بازيكن ایرانی تيم اوساسونای اسپانيا که این روزها با مصدومیت مواجه است، از تصمیم خشن خود می گوید.
 
 
مشرق: مسعود شجاعی دومین بازیكن ایرانی بود كه به لالیگای اسپانیا رفت. بازیكن بی‌حاشیه و تكنیكی كه خیلی زود توانست در فوتبال ملی جای خود را باز كند.

شجاعی سه فصل است كه در تیم اوساسونای اسپانیا و در یكی از معتبرترین لیگ های جهان توپ می زند. او از حاشیه ها فراری است و خواهان آرامش در فوتبال است شاید به همین دلیل از مصاحبه با رسانه ها نیز فراری است.

بعد از جام ملت های آسیا كه با ناكامی ایران همراه بود، مسعود شجاعی نیز از فوتبال ایران دورتر شد و بیشتر فاصله گرفت زیرا نمی خواست وارد حاشیه شود و به همین دلیل كمتر حرف زد و رفت در جایی كه به متن فوتبال بیش از حاشیه هایش بها داده می شود اما مصدومیت شدید باعث شد مدتی از میادین به دور باشد و اكنون نیز در تهران به سر می برد و كمتر در محافل ورزشی حاضر می شود تا مجبور نباشد آنچه در دل دارد را بر زبان بیاورد.

ساعتی به همراه آرش كوشا، مدیرعامل باشگاه سایپا و مجتبی تقوی در منزل شجاعی میهمان بودیم و او درددل كرد و حرف زد. از دست های پشت پرده در این فوتبال گفت كه در زمان بازیگری اش در ایران آنها را دیده بود، دست هایی كه می خواستند به هر شكل ممكن از زحمت ساق جوانان فوتبالیست به ثروت بادآورده برسند. از زمانی گفت كه در فوتبال ایران به بازیكنان به جای پاداش های نقدی امروزی برنج و مرغ دریافت می كردند.

ای كاش اجازه می داد تمام حرف هایش را بنویسم و ناگفته هایش را به رشته تحریر در آوریم كه در آن صورت چهره واقعی برخی از اهالی مشهور فوتبال عیان می شد اما شجاعی در بیرون از میدان مسابقه پسر آرامی است كه جنگیدن را دوست ندارد. او می گوید آرامش می خواهد و از حاشیه ها فراری است با این حال همین حرف هایی نیز كه با انتشارش مخالفتی نكرد دنیای حرف دارد.

گفت‌وگوی فارس با مسعود شجاعی را بخوانید. پسر بچه ای كه به قول خودش پابرهنه در كوچه های داغ جنوب می دوید و اكنون نیز كه سه سالی است در اروپا حضور دارد فراموش نكرده از كجا آمده و به كجا رسیده است. به همین دلیل میهمان نواز و خونگرم است و زندگی اروپایی خونگرمی جنوبی شجاعی را از او نگرفته است.

 وضعیت پای مصدومت چطور است؟
روزهای سختی بود اما خوشبختانه همه چیز دارد تمام می شود. 5 روز دیگر گچ پایم را باز و تمرینات سبك خود را در اوساسونا آغاز خواهم كرد. سختی و درد زیادی كشیدم. كمی هم بدشانسی آوردم اما در نهایت تمام شد.

آرش كوشا به عیادتت آمد، مدیرعامل باشگاهی كه در گذشته در آن تیم بازی می كردی. چه حسی داری؟ به غیر از كوشا و تقوی فرد دیگری از فوتبال احوالت را پرسیده است؟

از كوشا ممنونم كه چنین حركت ارزنده ای انجام داد. این حركات در فوتبال ایران ارزشمند است و باید آنها را برجسته كرد. عكسی هم كه از بازی ام در تیم سایپا به من هدیه دادند مرا به سال های دور برد، زمانی كه در تیم سایپا بازی می كردم. چقدر این كفش های سفیدم را دوست داشتم. در فوتبال ایران فقط من، تیموریان و مجتبی جباری از این نوع كفش می پوشیدیم. من با ماهی 100 هزار تومان از نفت آبادان به طور قرضی به سایپا آمدم.
درباره بخش دوم سؤالتان باید بگویم شخص دیگری از اهالی فوتبال سراغی از من نگرفت. این رسم فوتبال است كه فقط به بازیكن زنده و سرپا بها می دهند.

 از سایپا چه خاطره ای داری؟
خاطرات فوتبالی خوب زیادی دارم. تمام خاطرات خوشم در این تیم بود و بعد از سایپا در اوساسونا و تیم ملی دوران تجربه اندوزی ام بود اما خاطرات شیرین فوتبالم از سایپاست. آن زمانی كه به جای پاداش به ما مرغ و گونی برنج می دادند. یادش بخیر مهدی هاشمی نسب به برادرش می گفت اینها را بذار روی كولت ببریم برای ننه جان ببیند خیلی خوشحال می شود. یادش بخیر، این عكس من را به سال های دور برد. راستی قدمت من در سایپا از خودروی ریو هم بیشتر است. آن زمان تازه تبلیغ ریو بر روی پیراهن سایپا آمده بود.

 امكان دارد روزی دوباره به سایپا برگردی؟
واقعیت این است كه سایپا را تیم و خانه خودم می دانم ولی اكنون می خواهم فوتبالم را در اروپا ادامه بدهم و تا زمانی هم كه باشگاه های خارجی مرا بخواهند حاضر نیستم به فوتبال ایران برگردم. اگر روزی فوتبال اروپا و خارج از ایران من را نخواهد مطمئن باشید در فوتبال ایران فقط در سایپا بازی می كنم.

 چرا اینقدر از فوتبال ایران آزرده خاطر شده ای و این فوتبال دلت را زده است؟
نمی خواهم به هیچ‌كس بی احترامی كنم و برای همه ارزش و احترام قائلم. در این فوتبال باشگاه های خوبی مثل سایپا و سپاهان و چند تیم دیگر وجود دارد اما واقعیت این است كه شرایط جالبی در فوتبال ایران حاكم نیست. در فوتبال امروز ایران حاشیه به جای متن قرار گرفته و همه اصل كار كه فوتبال است را فراموش كرده اند. من حاشیه را دوست ندارم و می خواهم آرامش داشته باشم. چنین فضا و شرایطی را دوست ندارم. در این فوتبال هیچ‌كس سرجای خودش نیست. جو كنونی فوتبال ناراحتم می كند.

 شاید برای این است كه از تیمی مثل سایپا به اروپا رفتی و در استقلال و پرسپولیس بازی نكردی؟
دیگر مدت هاست كه بازی در استقلال و پرسپولیس برای حضور در اروپا ملاك نیست. من با تیم ملی به جام جهانی رفتم و حدود 40 دقیقه در جام جهانی بازی كردم. بعد به الشارجه رفتم و اكنون هم در اوساسونا بازی می كنم. همان سال اولی كه از فوتبال ایران به فوتبال خارج رفتم به مدیربرنامه هایم گفتم دیگر دوست ندارم در ایران بازی كنم. گفتم قصد بی احترامی به هیچ شخص و یا تیم و باشگاهی ندارم اما دیگر این فوتبال را دوست ندارم.

چرا؟ شجاعی از فوتبال ایران به فوتبال اروپا رسیده است...
بله اما جو كنونی فوتبال ایران من را ناراحت می كند. هیچ چیز و هیچ‌كس سرجای خودش نیست. من فوتبال و لیگ برتر ایران را از بازیكنان شاغل در ایران بیشتر و مشتاقانه تر دنبال می كنم. بازی های لیگ برتر را در صورتی كه وقت داشته باشم از شبكه جام جم می بینم و اخبارش را دنبال می كنم اما این فوتبال اكنون دلخواه من نیست. شاید مشكل من باشم اما جو كنونی فوتبال ایران را دوست ندارم. دوست ندارم به مطبوعات، رسانه های گروهی و یا بازیكنان و مربیان و مدیران بی احترامی كنم و هرگز چنین قصد و نیتی ندارم.

چه چیز این فوتبال ناراحتت می كند؟
در فوتبال ایران اكنون بحث سقف قرارداد مطرح می شود و بحث منشور اخلاقی بحث روز فوتبال ایران است. فدارسیون می خواهد برای بازیكنان سقف قرارداد تعیین و اخلاق و رفتار بازیكنان را درست كند. این در حالی است كه بازیكنان اگر خودشان حرفه ای باشند و حرفه ای فكر كنند دیگر نیازی نیست كه حتی باشگاه ها به این مسایل بپردازند چه برسد به فدارسیون فوتبال. نباید در زندگی شخصی بازیكنان پرس و جو كرد.

اما فدراسیون و سازمان لیگ می خواهد فوتبال ایران پاك باشد چرا كه بازیكنان الگوهای جوانان ما هستند؟
درست است اما نباید در زندگی شخصی بازیكنان پرس و جو كرد. مثلا شنیده ام مسئولان یكی از باشگاه ها اوایل شب حتی به خانه بازیكنانشان سر می زند تا ببیند بازیكن به موقع خوابیده یا نه. این مسایل خوب نیست بازیكن، خودش باید تفكر حرفه ای داشته باشد و حرفه ای رفتار كند و بتواند سالم زندگی كند. این حرف من به معنای این نیست كه بازیكنان را به حال خود رها كنیم بلكه می گویم نكات اصلی و مهم را به آنها آموزش بدهیم تا خود بازیكن بداند باید چطور رفتار كند. اگر بازیكنی هم الگوست باشد خودش باید بداند كه درست رفتار كند و اگر درست رفتار نكند دودش به چشم خودش می رود و خودش ضرر می كند.

چرا با سقف قرارداد بازیكنان مخالف هستی؟
شاید عزیز محمدی رئیس محترم سازمان لیگ از این حرف من خوشش نیاد و ناراحت شود اما من كه در فوتبال ایران بازی نمی كنم كه بخواهم سنگ خودم را به سینه بزنم. در فوتبال دنیا هر بازیكنی براساس توانایی هایی كه دارد درآمد كسب می كند. هر بازیكنی یك قیمتی دارد. نمی توان به همه گفت یك اندازه پول بگیرند. در رئال مادرید بازیكنی به نام گرانرو از ختافه با دستمزد دو میلیون یورویی جذب شده و در كنار این بازیكن، كریس رونالدو حضور دارد كه 93 میلیون یورو دستمزدش است. یعنی رونالدو در حدود 100 برابر بیشتر از همبازی اش دستمزد می گیرد بنابراین نباید انتظار داشت كه همه بازیكنان یك اندازه دستمزد بگیرند. رقابت در فوتبال وجود دارد و معنایش این است كه هركس توانایی بیشتری دارد پول بیشتری هم می گیرد.

 این مسایلی كه تو را از فوتبال ایران آزرده خاطر كرده می تواند دلیل ناكامی فوتبال ما در آسیا هم باشد؟
بله، ماحصل این برآیند در فوتبال ملی دیده می شود. ما به خیلی جزئیات در فوتبال بی اعتنا هستیم و اگر همین مسایل جزیی را درست انجام بدهیم خیلی مسایل فوتبال ما حل می شود و اجرای دقیق این جزئیات خیلی بهتر از انجام یك كار بزرگ ولی بدون مطالعه است.

مثلا چه جزئیاتی؟
ببینید حدود 10 سال پیش علی دایی در تلویزیون می گفت ما در اروپا لباس هایمان را خودمان نمی شوییم و باشگاه خودش لباس های بازیكنان را می شوید ولی هنوز در فوتبال ایران بازیكنان خودشان لباس ها را به خانه می برند و می شویند و می آورند. گاهی بازیكنی فراموش می كند و رنگ دیگر لباس خود را می آورد و ... این جزیی ترین مسئله است. در فوتبال امارات كه ما اكنون این فوتبال را قبول نداریم هم دیگر چنین مسایلی دیده نمی شود.
آرش كوشا و مجتبی تقوی به اسپانیا آمدند و با برخی باشگاه های اسپانیا و مدیرانشان دیدار داشتند. به نظر من این اتفاق خوبی است. فقط نباید بازیكن ترانسفر كنیم مدیران و مربیان باشگاهی ما نیز باید به اروپا بیایند و از نزدیك با فوتبال روز دنیا آشنا شوند و از آنها الگو برداری كنند. دیگر فوتبال وسیع شده و ما هم باید دید خود را وسیع كنیم. نباید فقط دو متری خود را ببینیم.

 نظرت در مورد كارلوس كی‌روش سرمربی تیم ملی ایران چیست؟
كی‌روش مربی كارنامه دار و شناخته شده ای است اما به دلیل اینكه با او كار نكرده ام شناختی ندارم. با این حال كارنامه اش نشان می دهد كه مربی بزرگی است.

 فكر می كنی كی‌روش در فوتبال ایران موفق شود؟
در فوتبال نمی توان یك نفره موفق شد. باید سیستم درست شود.

در مورد تیم ملی بی انگیزه حرف می زنی. نكند می خواهی از فوتبال ملی خداحافظی كنی؟
نه چنین قصدی ندارم. من تازه 27 سالم است و می توانم همچنان به تیم ملی كمك كنم اما اكنون كه مصدوم هستم و حداقل تا دو سه ماه دیگر بعید است بتوانم به تیم ملی كمك كنم. قصد حداحافظی از فوتبال ملی را هم ندارم.

 كی‌روش برای آنالیز مالدیو به این كشور سفر كرده است. برخی به این خاطر از او نتقاد می كنند كه مگر مالدیو هم باید آنالیز شود. نظرت در این مورد چیست؟
او یك مربی حرفه ای است و حرفه ای كار می كند. مالدیو حریف ایران است و می خواهد شیوه بازی اش را بشناسد و آن را به بازیكنان ایران بگوید و اینكه بداند حریف با چه روش و سیستمی بازی می كند. كی‌روش كار حرفه ای انجام داده است.

 فكر می كنی ایران به جام جهانی 2014 برزیل صعود می كند؟
شرایط سخت است. در جام ملت های آسیا دیدید كه ما با 9 امتیاز از مرحله گروهی صعود كردیم اما نتوانستیم به موفقیت برسیم. امیدوارم این اتفاق رخ بدهد اما كار سختی پیش رو داریم.

آینده فوتبال ایران را چطور پیش بینی می كنی؟
واقعیت این است كه اگر با همین روند پیش برویم فوتبال ما آینده درخشانی ندارد. مگر اینكه همه راه های باشگاه هایی مانند سایپا را در پیش بگیرند و شیوه ای درست و اصولی داشته باشند.

 قصد داری بعد از پایان بازیگری ات مربی شوی؟
هرگز. اكنون یك تصمیم خشن گرفته ام و آن هم اینكه در پایان بازیگری ام دیگر در اطراف فوتبال نباشم. البته شاید یكباره نظرم عوض شد اما در فوتبال ایران كه با یك حرف و یك باخت مربی عوض می شود خیلی درست نیست كه مربی شوم. با این حال در نهایت باید دید در آینده چه شرایطی پیش می آید.

 
 
گردآوری:گروه ورزش سیمرغ
www.seemorgh.com/sport
منبع:mashreghnews.ir
 
مطالب داغ ورزشی:
عکس تمام رخ از چهره بازیکنان بارسلونا(گزارش تصویری-2 )
عکس سال:رحمتی بالاخره استقلالی شد
اشجاری و احمدی به سپاهان پیوستند
"س.م" هم منشوری شد؟
درگيری جباری و عمران‌زاده در تمرين استقلال
 
 
 
 

X