اغلب ناكامی‌های سريالی فوتبال ايران طی دوران تاريك رياست علی كفاشيان در فدراسيون فوتبال متاثر از اشتباهات مضحك و در عين حال عجيبی بوده كه به شكل بی‌سابقه‌ای به وقوع پيوسته است.
 
 
تهران امروز: اغلب ناكامی‌های سریالی فوتبال ایران طی دوران تاریك ریاست علی كفاشیان در فدراسیون فوتبال متاثر از اشتباهات مضحك و در عین حال عجیبی بوده كه به شكل بی‌سابقه‌ای به وقوع پیوسته است. حذف دردناك تیم ملی امید از مسابقات مقدماتی المپیك 2012 لندن تنها گاف دوره سه ساله مدیران فدراسیون فوتبال نیست و نگاهی به ناكامی‌های گذشته نشان می‌دهد كه در پس تمام این گاف‌های تكراری، هرج و مرج‌های مدیریتی و اهمال‌كاری نهفته است.

در اولین ماه‌های سال گذشته فدراسیون فوتبال برای سپردن هدایت تیم ملی نوجوانان به اكبر محمدی و سپردن نیمكت سرمربیگری این تیم به این مربی، علی دوستی، سرمربی موفق تیم ملی نوجوانان كه با این تیم به جام جهانی رفته بود را به تیم ملی جوانان فرستاد. نتیجه این جا به جایی عجیب این شد كه تیم‌های جوانان و نوجوانان به فاصله چند روز ناكامی را در آغوش كشیدند و به رغم اینكه فوجی از بازیكنان با استعداد در تركیب هر دو تیم به میدان می‌رفتند، فوتبال ایران محصولی جز ناكامی در مسابقات قهرمانی جوانان آسیا درو نكرد.

در همین مسابقات بود كه نام و شماره پیراهن بازیكنان تیم ملی جوانان با هم همخوانی نداشت و قبل از شروع یكی از بازی‌ها شماره‌های جدید با چسب به پیراهن‌ها چسبانده شد. تیم ملی امید هم در اوایل دوران آماده سازی‌اش از گاف‌های عجیب فدراسیون فوتبال در امان نماند. در روزهایی كه غلام پیروانی سرمربیگری این تیم را بر عهده داشت و از كمبود بازی‌های دوستانه به عنوان تنها دغدغه‌اش نام می‌برد، مدیران فدراسیون سرانجام آستین‌ها را بالا زدند و یك بازی دوستانه برای تیم ملی امید در نظر گرفتند. بعدها مشخص شد كه تاریخ این بازی دوستانه مصادف است با یكی از بازی‌های تیم ملی رسمی تیم ملی امید در بازی‌های آسیایی گوآنگژو! 

كنار كشیدن علی كفاشیان از انتخابات مجمع كنفدراسیون فوتبال آسیا هم حیرت اهالی فوتبال را به همراه داشت. در حالی كه علی كفاشیان این شانس را داشت تا یكی از كرسی‌های مهم و تاثیرگذار AFC را تصاحب كند او در آخرین لحظات به نفع علی سعیدلو، رئیس سازمان تربیت بدنی كه برای نایب رئیسیAFC در غرب كاندیدا شده بود از انتخابات كنار كشید. مطابق انتظار سعیدلو در این انتخابات قافیه را به رقیب نپالی واگذار كرد و استراتژی غلط فدراسیون فوتبال باعث شده علاوه بر این ناكامی، فوتبال ایران پس از كناره‌گیری كفاشیان از انتخابات كرسی دوازده ساله‌اش در كمیته اجرایی AFC را هم از دست بدهد. بسیاری از كشورهایی كه پیشینه روشنی در فوتبال ندارند به‌واسطه در پیش گرفتن تصمیمات درست در تقسیم‌بندی قدرت بین مدیران فدراسیون جهانی فوتبال صاحب موقعیت‌های ویژه‌ای شده‌اند اما استراتژی غلط فدراسیون فوتبال در انتخابات فیفا و گرایش به سمت كاندیداهایی كه شانس چندانی نداشته‌اند موقعیت فوتبال ایران را به خطر انداخته است.

حدود یك‌ماه پیش و در اوج نزاع بین بن همام، رئیس قطری AFC و سپ بلاتر رئیس فعلی فیفا بر سر تلاش برای رسیدن به كرسی ریاست فیفا، فدراسیون فوتبال ایران طرف مرد قطری را گرفت و علی كفاشیان در یك اظهارنظر رسمی اعلام كرد فدراسیون فوتبال ایران به بن همام رای خواهد داد. جنگ قدرت بین بن همام و سپ بلاتر در نهایت به خروج مرد قطری از انتخابات فیفا و بركنار شدن او از ریاست AFC منجر شد و فدراسیون فوتبال با یك چرخش ناگهانی، ناچارا به سپ بلاتر رای داد. موضع قبلی فدراسیون فوتبال ایران مطمئنا از نگاه بلاتر و متحدانش پنهان نمانده و با این حساب جایگاه فوتبال ایران به عنوان یكی از كشورهای صاحب فوتبال آسیا برای آنها محلی از اعراب نخواهد داشت.

دود جبهه گیری‌هایی از این دست خیلی زود به چشم بانوان فوتبالیست ایرانی رفت و مخالفت ناظر بحرینی بازی تیم‌های بانوان ایران و اردن با نوع لباس و پوشش بانوان ایرانی و حمایت فیفا از او در نهایت به حذف تیم ملی بانوان ایران از مسابقات مقدماتی المپیك لندن انجامید. در این گیرودار جالب این بود كه لباس بانوان فوتبالیست ایرانی با نمونه‌ای كه فدراسیون فوتبال قبلا برای مدیران فیفا ارسال كرده بود تفاوت داشت. ماجرای قرارداد آماتوری كه با علی دایی بسته شده بود، مشاهده ردپای سعیدلو در بركناری ناگهانی حسین شمس، سرمربی تیم ملی فوتسال و اعتراف تلخ كفاشیان كه مدتی قبل اعتراف كرد اختیار جا به جا كردن یك لیوان آب را هم ندارد در سیاهه گاف‌های تاریخی مدیران فعلی فدراسیون فوتبال به چشم می‌خورد.
 
 
گردآوری:گروه ورزش سیمرغ
www.seemorgh.com/sport
منبع: tehrooz.com
 
مطالب داغ ورزشی:
گزینه سرمربیگری سپاهان پرید!  
بازگشت شيث رضايی به پرسپوليس
فوتبالی ها ماشین‌های خود را به عروس و دامادها اجاره می‌دهند!
محاسن داشتن پدر زن اسطوره !
پرتغالی‌ها در کنگره فیفا، زیرآب کروش را پیش کفاشیان و ترابیان زدند!
 
 
 

 
X