پخش سریال پژمان از شبکه سه سیما این سوال را به وجود آورده که سازندگان این سریال از ساخت برخی آیتم‌های آن چه هدفی را دنبال می‌کنند.
سریال‌ و فیلم‌های طنزی که ورزش و به خصوص فوتبال را سوژه خود قرار دهند در این سال‌‌ها بارها روی آنتن تلویزیون رفته‌اند؛ از 2-5-3 بگیرید تا این آخری یعنی «پژمان». فوتبال با توجه به تاثیرگذاری‌اش دستمایه خیلی چیزها قرار می‌گیرد و سریال و فیلم یکی از این موارد است؛ سریال‌هایی که گاهی اوقات چهره‌ای در آنها از ورزشکاران و اهالی ورزش نشان داده می‌شود که غیرواقعی و تداعی‌کننده نگاه بالا به پایین اهالی هنر به اقشار دیگر به ویژه ورزشی‌هاست.

اینکه نویسنده یک سریال به صرف اینکه از «روزنامه‌چی‌ها» بدش می‌آید سعی می‌کند تصویر سیاهی از روزنامه نگاران نشان دهد مقوله‌ای است که جای بحث فراوان دارد؛ نه اینکه جامعه رسانه‌ای همه پاک هستند که اصلا نمی‌توان این حرف را زد چرا که در بین افراد رسانه‌ای همانند سایر اقشار خوب و بد و جود دارد؛ همانگونه که در بین نویسندگان روزنامه‌های طنز و بازیگران می‌توان از این دسته افراد را پیدا کرد.

سوال اما این است که آیا گفتن این جمله که «پول می‌دهند تا یک صفحه مصاحبه از فلانی نوشته شود» از رسانه ملی کار درستی است؟ یا حداقل اگر این حرف زده می‌شود؛ نمی‌توان طور دیگری آن را بیان کرد به طوری که تصویر سیاهی از روزنامه‌نگاری در ذهن ببینده شکل نگیرد؟

از این نکته که بگذریم، می‌رسیم به «میو میو» کردن یک فوتبالیست؛ یک بازیکن با سابقه ملی، با گل زده ملی و بازی در یکی از پرطرفدارترین تیم‌های ایران. همسرش - که هنوز رسما همسرش نشده و قرار است این اتفاق رخ دهد- از او می‌خواهد پشت تلفن برایش «میو میو» کند و او هم در هواپیمای پر از مسافر این کار را می‌کند، شاید برای اینکه دل آن دختر نشکند و از دستش نپرد. اسم این کار را چه می‌توان گذاشت؛ خنداندن مخاطب؟ زیر سوال بردن ورزشکاران؟ یا یک آیتم همانند سایر آیتم‌های این سریال؟

اینکه پژمان جمشیدی چنین کاری را در معرض عموم انجام می‌دهد آیا زیر سوال بردن شخصیت خودش به عنوان یک بازیکن ملی نیست؟ درست است که سریال است اما حتما شنیده‌اید که شوخی - شوخی همه چیز جدی می‌شود.

این سوال وجود دارد که آیا سازندگان این سریال که خنده‌دار و بامزه هم هست از روی عمد و به خاطر همان نگاه بالا به پایین چنین کاری کرده‌اند یا اینکه تعمدی نداشته‌اند؛ اما هر چه هست اینکه شأن ورزشکاران در این سریال زیر سوال رفته است. آنها حتی اگر پول میلیاردی هم بگیرند روا نیست که اینگونه زیر سوال بروند و مجبور به «میو میو» کردن باشند.


گردآوری:گروه ورزش سیمرغ
www.seemorgh.com/sport
منبع:jamnews.ir


مطالب پیشنهادی:
بانوی تکواندوکار ایرانی افتخار آفرید
شکست سنگین براونشوایگ
پیروزی لیورپول با درخشش سوآرس
فردوسی پور آتش نشان+ عکس
مداحی مهاجم پرسپولیس+ عکس
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار ورزشی
نقش افشین قطبی در جدایی برانکو از پرسپولیس! نقش افشین قطبی در جدایی برانکو از پرسپولیس!

برانکو سرانجام از پرسپولیس جدا شد تا هواداران این تیم نسبت به آینده تیم خود نگران شوند اما چه شد که برانکو تصمیم به جدایی گرفت

 
X