برخی باستان‌شناسان بر اين باورند كه اين مكان يا برخی ديگر از مكان‌هايی كه مردم محلی از آن‌ها به‌عنوان محل فرود كشتی نوح نام می‌برند، بر اثر...
   

پس از هزاران سال، باستان‌شناسان به‌دنبال كشف محل كشتی نوح در تركیه‌اند و امیدوارند كه تابستان به موفقیت‌هایی در این زمینه دست یابند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از آركئولوژی‌نیوز، براساس یكی از داستان‌های انجیل، خداوند از پیامبر خود (نوح) خواست تا كشتی بزرگی بسازد و خود و همراهانش همراه یك جفت از هر حیوان بر آن سوار شوند تا از عذاب خداوند در امان باشند. نوح و پیروانش 40 روز و 40 شب را در شرایطی كه باران شدیدی می‌بارید، در این كشتی سپری كردند، تا این‌كه آب‌ها فرونشست و كشتی بر مكانی مرتفع توقف كرد.

با گذشت هزاران سال از این حادثه، صدها باستان‌شناس از كشورهای مختلف جهان به‌دنبال محل دقیق فرود آمدن كشتی نوح و كشف بقایای آن هستند.

یكی از این مكان‌ها، كوه آرارات در شرق تركیه است كه احتمال می‌رود، كشتی نوح در آنجا فرود آمده باشد. به همین دلیل، از سال‌ها پیش باستان‌شناسانی از كشورهایی مانند آمریكا به‌دنبال كشف شواهدی از بقایای كشتی نوح هستند.

اكنون مكانی كه گمان می‌رود، محل فرود كشتی نوح باشد، محلی است كه یك فرورفتگی به عمق 60 فوت شبیه به كف یك كشتی بزرگ در آن ایجاد شده است، ولی هنوز معلوم نیست كه این فرورفتگی واقعا محل فرود كشتی نوح باشد. كوه آرارات در محلی در مرز تركیه با ایران و ارمنستان قرار گرفته و همواره یكی از مكان‌های جنگ دولت تركیه و با شبه‌نظامیان كرد است.

به همین دلیل، برخی باستان‌شناسان بر این باورند كه این مكان یا برخی دیگر از مكان‌هایی كه مردم محلی از آن‌ها به‌عنوان محل فرود كشتی نوح نام می‌برند، بر اثر درگیری‌های بین ارتش تركیه و شبه‌نظامیان كرد به‌وجود آمده‌اند و نه فرود كشتی نوح.

با این وجود، در این مناطق آثار زیادی یافت شده‌اند كه باستان‌شناسانی را كه از چند دهه پیش در آرزوی كشف بقایای كشتی نوح هستند، به آرزوی‌شان می‌توانند برساند. البته در فصل زمستان دسترسی به مكان‌هایی كه از آن‌ها به‌عنوان مكان‌های فرود كشتی نوح یاد می‌شود، بسیار سخت است. به همین دلیل، باستان‌شناسان منتظر رسیدن تابستان هستند. آن‌ها بسیار امیدوارند و می‌گویند حتما در تابستان خبرهایی در این زمینه می‌شنوید.

 
گردآوری:گروه فرهنگ و هنر سيمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع:isna.ir
 
 
 
 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X