.

خبرنگار خبرگزاری آنا در مورد سرایت آلودگی هوای كشور عراق به ایران پرسید كه احمدی‌نژاد در پاسخ، گفت: پدیده گرد و غبار یك علت و زمینه دارد و علت دیگر كه در ظرف زمان ما موجب گرد و خاك می‌شود تحولات آب و هوایی است. ما توافقات خوبی با دولت عراق داشته‌ایم. مجلس محترم هم بودجه‌ای تصویب كرد تا بتوانیم چشمه‌های گرد و غباری را مهار كنیم. ما باید شرایط دولت و ملت عراق را هم درك كنیم. آنها هنوز استقرار كامل ندارند و امیدواریم این عملیات امسال اجرایی شود.

وی در پاسخ به سوال دوم این خبرنگار درباره آنچه برخی تحت عنوان جریان انحرافی مطرح می‌كنند، گفت: در مورد افرادی هم كه گفتید آنها را دستگیر كردند. خیال‌شان هم راحت شد. حالا بگذارند ما كارمان را بكنیم. دولت هدفی جز خدمت به ملت و پیشبرد اهداف انقلابی ملت ندارد.

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا درباره طرح جریان انحرافی از سوی برخی از جمله یكی از رقبای انتخاباتی رییس‌جمهور و موضع رییس جمهوردر این باره، گفت: اگر منظورشان این است كه روش آنها را قبول نداریم، ما از روز اول این را گفتیم. از سال 84 كه من آمدم گفتم این روش‌ها را قبول ندارم و حلقه‌های مدیریتی را درهم خواهم شكست و دولت را بین مردم می‌برم. روشن است با آنها زاویه داریم نه زاویه، 180 درجه است، نقطه مقابل است.

رییس‌جمهور افزود: مقام معظم رهبری فرمودند جز 10 سال اول انقلاب و دوره این دولت حركت انقلاب در مسیر خودش نبوده است. معنایش این است كه ما درست عمل كرده‌ایم. ما این مسیر را ادامه می‌دهیم و جز به مردمی بودن، ساده‌زیستی، دفاع هوشمندانه از عزت ملت نمی‌اندیشیم.

وی افزود: این مسیر دولت در این پنجسال و نیم بوده است. حالا اگر كسی پیدا می‌شود كه فكر می‌كند ما باید ایده‌های او را پیاده كنیم اشتباه می‌كند. ما اصلا آمده‌ایم ایده‌های آنها را كنار بزنیم. راه دولت از سال 84 تا امروز یكی بیشتر نیست و با قدرت همان را ادامه می‌دهیم و این حرف‌ها هم تاثیری در اراده دولت ندارد.

نسل‌های جدید سانتریفیوژها در راه است

رییس‌جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار شبكه خبر مبنی بر این‌كه شما قول داده‌اید كه ‌2 میلیون و ‌500 هزار شغل ایجاد خواهید كرد، چه میزان از این تعداد تحقق یافته است، گفت: اشتغال دغدغه بخش وسیعی از خانواده‌ها و بسیاری از جوان‌های ما است كه استعداد فراوان دارند و دولت موظف به پشتیبانی و حمایت از این جوان‌هاست تا فرصت مناسب را در اختیارشان قرار دهد.

وی گفت: به لحاظ منابع مالی، تجهیزات و مقررات همه شرایط را آماده كرده‌ایم، جلسه شورای اشتغال مرتب تشكیل می‌شود و ستادهای اشتغال كارشان را انجام می‌دهند و كارآفرینان در كشور بسیج شده‌اند. هم ملت ایران و هم منابع كشور این فرصت را در اختیار دارد كه امسال ركورد ایجاد ‌2/5 میلیون شغل را بشكنند كه ان‌شاءالله امسال این مساله محقق می‌شود.

وی تاكید كرد: اما كارهای دولت یكنواخت پیش نمی‌رود و در یك منحنی اوج می‌گیرد و به نقطه‌ نهایی می‌رسد. ما برنامه‌ریزی‌ دقیق داریم و امیدواریم با حركت عمومی ملت این رقم محقق شود.

رییس‌جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه جوان مبنی بر این‌كه چند سال پیش گفتید ترمز قطار هسته‌یی را بسته‌اید، اما چند وقت است خبر خوشی را اعلام نكرده‌اید آیا سنگ‌اندازی غرب باعث كند شدن این روند شده است یا خبر خوشی در راه است، اظهار كرد: پیش از این گفته بودم قطار هسته‌یی نه ترمز دارد و نه دنده عقب می‌رود و الان هم همین را می‌گویم. به لحاظ فنی ما مشكلی نداریم.

احمدی‌نژاد گفت:‌ در بخش فنی و تكنولوژیك به سرعت جلو می‌رویم. سانتریفیوژها كار می‌كنند، نسل‌های جدید سانتریفیوژها در راه است و تولید ‌20 درصد را هم در دست داریم كه قبلا نداشتیم. در بخش حقوقی در مرز قانون حركت می‌كنیم و ما بیشترین همكاری را با آژانس داشته و داریم و فعالیت‌های ما بر اساس قانون است؛ اما در بخش سیاسی كه این روزها در این چارچوب اظهارنظر می‌شود ربطی به بحث هسته‌یی ندارد. موضوع اصلی دشمنی غرب با استقلال و پیشرفت ایران است به ویژه آمریكا و متحدانش. آنها نمی‌خواهند خارج از دایره سیطره آن‌ها كسی به مراتب بالاتر و جهانی برسد.

وی ادامه داد: خیال می‌كنند اگر اعلام كنند ایران به دنبال این و آن است، افكار عمومی را پشت سر خود می‌برند. بحث مذاكره بیشتر برای بهانه‌ تراشیدن است؛ چند وقت دیگر می‌گویند چرا وسط ایران كویر وجود دارد كه آب آنجا تلخ است! نظام سلطه دائما به دنبال ونگ (نق) زدن است.

وی گفت: مكاتباتی درباره این‌كه می‌خواهند گفت‌وگو كنند صورت گرفته است و ما هم همیشه گفته‌ایم كه مذاكره بر اساس احترام متقابل را قبول داریم، اما تا زمانی كه رویكرد سلطه‌طلبانه را به همكاری تبدیل نكنند این روند فایده‌ای نخواهد داشت.

رییس‌جمهور تاكید كرد: امروز از صنعت هسته‌یی در كشور به خوبی استفاده می‌شود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار رادیو ایران مبنی بر این‌كه نگرانی مردم درباره عوارض قانون هدفمند كردن یارانه‌ها و افزایش بها و اجاره‌بهای مسكن است، اظهار كرد: تا جایی كه اطلاع دارم عده‌ای بودند كه نظر كارشناسی‌شان این بود كه به محض اجرای این قانون جامعه ملتهب می‌شود اما نشد. بعد برخی از آنها گفتند كه بعدا ملتهب می‌شود. به نظرم این كارشناسی‌ها درست نبوده است به هر حال آنها اشتباه كردند. ما فكر می‌كنیم تغییرات در قیمت‌ها در چارچوب پیش‌بینی‌های ماست و فراتر از آن نرفته است.

وی گفت: در بحث مسكن ما مسكن مهر را داریم و آن را به طور جدی دنبال می‌كنیم. امیدواریم در بحث اجاره‌بها همانطور كه توانستیم قیمت مسكن را تثبیت كنیم آن را هم به تثبیت برسانیم. بخش قابل توجه‌ای از مسكن مهر در شهریور ماه آماده و تا پایان سال بخش قابل توجه دیگری از آن تحویل داده خواهد شد، فعلا عدد آن را اعلام نمی‌كنم.

احمدی‌نژاد تاكید كرد: طرح اصلی و بزرگ دولت در خصوص مسكن در راه است و آن را كه شروع كنیم روابط در موضوع بازار مسكن و اقتصاد عمومی برقرار و دگرگون می‌شود.

روشن است كه فاصله طبقاتی كم شده است

در جواب سوال خبرنگار روزنامه‌ی ایران در رابطه با این‌كه برخی جریان‌های نشانه‌دار به دنبال تخریب دولت هستند، شما برای مقابله با آنها چه كارهایی انجام داده‌اید؟ گفت: عده‌ای گفتند جاده‌ی قم افتتاح شد 153 كیلومتر است، اما عده‌ای گفتند این آمار غلط است و 60 كیلومتر بیشتر نیست. باید بگویم كارهای دولت روی زمین قابل اندازه‌گیری است.

وی افزود: گفته شد ما حدود 36 هزار مگاوات ظرفیت تولید برق تحویل گرفتیم و الان از 62 هزار مگاوات عبور كرده‌ایم و گفتیم نیروگاه‌هایی ساخته شده است كه همه‌ی اینها موجود است و قابل دیدن است. پس این‌كه برخی انكار می‌كنند، مشكلی ندارد.

وی با بیان این‌كه از نظر ارایه‌ی آمار مشكلاتی در كشور وجود داشت و مراجع مختلفی آمار را ارایه می‌دادند، گفت: در قانون برنامه‌ی پنجم دولت لایحه‌ای به مجلس داد و تاكید كرد كه از این به بعد مرجع ملی برای اعلام رسمی آمارها وجود داشته باشد. پس بقیه‌ی آمارها كه اعلام می‌شود نظرات رسمی نیست و این‌كه اظهارنظر می‌شود، مشكلی وجود ندارد و اینها تغییری در واقعیت جامعه ایجاد نمی‌كند؛ چون وضع كشور معلوم است.

رییس‌جمهور افزود: معلوم است ایران هسته‌یی شد یا نه، هدفمندی اجرا شد یا نه، یك میلیون و 300-400 هزار مسكن روستایی ساخته شد یا نه، 85 هزار میلیارد تومان واگذاری اصل 44 انجام شد یا نشد، كه اینها انجام شده است و بالاخره 39 میلیون سهام عدالت گرفتند. پس این‌كه بگویند این كارها نشده است تغییری در واقعیت ایجاد نمی‌كند.

وی با بیان این‌كه فاصله‌ی طبقاتی كم شده است، گفت: روشن است كه فاصله‌ی طبقاتی كم شده است. همه‌ی آمارها، تحلیل‌ها و مدل‌ها نشان می‌دهد كه فاصله كم شده است.

وی همچنین تصریح كرد: تولید سیمان از 32 میلیون تن به 75 میلیون تن رسیده است و 8 میلیون تن سال گذشته صادر شد كه اسناد گمرك آن وجود دارد. از طرفی ظرفیت تولید فولاد كشور از كمتر از 10 میلیون به بالای 19 میلیون رسیده است و سدهای بسیاری ساخته شده است كه آبگیری نیز شده‌اند. پس اینها روی زمین وجود دارد و قابل دیدن می‌باشند و نیازی به آمار ندارد.

رییس‌جمهور اظهار كرد: كسانی هستند كه در اقدامات دولت تردید دارند. ما از همكارانمان می‌خواهیم توری برگزار كنند و آنها را در ایران بگردانند. بنابراین از نظر ما اظهارنظراتی كه می‌شود، نه ارزش حقوقی دارند و نه ارزش سیاسی، اما كشور آزاد است و هركس در حد دریافت خود از جامعه صحبت می‌كند و اشكال ندارد.

احمدی‌نژاد در ادامه در جواب سوال خبرنگار تلویزیون تركیه در رابطه با آقای علی‌آبادی سرپرست وزارت نفت كه قرار است در اجلاس اوپك حضور پیدا كند و این‌كه مجلس انتقاداتی به این شخص دارد، توضیح داد: مجلس هویت حقوقی دارد. پس وقتی می‌گوییم مجلس نظر داد، یعنی در مجلس رای‌گیری شود و اكثریت نظر بدهند، اما اگر منظور این است كه برخی از نمایندگان مجلس اظهارنظر كرده‌اند، بحث دیگری است كه شاهدیم هم مثبت و هم منفی نظر داده‌اند و این امری آزاد است و در ایران چیزی غریبی نیست و ما تا زمان معرفی وزیر به مجلس فاصله داریم.

وی در جواب سوال این خبرنگار در رابطه با اظهارنظر آقای كاتوزیان گفت: آقای كاتوزیان هم نماینده‌ی مجلس است و حق اظهارنظر و رای دادن دارد و مشكلی هم وجود ندارد.

312 مفسد اقتصادی را به دستگاه قضا معرفی کرده ایم

به گزارش خبرنگار ایسنا، وی در جواب سوال خبرنگار روزنامه‌ی قدس در رابطه با پی‌گیری مساله‌ی مفسدان اقتصادی كه رییس‌جمهور تا به حال 250 نفر را به عنوان مفسد اقتصادی به دستگاه قضایی معرفی كرده است واین‌كه آیا در مورد مسائل اقتصادی كه گفته می‌شود در رابطه با برخی اطرافیان رییس جمهور وجود دارد ،همین حساسیت را خواهد داشت و پی‌گیری خواهد كرد؟ گفت: ما 312 اسم را به قوه‌ی قضاییه داده‌ایم. پس این‌كه چه كسی تخلف كرده و چه كسی تخلف نكرده است به عهده‌ی قاضی است؛ چون ما مرجع قضاوت نیستیم.

وی افزود: كسانی كه زمین تصرف كرده بودند و یا منابع بانكی را نداده بودند به مرجع دستگاه قضایی معرفی كردیم؛ چون مرجع، دستگاه قضایی است.

وی ادامه داد: برای چندمین بار می‌گویم تنها رییس‌جمهوری هستم كه اعلام كرده‌ام، تخلف از بنده،‌خانواده بنده، بستگان بنده و از هركس رخ داد، باید طبق قانون رسیدگی و برخورد شود و بار دیگر این موضوع را تكرار می‌كنم.

احمدی‌نژاد با بیان این‌كه موضع اصولی دولت رسیدگی به تخلفات است و هم‌چنان بر این موضع هستیم، تصریح كرد: امیدوارم هرجا كوچك‌ترین تعدی به ملت می‌شود، با دقت رسیدگی شود و به ملت بازگردانده شود كه جزو آرزوها و پی‌گیری‌های دایمی ماست و بخشی از كارهای شبانه‌روزی ما تنظیم امور به نحوی است كه هیچ فرصتی برای كسانی كه می‌خواهند دست‌اندازی كنند به وجود نیاید و شاید بخش مهمی از فشارها بر ما از ناحیه‌ی همین اصرارهای ماست.

برخی وقتی به دولت می‌رسند فكر می‌كنند نباید هیچ حریمی را رعایت كنند

خبرنگار العالم از رییس‌جمهور پرسید شما اظهاراتی در مورد بحرین داشتید و گفتید كه مشكل بحرین بین دولت و ملت نیست، آیا برای حل مشكل بحرین طرح و راهی دارید؟ كه رییس‌جمهور در این باره پاسخ داد: ما واقعا با كشورهای منطقه هیچ وقت مشكلی نداشتیم. امروز هم می‌گوییم پیشنهاد ما این است كه عدالت و حقوق اساسی ملت را وسط بگذارید و اجازه دخالت به بیگانگان را ندهید. برخی گفتند ایران می‌خواهد در مورد بحرین دخالت كند، من پیغام دادم و گفتم اگر ایران بخواهد دخالت كند همه منطقه عوض می‌شود.

وی افزود: كسانی كه در رابطه با ایران اظهارنظر می‌كنند اول به نقشه نگاهی بیندازند بعد حرف بزنند، شیوه‌های قدیمی حكمرانی تمام شده است. امیدواریم زمینه فراهم شود تا ما طرح‌مان را ارائه دهیم.

وی با بیان این‌كه حقوق اساسی ملت‌ها در تمامی مذاهب به رسمیت شناخته شده است، اظهار كرد: حق حاكمیت ملی، عدالت، احترام و كرامت انسانی باید محفوظ باشد و من فكر می‌كنم بحرین خود می‌تواند با هم مشكلات‌شان را حل كنند و بدانند اگر به آمریكا میدان دهند بعدا نمی‌توانند آمریكایی‌ها را بیرون كنند، حواس‌شان باشد.

خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان از رییس‌جمهور در مورد بحث تشكیل وزارت ورزش و جوانان پرسید كه احمدی‌نژاد در این باره گفت: مجلس محترم طرحی را برای تشكیل وزارت جوانان تصویب كرد، اما ما نسبت به آن ابهامات و سوالاتی داشتیم. اعتقاد دولت این بود كه اگر به این ترتیب عمل كنیم با نهادهای نظارتی دچار مشكل می‌شویم و وزارتی كه تشكیل می‌شود نمی‌تواند با اقتدار همراه باشد. بیم ما این بود كه ورزش ما كه در یك قوس صعودی است و در آن هر روز یك افتخار جدید كسب كنیم بدین‌گونه دچار آسیب می‌شود. ما با برخی مراجع و نمایندگان گفتگوهایی داشتیم تا ابهامات را برطرف كنیم؛ اما به هر ترتیب آنچه می‌خواستیم اتفاق نیفتاده است و راهی جز این نداریم كه وزیر معرفی كنیم.

احمدی‌نژاد اظهار كرد: پس از پایان تعطیلات مجلس وزیر مربوطه را معرفی خواهیم كرد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر ایده‌های ایران در اجلاس جهانی مبارزه با تروریسم كه قرار است تیرماه برگزار شود، با بیان این‌كه داستان مبارزه با تروریسم داستان غم‌انگیزی است، گفت: كسانی كه خودشان پایه‌گذار مبارزه با تروریسم باشند، خود تروریسم هستند.

وی گفت: این‌ها به بهانه مبارزه با تروریسم به منطقه ما لشكركشی كردند. ولی تروریسم ریشه عمیق‌تری را پیدا كرد و یك میلیون نفر كشته شدند. حال انسان‌های اندیشمند و دولت‌های مستقل باید دست به دست هم بدهیم و در این زمینه گام برداریم.

احمدی‌نژاد گفت: ما باید به یك تعریف مشترك و روشن درباره تروریسم و مساله مقابله با آن بپردازیم.

خبرنگار ایرنا از احمدی‌نژاد درباره انتشار و صدور نامه‌های رییس مجلس به دولت پرس
 
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار ورزشی
واکنش مدیر پرسپولیس به ویدئو جنجالی بیرانوندواکنش مدیر پرسپولیس به ویدئو جنجالی بیرانوند

عرب می‌گوید ویدئویی که بیرانوند و خلیل‌زاده منتشر کردند، بیشتر یک شوخی بود و نباید به آن دامن زد

 
X