فیلمی از حاتمی‌کیا، آغازگر جشنواره جهانی فیلم فجر
«دیده‌بان» ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا به عنوان فیلم افتتاحیه سی‌وهفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر برگزیده شد

«دیده‌بان» حاتمی‌کیا، آغازگر جشنواره جهانی فیلم فجر

 سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر با نمایش فیلم «دیده‌بان» در روز چهارشنبه ۲۸ فروردین‌، ساعت ۱۹ با حضور عوامل فیلم و سینماگران در سینما فلسطین افتتاح خواهد شد.

«دیده‌بان» نخستین فیلم دفاع مقدس است که در جشنواره‌های بین‌المللی حضور یافت و مورد توجه قرار گرفت. این فیلم با حضور در هفتمین جشنواره فیلم فجر توانست نظر مثبت منتقدان و سینماگران را به خود جلب و جایزه ویژه هیات داوران برای بهترین کارگردانی و همچنین سیمرغ بلورین بهترین فیلم دوم (بخش فیلم‌های اول و دوم) را کسب کند.

همچنین پوستر بخش فیلم‌های کلاسیک مرمت شده در سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر با عکسی از فیلم «دیده بان» رونمایی شد. عکاس فیلم «دیده‌بان» که از آثار ماندگار سینمای ایران به حساب می‌آید، مهریار مهدوی است.

سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر با توجه به جشن ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی، پنج فیلم ماندگار سینمای ایران از دهه شصت را که مورد توجه منتقدان و مخاطبان سینما قرار داشته‌اند، با همکاری فیلمخانه ملی ایران مرمت کرده و در بخش فیلم‌های کلاسیک مرمت شده به نمایش در می‌آورد.

فیلم دیده‌بان,جشنواره جهانی فجر
فیلم دیده‌ بان در جشنواره جهانی فجر


«دونده» به کارگردانی امیر نادری، «دیده بان» به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا، «طلسم» به کارگردانی داریوش فرهنگ، «جاده‌های سرد» به کارگردانی مسعود جعفری جوزانی و «پرده آخر» به کارگردانی واروژ کریم مسیحی آثار ایرانی این بخش هستند.

سی‌وهفتمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر از ۱۸ تا ۲۶ آوریل ۲۰۱۹ (۲۹ فروردین تا ششم اردیبهشت ۱۳۹۸) به دبیری رضا میرکریمی در تهران برگزار می‌شود.

 

بیشتر بدانید : 9 فیلم به یادماندنی از سینمای دفاع مقدس

بیشتر بدانید : چرا ابراهیم حاتمی کیا یک فیلمساز وابسته نیست ؟

بیشتر بدانید : نقش زنان در فیلم‌های حاتمی‌كیا

بیشتر بدانید : بدترین فیلم جشنواره فجر کدام فیلم است؟!

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: khabaronline.ir