این نگاهی بی طرفانه است به پرونده جنجالی شکایت گسترش فولاد از فدراسیون فوتبال. پرونده ای که اگر تبریزی ها برنده اش شوند یک رسوایی بزرگ برای فدراسیون است.
 
خبرآنلاین: مسئولان تیم گسترش فولاد تبریز که از لیگ یک کنار کشیده اند با گرفتن نامه هایی از سرپرست وزارت ورزش و مسئولان سازمان تربیت بدنی ، تلاش می کنند تا به لیگ برتر برگردند.

تیم تبریزی گسترش که سال قبل در هفته پایانی با شکست برابر تیم هرمزگان از رسیدن به بازی های پلی آف باز ماند ، همچنان تاکید دارد لیاقت این تیم حضور در لیگ برتر بوده و به دلیل تخلفات انجام گرفته در لیگ یک باید با مسئولان فدراسیون فوتبال برخورد شود. آنها بهمن ماه گذشته و در شروع نیم فصل دوم بازی های لیگ یک و پس از بازی تیم شان برابر نساجی مازندران به حضور یک بازیکن غیرقانونی در تیم مازندرانی شکایت کردند. شکایتی که تنها 24 ساعت پس از بازی دیوید ویکروم کامرونی ، هافبک شیرین فراز که بعد از پایان فرصت نقل و انتقالات به تیم شمالی آمده بود ، طرح شد. ماجرا اینگونه بود که آنها اعتقاد داشتند نساجی بازیکن مورد نظر را 24 ساعت پس از پایان نقل و انتقالات جذب کردند . غیر از این ، تخلف دیگر این بود که با جذب ویکروم ، تعداد خارجی های نساجی به 4 یار افزایش پیدا می کرد و این یعنی یک تخلف آشکار قانونی.

غلامرضا سمندر مدیر باشگاه گسترش فولاد در این باره می گوید:« ما از همان زمان به کمیته انضباطی شکایت کردیم چون دخالت اعضای هیات فوتبال مازندران در این تخلف آشکار بود و باید با متخلفین برخورد و 2 امتیازمان به ما تعلق می گرفت اما صدور حکم در این باره به تعویق افتاد. ما با این دو امتیاز ، مستقیم به لیگ برتر صعود می کردیم.»

ماه ها  از این ماجرا گذشت تا اینکه کمیته انضباطی رای به سود تیم مازندرانی صادر کرد . قاضی شریفی ، رئیس وقت کمیته انضباطی در این باره به خبرآنلاین می گوید:« پرونده درست در زمانی به ما رسید که من رفتم سفر حج. قبل از رفتن به آن سفر نظر شخصی ام این بود که حق به نظر می رسد باید به نفع تیم تبریزی باشد. وقتی برگشتم آقای عبدالهی گفت با توجه به نامه نگاری های انجام گرفته به سود نساجی رای صادر کردند.»

ماجرا البته اینگونه بوده که کمیته انضباطی برای بررسی از سازمان لیگ نظر مشورتی می گیرد و این جایی است که تبریزی ها در روند دادرسی پرونده به آن ایراد می گیرند چون معتقدند ، اگر تخلفی صورت گرفته بوده از سوی سازمان لیگ یک بوده است. اینکه براساس قانون ، یک تیم نمی تواند در آن واحد 4 یار خارجی داشته باشد ، نکته ای است که در اساسنامه بازی ها آمده و شریفی در این باره می گوید:« نظر من این بود که چنین تخلفی رخ داده اما من نقشی در صدور حکم نداشتم. »

در نبود او حکم به ضرر تیم تبریزی صادر می شود و پرونده از کمیته انضباطی به شورای استیناف می رود آنجا هم رای را به تیم شمالی می دهند. تبریزی ها اعتقاد داشتند تاریخ نقل و انتقالات در خریدهای نساجی رعایت نشده بود و 3 روز بعد از تاریخ شکایت بوده که بدرا جاکیته از لیست تیم شمالی خارج می شود.

این ها البته ادعاهایی است که غلامرضا بهروان ، رئیس هیات فوتبال مازندران و مسئول اجرایی بازی های لیگ یک که از سوی تبریزی ها ، متهم شماره یک لقب گرفته رد می شود. او می گوید:« این ها کذب محض است. 3 بار این پرونده بررسی شد و هر بار حکم به ضرر تیم تبریزی بود. آقایان تا توانستند به من اتهام زدند. من که از آنها نمی گذرم. پرونده را کارشناسان خودشان بررسی کردند و دیدند تخلفی نبوده. یک عده دلال ممنوع الفعالیت را انداخته اند جلو تا با جوسازی به لیگ برتر بیایند. بروید زیر نامه های شان را چه کسی امضا کرده ، کسی که آقای علیپور اسمش را به عنوان ممنوع الفعالیت معرفی کرده. فکر کردند چون پول دارند هر کاری می توانند بکنند ولی ما کوتاه نمی آییم.»

پرونده جنجالی تیم تبریزی از این نظر اهمیت دارد که اگر دو امتیاز بازی با نساجی به تیم تبریزی برسد ، آنها بر اساس جدول روز آخر بازی ها باید مستقیم به لیگ برتر می رسیدند و مس سرچشمه راهی پلی آف می شد. چیزی که الان حتی حرف زدن درباره اش هم شبیه به رویا است. کفاشیان ، رئیس فدراسیون فوتبال در این باره می گوید:« آنها روزی که باید ماجرا را پیگیری می کردند ، نکردند. از این اتفاقات سهوی در فوتبال ما زیاد می افتد ، چیز خاصی هم نبوده. مثلا همین تیم مس سرچشمه را اگر قرار بود بر اساس قوانین کنفدراسیون عمل کنیم ، نباید از روز اول در بازی ها شرکت می دادیم. ولی اعتقاد ما این است که باید کاستی های فوتبال مان را حل کنیم. من اعتقاد دارم تخلفی انجام نشده و تیم تبریزی حقش رسیدن به لیگ برتر نیست.»

البته این روزها نامه هایی با مهرهای خیلی محرمانه در میان اهالی فوتبال دست به دست می گردد که در آن اشاره شده حتی در دل فدراسیون هم اعتقاد بر این است که تخلفی صورت گرفت. کفاشیان در این باره می گوید :« متاسفانه نامه های داخلی ما خیلی راحت به بیرون درز می کند اما من روی هیچ نامه ای پاراف نکردم و آن نظرها را قبول نداشتم. از سازمان تربیت بدنی و دفتر حراست یا آقای صنیعی امور مشترک فدراسیون ها برای مان نامه هایی آمده تا در این باره بررسی بیشتر کنیم. این که معنایش تخلف پرسنل فدراسیون و رسیدن تیم تبریزی به لیگ برتر نیست.»

او درحالی این جمله را می گوید که چهارشنبه قبل و بعد از رایزنی های مسئولان تیم تبریزی با سرپرست جدید وزارت ورزش و معاونان سازمان تربیت بدنی ، آنها اعلام کردند گسترش فولاد در لیگ یک شرکت نمی کند تا بعد از یکسال راهی لیگ برتر شود. درست اتفاقی مثل ماجرای نفت در سال 86 افتاد. آنها پس از یکسال انصراف از لیگ یک به خاطر تخلفات انجام گرفته توسط راه آهن تهران با نظر حراست سازمان تربیت بدنی به لیگ برتر رسیدند.

حالا انگار قرار است آن اتفاق تکرار شود؛ سمندر در این باره می گوید:« ما مکاتبه کردیم و فعلا در لیگ یک شرکت نمی کنیم تا حق مان را بگیریم. اصلا آقای کفاشیان راست می گویند ، همه همکارانش پاک هستند ، فوتبال مان هم پاک است. همه خوبیم ، خوب.»

در سوی مقابل اما فرشاد سپهر ، دبیر کمیته استیناف و حسن زاده رئیس کمیته انضباطی تاکید می کنند هیچ قولی به تیم تبریزی برای رسیدن به لیگ برتر داده نشده و آنها در همان لیگ یک می مانند چون از نظر فدراسیون فوتبال تخلفی صورت نگرفته است. حسن زاده رئیس کمیته انضباطی که ادعا می کند:«  در این مدت 4 دروغ به من نسبت دادند درحالی که تمامش کذب محض است. کمیته انضباطی این پرونده را بسته و از نظر ما این ها حقی ندارند.»

این همان حرفی است که کفاشیان پیش از این گفته بود. مهدی محمد نبی ، دبیرکل فدراسیون با تاکید تلاش های تیم تبریزی خارج از فدراسیون برای بازگشت به لیگ می گوید نمی تواند در این باره چیزی بگوید و پرونده جنجالی لیگ یک که حجه الاسلام علیپور اعتقاد دارد ناپاکی ها در این لیگ موج می زند ، همچنان ادامه دارد. از یکسو تبریزی حرف از رسوایی در فدراسیون می زنند و فدراسیونی ها تکذیب.

تلاش خبرآنلاین برای یافتن حقیقت این پرونده نهایتا به این جمله یکی از مسئولان نظارتی در ورزش کشور می انجامد:« راستش فکر می کنم این پرونده نیاز به کدخدامنشی دارد. در ظاهر حق با تبریزیهاست اما نمی توان مس سرچشمه را که فوتبالی به لیگ رسیده از حقش محروم کرد. شاید بهترین راه همان باشد که تیم تبریزی را برای سال بعد به لیگ برتر آورد. البته این فقط یک راهکار است که باید درباره آن بحث شود.»

 
گردآوری:گروه ورزش سیمرغ
www.seemorgh.com/sport
منبع:khabaronline.ir
 
مطالب داغ ورزشی:
آغاز بازیهای کوپا امریکا /گزارش تصویری مراسم افتتاحیه  
خط دفاع میلیاردی تیم ملی(عکس)
فقط پرسپولیسی‌ها کلیک کنند / عکس
باشگاه استقلال برهانی را 55 ميليون تومان جريمه كرد
رونمایی از پیراهن جدید شاهین بوشهر(عکس)
 
 
 
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار ورزشی
Default Image صحبت های مهم فرهاد مجیدی درباره شرایط استقلال و جذب بازیکن

فرهاد مجیدی درباره شرایط استقلال و بستن تیم فصل آینده صحبت های مهمی را مطرح کرده است

 
X