یكی از نكات قابل توجه، كشف توده‌ای از بقایای انسانی است؛ تاكنون بیش از...
 

اسكلت‌های كشف‌شده در شهر زیرزمینی «سامن» در استان همدان نشان می‌دهند كه افرادی از گروه‌ها و اقوام مختلف در این شهر زندگی می‌كردند.

فرزاد فروزانفر بیان كرد: سایت زیرزمینی شهر سامن یك محوطه‌ی تاریخی در عمق سه تا پنج متری زمین و درون سنگ‌های گرانیتی كنده شده و شامل راهروها، اتاق‌ها و سالن‌های متعدد است. در واقع، این شهر، معماری سنگی دارد كه از آن، در دوره‌های زیاد و مختلف استفاده می‌شده است.

او با اشاره به این‌كه در این محل، آثاری از دوره‌ی اشكانی تا دوره‌های صفوی و ایلخانی وجود دارند، گفت: در حقیقت، این مكان یك مجموعه‌ی زیرزمینی است كه به‌صورت یك شهر پنهان كاربرد داشته است. البته كاربرد اصلی و اولیه‌ی آن هنوز شناسایی نشده، ولی مسلما دلایلی وجود داشته كه این شهر پنهان ساخته شده است.

وی ادامه داد: با گذشت زمان، این مكان تغییر كاربری می‌یابد و به‌صورت محل تدفین اجساد یا در بعضی موارد، به‌صورت پناهگاه استفاده می‌شده است.

به گفته‌ی این كارشناس، وجود تاقچه‌هایی برای قرار دادن پیه‌سوز روی آن‌ها، نشان‌دهنده‌ی این است كه اینجا با هدف خاصی كاربرد داشته است. اكنون نیز ورودی 15 سالن و اتاق كشف شده‌اند. گرچه گستردگی این فضا و حریم واقعی آن هنوز شناسایی نشده است.

فروزانفر بیان كرد: یكی از نكات قابل توجه، كشف توده‌ای از بقایای انسانی است؛ تاكنون بیش از 50 مورد بقایای انسانی را ثبت و ضبط كرده‌ام.

او توضیح داد: شاخص‌ترین مسأله، این است كه افراد دفن‌شده در این محل، از نظر ساختار و شكل ظاهری مانند جمجمه و اندام، متفاوت‌اند كه این امر، نشان‌دهنده‌ی وجود گروه‌های مختلفی از اقوام در اینجاست.

فروزانفر اضافه كرد: این مكان، یكی از مهم‌ترین فضاهایی است كه به‌صورت سایت ـ موزه‌ می‌تواند درآید، زیرا شبیه آن را تاكنون در جایی نداشته‌ایم.

مجموعه‌ی آثار زیرزمینی شهر سامن از توابع شهرستان ملایر استان همدان به‌طور اتفاقی در سال 1384 كشف شد.
 
گردآوری:گروه فرهنگ و هنر سيمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع:isna.ir
 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X