وی در مورد نقش زن ژاپنی «نانا» در فیلم اظهار داشت: نخستین انتخاب ما بازیگر نقش سوسانو، بعد یانگوم و بعد یك هنرپیشه ژاپنی مقیم كانادا بود ولی...

به گزارش فارس، شامگاه یكشنبه 14 تیر ماه، نشست نقد و بررسی فیلم «كیفر» با حضور«حسن فتحی» (كارگردان)، «سعید سعدی» (تهیه كننده)، «امیر جعفری» (بازیگر)، «مصطفی زمانی» (بازیگر)، «مریلا زارعی» (بازیگر)، «امیرحسین فتحی» (بازیگر) و «رضا درستكار» (مجری و منتقد) در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.
در ابتدای این نشست مریلا زارعی ضمن ابراز خشنودی از حضور در فرهنگسرای ارسباران، اظهار داشت: بعد از اكران فیلم «كیفر»، امشب با دیدن استقبال پور شور حاضرین، برای نخستین بار حس كردم تلاش جمعی گروه برای ساخت فیلم «كیفر» بی نتیجه نبوده است.
زارعی در ادامه با اشاره به وضعیت نه چندان نامناسب اكران فیلم «كیفر» در سینماها، اظهار داشت: به نظرم «كیفر» باید ساخته می‌شد و از این كه توانستم با بازی در نقش «سپیده»، گوشه‌ای از این باید را محقق كنم بسیار خوشحال هستم.
به گزارش فارس، در ادامه نشست رضا درستكار با بیان این كه جامعه هنری از حسن فتحی انتظار ساخت فیلم‌هایی بهتر از «كیفر» را هم دارد، نظر وی را در مورد انگیزه ساخت «كیفر» با محوریت چنین موضوعی در هیاهوی ساخت فیلم‌های دو سر خطی، جویا شد.
فتحی در پاسخ با بیان این كه این تنها گفت‌وگوی وی (در قالب نشست تحلیلی) در مورد «كیفر» خواهد بود، خاطرنشان كرد: اعتراض زمانی ممكن است كه اصلاح وجود داشته باشد ولی با وضعیت امروز سینمای ایران، من هر گونه امید برای بهبود این شرایط را از دست داده‌ام.
بنا بر این گزارش در ادامه رضا درستكار ضمن مرور اجمالی كارنامه هنری سعید سعدی، از وی در مورد اكران فیلم «كیفر» سوال كرد.
سعدی در پاسخ اظهار داشت: با توجه به شرایط حاكم بر وضعیت اكران فیلم در سینمای امروز، علی‌رغم پیگیری‌های مكرر ما از بهمن ماه سال گذشته، هیچ كدام از گروه‌های سینمایی حاضر به عقد قرارداد نشدند و تنها گروه عصر جدید (به دلیل وضعیت معلق به جهت در دست ساخت بودن آن) در زمانی كه اكران فیلم «آدم و هوا» منتفی شد؛ از تاریخ 19 خرداد تا 19 تیر با اكران فیلم «كیفر» موافقت شد و ما به اجبار شرایط حاكم، این وضعیت تحمیلی را پذیرفتیم.
بنا بر این گزارش، در ادامه امیر جعفری ضمن اشاره به تغییر روند زندگی و بازیگری‌اش و متفاوت شدن نگاهش به زندگی با حضور و همكاری در ساخته‌های حسن فتحی بیان كرد: وضعیت اكران فیلم «كیفر» برای من هنوز غیر قابل هضم است و این را ظلمی آشكار بر كل عوامل این فیلم می‌دانم.
در ادامه «مصطفی زمانی» ضمن تأیید سخنان امیر جعفری در مورد كاراكتر سیامك گفت: سیامك در «كیفر»، حكایت تفاوت نسل‌ها در یك خانواده واحد است و ما در سیر فیلم شاهد تحول شخصیتی در این شخصیت هستیم.
در ادامه كارگردان «پستچی سه بار در نمی‌زند» در پاسخ به سئوالی درباره حذف نقش پلیس در این فیلم و دلیل كیفر ندیدن كاراكتر «مشایخ» در قصه خاطرنشان كرد: با توجه به شاخصه ژانر جنایی- معمایی ایجاد فضای تعلیق لازم بود ولی با در نظر گرفتن واكنش «مشایخ» مبنی بر دفاع از خود، سعی كردیم منطق روایی داستان دچار خدشه نشود.
فتحی در ادامه با بیان 3 راوی داشتن این قصه اظهار داشت: داستان از 3 زاویه نگاه متفاوت روایت می‌شود و ما سعی كردیم تفاوت سیر روایی در حالات صورت و ولوم صدای سیامك (مصطفی زمانی)، لحن خاص اِبی بن‌بست (امیر جعفری) و بازی روان سپیده (مریلا زارعی) به تصویر بكشیم و در حد امكان سعی شده از مونولوگ‌گویی برای شرح وقایع خودداری شود. در مجموع این فیلم قصه آدم‌های امروز است با همه فرصت‌هایی كه از دست می‌دهند.
در حقیقت «كیفر» تراژدی فرصت‌های از دست رفته است.
فتحی در ادامه در مورد انتخاب موضوع محوری این داستان گفت: این قصه مجموعه آمار و اطلاعاتی است كه در طی تحقیقات میدانی به آن دست پیدا كردیم و كاملاً مستند و واقعی است.
وی در مورد نقش زن ژاپنی «نانا» در فیلم اظهار داشت: نخستین انتخاب ما بازیگر نقش سوسانو، بعد یانگوم و بعد یك هنرپیشه ژاپنی مقیم كانادا بود ولی هیچ كدام از این انتخاب‌ها به سرانجام نرسید و در آخر بازیگری با ملیت افغانی نقش را ایفا كرد كه با توجه به شرایط حاكم از بازی وی در نقش «نانا» كاملا راضی هستم.
در پایان «امیرحسین فتحی» با تشكر از اطمینانی كه پدرش (حسن فتحی) برای ایفای نقش در «كیفر» به وی داشته گفت: این اطمینان را بی‌پاسخ نخواهم گذاشت.
به گزارش فارس این مراسم رأس ساعت 22 با اهدای لوح تقدیر به عوامل فیلم به پایان رسید.

 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: jahannews.com
 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X