در مدرسه مورگان از لوازم دست دوم استفاده می‌كرد، اما شاگرد اول بود ولی پس از چندی مدرسه را ترك كرد. علاقه فراوانی به تئاتر و سینما داشت و با جمع آوری شیشه‌های نوشیدنی و دریافت 12 سنت به صورت روزانه ...
 
به گزارش ایسنا،مورگان فریمن بازیگر و کارگردان صاحب نام آمریکایی 73 ساله شد. او همواره می‌گوید: هیچ کاری را دو بار انجام نمی‌دهم ، تمام عمر را وقت شناختن خود کردم و از تماشای زندگی تکراری خسته می‌شوم. 
مورگان فریمن، متولد اول ژوئن 1937 میلادی ، در شهر ممفیس ایالت تنسی آمریکا است.
والدین فریمن هر دو در بیمارستان كار می‌کردند تا این خانواده پر جمعیت شامل 5 پسر و یك دختر را اداره كنند.
در مدرسه مورگان از لوازم دست دوم استفاده می‌كرد، اما شاگرد اول بود ولی پس از چندی مدرسه را ترك كرد. علاقه فراوانی به تئاتر و سینما داشت و با جمع آوری شیشه‌های نوشیدنی و دریافت 12 سنت به صورت روزانه به سوی آرزوهایش گام برداشت.
تمامی برادرهای مورگان وارد ارتش شده بودند و او نیز با رسیدن به هجده سالگی به نیروی هوایی پیوست، اما ترس از ارتفاع و حاضر نشدن در جلسه های آموزش پرواز سبب شد، پس از چند سال مرخص شود.
فریمن دوباره مجبور به مهاجرت شد و این بار به سمت دیگر آمریکا یعنی نیویورک کوچ کرد ، در نیویورک توانست اولین نقش خود را به دست آورد او در سال 1967 در تئاتر برادوی با حقوق هفته ای 70 دلار دست به کار شد.
در دهه 60 مورگان توانست چند نقش دیگر در تئاتر به دست آورد و با ایفای خوب نقش‌های خود مورد توجه کارگردانهای سریالهای تلوزیونی قرار گیرد. پس از ایفای نقش‌های کوتاهی در فیلمها و سریالهای تلویزیونی مورگان توانست در سال 1980 در فیلم ( بروبیکر ) با هنرپیشه معروف ( رابرت رد فورد ) هم بازی شود، فیلم فروش خوبی کرد و این موفقیت بسیار خوبی برای مورگان فریمن بود.
در دهه 50 پس از كارهای متعدد از جمله كار در گروه‌های رقص توانست به نیویورك برود و به عالم سینما پا بگذارد و چندین نقش كوتاه به او داده شد.
در برنامه تلویزیونی «شركت برقی» شامل 780 قسمت که از سال 71 تا 77 به طول انجامید به ایفای نقش برای کودکان پرداخت.
مورگان در كنار این برنامه به ایفای نقش بر روی صحنه و سینما نیز پرداخت و با پایان گرفتن این مجموعه بعد از چند کار تلویزیونی در سال 1980 با رابرت ردفورد در فیلم «بروبیكر» همراه شد.
دهه 80 فریمن به ایفای نقش‌های متعدد در فیلم ها ادامه داد، فیلم هایی كه هر كدام در زمان خود مطرح بوده و جایگاه او به عنوان یک بازیگر شناخته شده تثبیت شد.
بعد از بازی در «رانندگی برای خانم دیزی» دهه نود برایش اوج پیشرفت بود و بازی در فیلمهای همچون «نابخشوده» و «هفت» را تجربه کرد. کارنامه مورگان در سال های اخیر بسیار پر بار است و بازی در فیلمهای همچون «دختر میلیون دلاری» که او را برنده اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل کرد و «شوالیه تاریکی» که دومین فیلم پرفروش عالم سینما شد، او بعنوان یک بازیگر شاخص سینما تبدیل کرده است.
این بازیگر بلند قد و سیه چرده سینما با سابقه ای طولانی در نقش های مکمل و دوم توانسته به عنوان یکی از قطب های کاراکترهای فرعی در هالیوود خودش را تثبیت کند .
خیلی بیش از آنکه سینما روهای حرفه ای با چهره او آشنا شوند این بچه ها بودند که او را در نقش های ایزی ریدر در مجموعه عامه پسند شبکه پی بی اس با نام شرکت برقی شناختند.
پس از مدتها مدید کسب تجربه در صحنه نمایش و صفحه کوچک تلویزیون فریمن با اولین حضور خود در اثری به نام «زبل خیابان گرد» تماشاگران را شوکه کرد و به خاطر همین نقش نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل سال 1987 شد.
پس از آن نقش های کوچکی در فیلم هایی چون بربیکر 1980 ، چشم شاهد 1981، معلمین 1984 ماری، یک قصه حقیقی و آنطور بود اینطور شد هر دو محصول 1985 ایفا کرد. از آن پس کوشید تا به جایگاه یک ستاره واقعی سینما برسد فیلم‌هایی چون شیک و پیک 1988، آتش خود پرستی و رابین هود و شاهزاده دزدان 1991 در راستای همین هدف بودند که اما آنچه باعث شد فریمن در نقش منتقدان نیز بدرخشد بازی‌اش در نقش شوفر یک خانم پیر در فیلم رانندگی برای خانم دیزی بود که به خاطر آن برنده اسکار شد.
او با نقش یک پلیس فاسد در فیلم جانی خوش تیپ مسیر جدیدی را در بازیگری آغاز کرد. پس از به خاستگاه دیرینش نمایش بازگشت و کمتر آثار هالیوودی ظاهر شد تا اینکه سرانجام نابخشوده در سال 1992 ساخته کلینت ایستوود به پرده نقره ای بازگشت. او یک نامزدی اسکار دیگری نیز به خاطر جان بخشیدن به یک زندانی در فیلم تحسین شده در رستگاری در شاوشنگ به دست آورد. از جمله نقش های به یاد ماندنی او می‌توان به کارکتر پیر فیلم هفت اشاره کرد.
مورگان فریمن در سال 2004 در همکاری با دوست قدیمی خود کلینت استوود در فیلم ( دختر میلیون دلاری) در کنار هیلاری سوانک به جلوی دوربین رفت و توانست با بازی بسیار خوب خود در این فیلم برنده جایزه اسکار شود .
تاکنون مورگان فریمن توانسه است بیش از 3 ملیارد دلار پول برای شرکت های هالیوود بسازد و این بازیگر 70 ساله را از جمله پول سازان هالیوود قرار دهد .
فریمن در سال 1967 با ژانت آدیر برادشا ازدواج کرد و صاحب دو پسر به نامهای آلفونسو و سایفولای شد اما زندگی آنها در سال 1979 به پایان رسید و از هم جدا شدند ، مورگان بعد از جدایی در سال 1984 با طراح معروف لباس میرناکولی لی ازدواج کرد و از او صاحب دو دختر به نام های دینا و مورگانا شد .
مورگان فریمن در سال 1997 توسط مجله انگلیسی ( امپایر ) به عنوان سی و یکمین بازیگر بزرگ همه دوران‌ها برگزیده شد و سه فیلم رانندگی برای خانم دیزنی ، افتخار و رهایی از شاوشنگ در فهرست صد فیلم برتر تاریخ سینما قرار گرفت .
فریمن در4 اوت 2008 در یک تصادف نزدیک رولویل (در می‌سی‌سی‌پی) زخمی شد. خودرویی که می‌راند، یک نیسان ماکسیما بود که از بزرگ‌راه بیرون رفته و چندبار دور خود چرخیده بود. او و مسافرش که یک زن بود، توسط ابزار نجات هیدرولیک نجات داده شدند.
از آخرین بازی های فریمن می توان به حضور او در «شكست ناپذیر» به كارگردانی «كلینت ایستوود» از محصولات «برادران وارنر» ، «قرمز» به كارگردانی «روبرت شونتكه» اشاره كرد.
به گزارش ای.ام.دی.بی، سال گذشته انجمن فیلم‌برداران آمریكا جایزه‌ ویژه خود را به «مورگان فریمن»، بازیگر سرشناس هالیوود اعطا كرد.
 
  گردآوری:گروه فرهنگ وهنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: isna.ir
 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X